Aktualitet

Çfarë qëndron pas fenomenit ‘Nano’?

Nga Frrok Çupi Ja ku jemi: Çfarë po ndodh me temën ‘Nano’? Po me temën ‘kthimi i PD në ditën e parë’? Po me dilemat nëse do të kandidojnë për deputetë heronjtë e rremë?…. Të gjitha gjurmët na çojnë në një skenë fshatçe ku ‘master Iks’ nis e lidh  grykën e thesit: Kaq ishte për […]

10 February, 2021 09:12
Aktualitet

Prostituta në Tiranë ofron të bijën e mitur dhe shoqen e saj për 5 mijë lekë: O pa nis, e pa shpu, e virgjër…

Emisioni “Stop” publikoi këtë të martë disa kamera të fshehta ku prostitucioni, edhe pse i ndaluar në Shqipëri, ofrohet hapur. Madje me zë dhe me figurë u transmetuan pamjet nga qendra e Tiranës, prapa Muzeut Historik, ku punonjëset e seksit ofronin marrëdhënie edhe në natyrë. Por në një prej kamerave të fshehta në Stacionin e […]

9 February, 2021 21:20
Aktualitet

Rama: Brenda 10 vitesh Tirana dhe Durrësi bëhen një. Durrësi do të kthehet në marinën më të madhe në Mesdhe

Sipas kryeministrit Edi Rama, Tirana dhe Durrësi brenda 10 vitesh do të jenë 1. Ai u shpreh gjatë një bashkëbisedimi me qytetarët e Durrësit se perspektiva e qytetit bregdetar është fantastike dhe është në rrugën e duhur. Kryeministri deklaroi se këto dy qytete po shkojnë drejt metropolit dhe si të tillë, të dy sëbashku do […]

9 February, 2021 21:00
Aktualitet

Deputeti shqiptar në Serbi: Ju më etiketuat “šiptari”, po sikur ne t’ju quajmë juve “shkije”?

Deputeti shqiptar në parlamentin e Serbisë, Shaip Kamberi, dënoi gjuhën e urrejtjes dhe termat diskriminues të përdorur nga politikanët. Duke folur shqip, për herë të parë që pas luftës së Kosovës, iu drejtua kolegëve në Kuvend. Edhe pse u ndërpre disa herë nga kryetari Ivica Daçiç, Kamberi kritikoi vendimin e Gjykatës së Lartë të Beogradit […]

9 February, 2021 19:36
Aktualitet

FOTOT/ Monika prezanton kandidaten për deputete të LSI-së në Vlorë: Pedagoge e brishtë, por këmbëngulëse

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi, ka prezantuar në Vlorë një kandidate për deputete. Grisejda Myslimi do garojë në qarkun e Vlorës, dhe në prezantimin e Kryemadhit, kandidatja është pedagoge e ekonomisë në një nga universitetet e Tiranës. Kryemadhi thotë se ndjehet krenare që të rinj si Myslimi zgjedhin të kandidojnë për LSI-në. […]

9 February, 2021 19:14
Aktualitet

Mësuesja i përgjigjet Grida Dumës: Baltë e lodhur e një gruaje që s’bëhet dot zonjë

Ish-deputetja e PD-së Grida Duma publikoi sot disa foto nga takimet e kryebashkiakut të Tiranës Erion Veliaj, në të cilat sipas saj, shfaqen mësuese që janë detyruar të shkojnë në këto takime. Për këtë akuzë ka reaguan një nga mësueset, Xhuliana Beu e cila ndër të tjera shkruan: “Sot marr vesh se jam sulmuar per […]

9 February, 2021 18:37
Aktualitet

FOTOT: E punëson për t’u kujdesur për gruan e sëmurë rëndë, 49-vjeçari bie në dashuri me vajzën e re

Robert Harris, 49 vjeç, punësoi Naomi Watson, 29 vjeç, për t’u kujdesur për gruan e tij Liza dhe vajzën e tyre nëntë vjeçare në vitin 2012. Liza, e cila vuante nga sëmundja e neuroneve motorike, fatkeqësisht ndërroi jetë në moshën 41 vjeç në 2014. Vetëm disa muaj pas vdekjes së saj, Naomi papritur ra në […]

9 February, 2021 18:23
Aktualitet

Nano-Berisha: Ndryshimet në rolin si këshilltarë dhe “mentorë” të pasardhësve Rama e Basha

Edi Rama e kishte thënë edhe më parw, që Fatos Nano është një nga këshilltarët e tij politikë që i kërkon mendim herë pas here, por sot ai e përforcoi këtë pohim. E në këtë aspekt, tashmë mund të bëhet një përballje apo përqasje w rolit si konsulentë politik që Fatos Nano e Sali Berisha […]

9 February, 2021 18:14
Aktualitet

DOSSIER: Çfarë shkruante New York Times pas vdekjes së Enver Hoxhës…

Nga Henry Kamm Vdekja e Enver Hoxhës e ngre në një dimension të ri misterin dhe ankthin që Shqipëria ka paraqitur për fqinjët e saj, si dhe për kampet Perëndimore dhe Komuniste në përgjithësi, që nga Lufta e Dytë Botërore. Sado  armiqësor pozicioni i Shqipërisë ndaj botës së jashtme në dekadat e fundit, ai ishte […]

9 February, 2021 15:56
Aktualitet

Njihuni me “Tiren” e Italisë që vret njerëz dhe ndaleni marrëzinë e zhurmën

Teksa debati publik në vend është përqendruar në një rast ryshfeti te ‘Shefqet Ndroqi’, një lajm tragjik është raportuar nga Italia. Më 26 janar, në një spital të Brescias shefi i urgjencës është akuzuar se ka injektuar barna me efekt vdekjeprurës ndaj pacientëve me Covid. Qëllimi, po aq kriminal sa veprimet e tij: Të lironte […]

9 February, 2021 15:26

Editorial

Strasburgu çimenton Reformën në Drejtësi në Shqipëri

Nga Mero Baze Gjykata e Strasburgut ka hedhur poshtë ankesën e parë nga një gjyqtare e skualifikuar nga procesi vetingut në Shqipëri, duke dekurajuar kështu, dhjetëra dosje që presin në radhë në Strasburg, qyshkurse vetingu filloi të funksionojë. Vendimi ka rëndësi politike mbi integritetin e procesit të reformës në drejtësi, pasi kolaudon vendimet e marra […]

9 February, 2021 18:28 12 Komente

Antena

Bilushi i Metës dyshon për gjobën ndaj lali Erit nga KQZ

Pas lajmit se KQZ ka gjobitur lali Erin, që inaguron shtëpitë e prishura nga tërmeti duke u dhuruar çelësa banorëve, Bilushi i Metës shikon një skenar për të goditur presidentin: “Të dashur miq! Pashë vendimin e Celibashit për të gjobitur rëndë lali Erin pse dhuron çelësa shtëpish të dëmtuara nga tërmeti për banorët. Në pamje […]

9 February, 2021 20:13 0 Komente

Të fundit

Zgjedhjet në SHBA: Trump apo Biden? Ndiqni rezultatin në kohë reale

Ndërkohë që votimi mbyllet në orën 7.00 PM gjithë bota ka kthyer sytë nga ekranet amerikane ku shpallet ftuesi i ri i zgjedhjeve presidenciale. https://edition.cnn.com/specials/live-video-0

4 November, 2020 00:45 3 Komente
66270650_2290062837753346_8423521162083958784_n.jpg

Jepini shans Fatos Malaj, t’u përfaqësoje në Parlamentin e Greqisë

Të dielën në Greqi ka zgjedhje. Fatos Malaj kandidon në Athinë në zonën A. Gjithë shqiptarët që jetojnë në atë zonë, do ti jepnin një shans zërit të tyre në parlamentin e Greqisë.

5 July, 2019 20:54 3 Komente

Politikanët ia hipin çarterit e ikin në Turqi, po ju o fukarenj çdo bëni, që iu shkoni në takime?

Nga Çapajev Gjokutaj Covidi po përhapet si zjarri në kallamishte, çdo ditë po shtohen nga njëmijë e kusur të infektuar. Një pjesë e mirë lëvizin pa maska, në kafene e bare njerëzia kokë më kokë si bagëtia në mriz. Dhe, si të mos mjaftonte kjo moskokëçarje e injorancë masive, vjen darka e na fanepsen ekraneve […]

10 February, 2021 10:00 0 Komente

Murgesha 117-vjeçare i mbijeton infektimit me COVID

Njeriu më i moshuar i Evropës, murgesha franceze Lucile Randon (Motra Andre), i mbijetoi COVID-19-s dhe do të festojë 117 vjetorin e lindjes këtë javë, thanë personat që kujdesen për të. Zonja Randon, e cila mori emrin Motra Andre kur iu bashkua urdhrit të bamirësisë katolike në vitin 1944, rezultoi pozitive për koronavirus në Tulon […]

10 February, 2021 09:54 0 Komente
Tom.jpg

PSD e Tom Doshit depoziton në KQZ kërkesën për regjistrim për zgjedhjet e 25 Prillit

Partia Social Demokrat ka depozituar KQZ kërkesën për regjistrim për zgjedhjet e 25 Prillit. Mësohet se kërkesa u depozitua në protokollin e KQZ pasditen e djeshme. Në ditën në vijim KQZ pritet të mblidhet për të shqyrtuar kërkesën e partive që kanë depozituar për regjistrim. Kujtojmë se  PSD e cila drejtohet nga Tom Doshi ka […]

10 February, 2021 09:39 0 Komente

Pse i tërboi serbët, Joe Biden?

Nga Ivica Petrovic Urimi i presidentit të SHBA Joseph Biden me rastin e Ditës së Shtetit të Serbisë ka provokuar reagime të shumta në Beograd. Mesazhi i urimit ku theksohet se Shtetet e Bashkuara mbështesin arritjen e një “marrëveshjje gjithëpërfshirëse për normalizimin me Kosovën, e cila përqendrohet në njohjen reciproke” nuk u prit me entuziazëm […]

10 February, 2021 09:37 0 Komente
KQZ.jpg

Fleta e votimit në 25 prill, zbulohen 4 variantet që po diskutohen në KQZ

Kur na ndajnë 74 ditë nga zgjedhjet, KQZ është duke avancuar me punën përgatitore të infrastrukturës që do të përdoret në 25 prill, ku një pjesë e mirë do të jetë për herë të parë. Një nga çështjet që po diskutohet në Komisioni Qendror i Zgjedhjeve është edhe fleta e votimit, e cila në këto […]

10 February, 2021 09:33 0 Komente
Kosov-e.jpg

Dialogu me Serbinë dhe fushata elektorale në Kosovë

Dialogu me Serbinë nuk po zë shumë vend në fushatën elektorale. Analistët thonë se partitë politike duhet ta dinë se dialogu me Serbinë do të jetë një ndër sfidat e para me të cilat do të përballet qeveria e re. Çështja e dialogut me Serbinë nuk po zë shumë vend në fushatën elektorale në Kosovë […]

10 February, 2021 09:23 0 Komente

Tiranasit dhe durrsakët jetojnë me gjatë; korçarët, beratasit dhe gjirokastritët më pak

Në dekadat e fundit jetëgjatësia në Shqipëri është rritur ndjeshëm, duke arritur nivelet më të larta rajonale, por qytetet të ndryshme të vendit shfaqin diferenca të mëdha. Sipas të dhënave të INSTAT, në vitin 2019, qarku me jetëgjatësinë më të lartë në lindje për burra ishte ai i Tiranës, me 80,6 vjet, ndërsa qarku me treguesin […]

10 February, 2021 09:23 0 Komente

Ramush Haradinaj: Serbia ka afat deri në vitin 2024 të reflektojë, ndryshe bashkohemi me Shqipërinë

“Kosova ka afatet e veta dhe nuk do të presë pafundësisht Serbinë”. Kjo ishte deklarata më e fundit e kandidatit për president në Kosovë, Ramush Haradinaj. Bashkimi me Shqipërinë sipas tij do të bëhet për t’i treguar Serbisë të mos presë që të jetë Kosova që bën kompromise. “Për këtë arsye ajo ka afat deri […]

10 February, 2021 09:19 0 Komente
elona.jpg

Masakroi çiftin Pasho e trupat i fshehu brenda valixheve, gjykatësit italianë: Elona mund të vrasë përsëri, duhet të qëndrojë në burg

Masakrimi dhe vrasja e çiftit Pasho nga Vlora tronditi mbarë opinionin publik, teksa ata u gjetën të paketuar brenda 4 valixheve. Elona Kalesha  është 36-vjeçarja e arrestuar për vrasjen e dyfishtë të bashkëshortëve Shpëtim dhe Teuta Pasho. Ajo dyshohet se e kreu vrasjen “me vendosmëri të ftohtë”, duke kryer një sjellje që përbën “rrezik shoqëror […]

10 February, 2021 09:15 0 Komente
Shiko më shumë Latest

Blogu TemA

Shiko më shumë Blogu TemA

Politika

Tom.jpg
Politika

PSD e Tom Doshit depoziton në KQZ kërkesën për regjistrim për zgjedhjet e 25 Prillit

Partia Social Demokrat ka depozituar KQZ kërkesën për regjistrim për zgjedhjet e 25 Prillit. Mësohet se kërkesa u depozitua në protokollin e KQZ pasditen e djeshme. Në ditën në vijim KQZ pritet të mblidhet për të shqyrtuar kërkesën e partive që kanë depozituar për regjistrim. Kujtojmë se  PSD e cila drejtohet nga Tom Doshi ka […]

10 February, 2021 09:39 0 Komente
KQZ.jpg
Politika

Fleta e votimit në 25 prill, zbulohen 4 variantet që po diskutohen në KQZ

Kur na ndajnë 74 ditë nga zgjedhjet, KQZ është duke avancuar me punën përgatitore të infrastrukturës që do të përdoret në 25 prill, ku një pjesë e mirë do të jetë për herë të parë. Një nga çështjet që po diskutohet në Komisioni Qendror i Zgjedhjeve është edhe fleta e votimit, e cila në këto […]

10 February, 2021 09:33 0 Komente
Basha-1.jpg
Politika

Basha, vetëm koalicion “shpirtëror” me LSI e aleatët. Garojnë më vete më 25 prill: Të largojmë Ramën

Koalicioni opozitar nuk e ka zgjidhur ende dilemën nëse do të kandidojnë me një apo dy lista. Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha nuk ka dhënë një përgjigje të saktë se si do të procedohet me partinë e tij. Basha tha se më me rëndësi nga të gjitha është që koalicioni opozitar të realizojë misionin […]

10 February, 2021 09:00 0 Komente
Basha-Paloka.jpg
Politika

Basha si Paloka, kopjon Obamën: Ne mundemi! Rama s’po bën asgjë për ne

Kreu i PD, Lulzim Basha ka vijuar me mesazhet e mëngjesit teksa Shqipëria është rreth 2 muaj larg zgjedhjeve. Basha thotë se pas 8 vitesh dështime Rama flet për atë që do të bëjë, por s’mund të zgjidhë asgjë. Nga ana tjetër ai siguron se më 25 prill opozita do të sjellë ndryshimin, ndërsa Rama […]

10 February, 2021 08:41 0 Komente
received_1562501224082012.jpeg
Politika

Zgjedhjet e 25 prillit, kreu i OSBE-së në Tiranë: Koha është sfida kryesore e zgjedhjeve

OSBE në Shqipëri e vlerëson zbatimin e kodit të ri zgjedhor si një nga sfidat kryesore të zgjedhjeve parlamentare në 25 prill. Në një intervistë ekskluzive për gazetarin Lutfi Dervishi në emisionin Përballë, Ambasadori i ri i Prezencës së OSBE-së në Shqipëri, Vincenzo Del Monaco thotë se zbatimi i dispozitave të reja kërkon përpjekje të […]

9 February, 2021 22:00 1 Komente
Politika

Rama: Brenda 10 vitesh Tirana dhe Durrësi bëhen një. Durrësi do të kthehet në marinën më të madhe në Mesdhe

Sipas kryeministrit Edi Rama, Tirana dhe Durrësi brenda 10 vitesh do të jenë 1. Ai u shpreh gjatë një bashkëbisedimi me qytetarët e Durrësit se perspektiva e qytetit bregdetar është fantastike dhe është në rrugën e duhur. Kryeministri deklaroi se këto dy qytete po shkojnë drejt metropolit dhe si të tillë, të dy sëbashku do […]

9 February, 2021 21:00 22 Komente
paloka.png
Politika

“Ne mundemi”! Dhe Paloka artikulon slloganin e Obamës: Më 25 prill Rama do të humbasë

Nënkryetari i Partisë Demokratike, Edi Paloka i është përgjigjur deklaratave të kryeministrit Edi Rama, të bëra pasditen e sotme, gjatë një bashkëbisedimi me qytetarët në Durrës, ku ironizoi programin e PD. Madje Paloka arrin qe te sfidoje Ramen me slloganin e Obames “ne mundemi”! Në një postim në facebook, Paloka shkruan se gjatë qeverisjes së […]

9 February, 2021 20:43 10 Komente
Politika

Edi Rama: Vlorën nuk e lë, po dhe në Durrës dua të jem vetë

Kryeministri Edi Rama nuk e ka vendosur përfundimisht se ku do të garojë në zgjedhjet e 25 prillit. Gjatë një bashkëbisedimi me qytetarët durrsakë, kreu i qeverisë u shpreh se nuk do ta lërë Vlorën, por po mendon që të jetë edhe në Durrës. Qëllimi sipas tij është që t’i jepet një shtysë më e […]

9 February, 2021 20:32 2 Komente
Politika

Drejtori i Kabinetit të Bashës tregon ku do i gjejnë paratë: Do ndalojmë mobilimin e zyrave

Shefi i Kabinetit të kreut të PD-së, Dorian Teliti tregon se ku do gjejë opozita paratë për të realizuar programin e saj politik. Teliti deklaroi se do ndalohen mobilimet e luksit dhe pagesat për koncesionet. Sipas tij, kjo do mundësonte financimin e rritjes së pensioneve dhe zërave të tjerë të programit. “Përveç faktit që kemi […]

9 February, 2021 19:43 6 Komente
Rama-Basha.jpg
Politika

Rama, ironi me premtimet e Bashës: Po ku do i gjesh lekët mo shpirt, apo makarona në darkë të gjithë me këpucë

Kryeministri Edi Rama nga Durrësi ka ironizuar premtimet e kreut demokrat Lulzim Basha, ndërsa kishte edhe një pyetje për mikun e tij, sikur e cilëson kryeministri. “Do u gatuaj edhe makarona në darkë të gjithë me këpucë. Edhe ohoho, kush është si ne, po ku do i gjesh leket mo shpirt, ku do i gjesh?” […]

9 February, 2021 19:30 2 Komente
Shiko më shumë Politika

Ekonomia

Ekonomia

Pasuria financiare e shqiptarëve llogaritet në mbi 1.1 trilionë lekë

Pasuria financiare e shqiptarëve vlerësohet të jetë pak më shumë se një trilion lekë ose rreth 8.1 miliardë euro. Ky tregues llogaritet si diferenca mes mjeteve dhe detyrimeve të individëve në produkte dhe instrumente financiare. Mbështetur në të dhënat e Bankës së Shqipërisë, individët zotëronin në fund të muajit dhjetor 2020 1.1 trilionë lekë depozita […]

8 February, 2021 10:25 1 Komente
gurma-rama-sarande.jpg
Ekonomia

Investimet strategjike që do transformojnë Sarandën

Kryeministri Edi Rama këtë fundjavë ka qenë për një vizitë në qytetin e Sarandës, ku fokusi kryesorë ka qenë tek investimet strategjike që po kryehen dhe do i ndryshojnë pamjen qytetit bregdetar që është një ndër më të vizituar në sezonin veror. Një ndër investimet kryesore që po behet në Sarandë është shëtitorja, e cila […]

7 February, 2021 14:10 7 Komente
Ekonomia

Skavica mund të kushtojë midis 308 dhe 510 milionë euro

Projekti për ndërtimin e Hidrocentralit të Skavicës ka ngjallur interes të lartë te donatorët dhe financuesit e mundshëm. Hidrocentrali, që do ta kthente vendin në një lider rajonal në prodhimin e qëndrueshëm të energjisë, vlerësohet të kushtojë midis 308 deri në 510 milionë euro, në varësi të lartësisë së digës. Z. Benet Beci, administrator i […]

6 February, 2021 21:45 12 Komente
Ekonomia

Skavica dhe gazi në Vlorë, planet për investimet e mëdha amerikane në Shqipëri

Roli i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) si një katalizator i zhvillimit ekonomik kombëtar dhe rritjes së bashkëpunimit mes shteteve të Ballkanit Perëndimor pritet të rritet ndjeshëm. Pas nënshkrimit të marrëveshjes Serbi-Kosovë, të miratuar në Shtëpinë e Bardhë më 4 Shtator 2020, qeveria amerikane po e sheh me prioritet Ballkanin Perëndimor. Korporata Ndërkombëtare e […]

6 February, 2021 17:53 19 Komente
Belinda.jpg
Ekonomia

Sekretariati i Komunitetit të Transportit vlerëson nënshkrimin e kontratës për rehabilitimin e hekurudhës Tiranës-Durrës

Sekretariati i Përhershëm i Komunitetit të Transportit ka vlerësuar nënshkrimin e marrëveshjes, e cila i hap rrugë nisjes së punimeve për rehabilitimin e hekurudhës Tiranë-Durrës dhe ndërtimin e segmentit të ri në drejtim të aeroportit ndërkombëtar “Nënë Tereza”. Përmes një postimi në Twitter, Sekretariati e cilëson marrëveshjen si një hap konkret në rehabilitimin e linjës […]

5 February, 2021 18:01 4 Komente
kursim.jpg
Ekonomia

STATISTIKAT/ Shqiptarët kursyen 772 mln euro në 2020: Ja qytetet më “dorëlëshuara” dhe më “kopracët”

Gjatë vitit të kaluar, totali i depozitave në sektorin bankar në vendin tonë ka prekur një rekord të ri historik. Të dhënat e Bankës së Shqipërisë, për tremujorin e katërt të 2020-ës, tregojnë se totali i depozitave në sektorin bankar fiksohej në 1.29 trilionë lekë, çka përkthehet në rreth 10.5 mld euro. Duke bërë një […]

5 February, 2021 13:20 0 Komente
Ekonomia

Fiskalizimi, Denaj nga Shkodra: Lehtësohen transaksionet, raportim në kohë reale

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj zhvilloi një takim me përfaqësues të enteve publike në Shkodër, ku u shpreh se, objektiv është komunikimi i qasjes që ka qeveria shqiptare dhe ministria ndaj procesit të fiskalizimit. “Drejtoria Rajonale në qytetin e Shkodrës, por edhe zyrat qendrore kanë në mënyrë të vazhdueshme një komunikim, se cilat […]

4 February, 2021 14:40 0 Komente
denaj.jpeg
Ekonomia

“Biznesi nuk njeh kufij”, sipërmarrës grekë e shqiptarë mblidhen në Athinë! Marrin pjesë minstrat Denaj e Majko

Mbahet në Athinë konferenca “Biznesi nuk njeh kufij” organizuar nga Dhoma e Biznesit të Athinës për sipërmarrësit shqiptarë. Të pranishëm në këtë aktivitet nga pala greke ministri i Zhvillimit dhe Investimeve, Adonis Georgiadis, Kryetari i Dhomës së Tregtarëve të Athinës, Giannis Chatzitheodosiu, nga pala shqiptare ministri i Shtetit për Diasporës, Pandeli Majko dhe minister e […]

4 February, 2021 10:22 2 Komente
Ekonomia

Një urë tregtare mes Zvicrës dhe Shqipërisë

  Erenik Yzeiraj   Më 18 dhjetor 2020, në Gjenevë u organizua ceremonia e përurimit të Dhomës së Tregtisë Shqipëri – Zvicër (Alswiss) nga Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Zvicër me mbështetjen e ngushtë të Dhomës së tregtisë, të industrisë dhe të shërbimeve të Kantonit të Gjenevës (CCIG). « Alswiss » u krijua në sajë të […]

3 February, 2021 21:19 2 Komente
Ekonomia

Ndërtimi i hekurudhës Tiranë-Durrës, nënshkruhet marrëveshja. Belinda Balluku: Do të shkoni në Rinas për 12 minuta

Sot është firmosur kontrata mes  Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku me kompaninë italiane INC SPA për ndërtimin e hekurudhës së re Tiranë-Durrës. Ministrja Belinda Balluku ishte e pranishme dhe u shpreh se punimet do të zgjasin 30 muaj, pra hekurudha do të jetë gati në verën e vitit 2023 dhe do të krijojë […]

3 February, 2021 17:39 25 Komente
Shiko më shumë Ekonomia

Lifestyle

Lifestyle

Murgesha 117-vjeçare i mbijeton infektimit me COVID

Njeriu më i moshuar i Evropës, murgesha franceze Lucile Randon (Motra Andre), i mbijetoi COVID-19-s dhe do të festojë 117 vjetorin e lindjes këtë javë, thanë personat që kujdesen për të. Zonja Randon, e cila mori emrin Motra Andre kur iu bashkua urdhrit të bamirësisë katolike në vitin 1944, rezultoi pozitive për koronavirus në Tulon […]

10 February, 2021 09:54 0 Komente
Lifestyle

Në këtë vend nuk shkon dot as në parukeri pa një test negativ

Sallonet e bukurisë dhe floktoret në Austri u hapën të hënën pasi qeveria lehtësoi pjesërisht një bllokim të tretë. Parakusht për një model të ri të flokëve – një test negativ për koronavirusin. Pas një muaji e gjysmë, dyqanet, muzetë dhe shkollat ​​u hapën gjithashtu. Studentët duhet të testohen dy herë në javë nëse duan […]

9 February, 2021 22:40 0 Komente
Lifestyle

VIDEO/ “Do ta bëj në pantallona ose në shishe”, tenisti nevrikoset kur arbitri nuk e lejon të shkojë në tualet

Denis Shapovalov e nisi aventurën e tij në Australian Open me një fitore të vuajtur ndaj italianit Jannik Sinner (3-6, 6-3, 6-2, 4-6 dhe 6-4). Por, kanadezi mori protagonizëm pas një debati të gjatë me arbitrin e ndeshjes, i cili nuk i dha leje për të shkuar në tualet në fillim të setit të pestë. “Çfarë ndodh […]

9 February, 2021 20:04 0 Komente
k-8.jpg
Lifestyle

FOTOT: E punëson për t’u kujdesur për gruan e sëmurë rëndë, 49-vjeçari bie në dashuri me vajzën e re

Robert Harris, 49 vjeç, punësoi Naomi Watson, 29 vjeç, për t’u kujdesur për gruan e tij Liza dhe vajzën e tyre nëntë vjeçare në vitin 2012. Liza, e cila vuante nga sëmundja e neuroneve motorike, fatkeqësisht ndërroi jetë në moshën 41 vjeç në 2014. Vetëm disa muaj pas vdekjes së saj, Naomi papritur ra në […]

9 February, 2021 18:23 3 Komente
b-4.jpg
Lifestyle

Shokuese: 13-vjeçarja tërhiqet zvarrë me makinë për kilometra të tëra dhe gjen vdekjen

Një vajzë 13 vjeçare e quajtur Brianna Ibarra, nga Kansas, SHBA ka humbur jetën në mënyrë mjaft të dhimbshme dhe tragjike. Ajo ndodhej në sedijen e pasme të makinës dhe po priste që të ktheheshin prindërit që kishin shkuar në një restorant për të blerë ushqim. Një hajdut i quajtur Kevin Palmer vodhi makinën dhe […]

9 February, 2021 17:49 1 Komente
39050670-0-image-a-1_1612836824482.jpg
Lifestyle

FOTOT: Modelja e famshme tregon format perfekte

Ajo ka një trup mahnitës që asnjëherë nuk i trembet ekspozimit të tij. Bella Hadid edhe njëherë ka publikuar një set fotografik me bikine në Instagram. Në këtë foto, bukuroshja 24 vjeçar kishte zgjedhur të vishte bikinet e vogla në ngjyrë të kaltër. (TemA)

9 February, 2021 14:59 2 Komente
5-22.jpg
Lifestyle

FOTOT: Njihuni me sandalet më të shtrenjta në botë

Një grup koleksionistësh arti kanë shkatërruar katër çanta luksoze Hermès Birkin në mënyrë që të krijojë ato që mund të jenë shapkat më të shtrenjta në botë. Shapkat të ashtuquajtura “Birkinstocks”, kanë një çmim midis 34 000 dhe 76 000 dollarë. Grupi me qendër në Bruklin shpenzoi 122 500 dollarë në çanta të reja Birkin […]

9 February, 2021 13:33 3 Komente
Lifestyle

Sindroma e serotoninës mund t’ju vrasë, njihuni me shenjat dhe shkakun

Serotonina është një hormon thelbësor që është përgjegjës për lumturinë dhe emocionet tuaja. Stabilizon gjendjen tuaj shpirtërore dhe sjell ndjenjën e mirëqenies dhe lumturisë. Por ky hormon gjithashtu ka një ndikim në gjumin tuaj, sjelljen e të ngrënit, tretjen dhe shëndetin e kockave. Stimulon qelizat e trurit dhe e ndihmon atë të komunikojë me qelizat […]

9 February, 2021 12:00 0 Komente
eleni.png
Lifestyle

FOTOT/ Eleni Foureira: Pse e mbajta të fshehtë origjinën time shqiptare

Këngëtarja me origjinë shqiptare Eleni Foureira ka dhënë së fundmi një intervistë, ku ka folur për jetën e saj. Ndër të tjera ajo ka treguar arsyen, pse e kishte mbajtur të fshehtë origjinën e saj. ”Kur je një fëmijë dhe nuk pranohesh nga shoqëria për shkak të origjinës, ndihesh e dobët dhe ke frikë se […]

9 February, 2021 11:22 47 Komente
m-4.jpg
Lifestyle

FOTOT: Skandal në Marinën britanike, marinarja realizon filma për të rritur në nëndetësen bërthamore

Marina e Britanisë së Madhe ka nisur një hetim të gjerë pasi një marinare e dytë ka filmuar video të palejuara me përmbajtje pornografike brenda një nëndetësje bërthamore. Krerët e Marinës po kërkojnë për identifikimin e gruas së “panjohur” për videot që ajo ka shpërndarë në faqen e internetit për të rritur “Only Fans”. Kjo […]

9 February, 2021 11:16 5 Komente
Shiko më shumë Lifestyle

Sociale

Sociale

Tiranasit dhe durrsakët jetojnë me gjatë; korçarët, beratasit dhe gjirokastritët më pak

Në dekadat e fundit jetëgjatësia në Shqipëri është rritur ndjeshëm, duke arritur nivelet më të larta rajonale, por qytetet të ndryshme të vendit shfaqin diferenca të mëdha. Sipas të dhënave të INSTAT, në vitin 2019, qarku me jetëgjatësinë më të lartë në lindje për burra ishte ai i Tiranës, me 80,6 vjet, ndërsa qarku me treguesin […]

10 February, 2021 09:23 0 Komente
Razma.png
Sociale

VIDEO/ Rama: Hapet kantieri i Spitalit të ri në Laç. Punë, jo gjumë

Laçi së shpejti do të ketë një spital të ri. Kryeministri Edi Rama, ka ndarë pamjet nga kantieri i sapohapur. Punimet kanë nisur, ndërsa krahas spitalit, po vijon edhe ndërtimi i banesave të reja, për familjet e prekura nga tërmeti i 26 nëntorit. “MIRËMËNGJES dhe me kantierin e sapohapur të Spitalit të Ri të Laçit, […]

10 February, 2021 08:53 0 Komente
kalo.png
Sociale

“Jepini Çezarit atë që i përket atij”! Mjeku Kalo për masat anti-Covid: Mos abuzoni

Mjeku i njohur infeksionist, Tritan Kalo ka reaguar në lidhje me situatën e koronavirusit ku ndodhet vendi. Në një mesazh në Facebook, mjeku Kalo ndalet te Komiteti Teknik i Ekspertëve, i cili do të mblidhet ditën e sotme për të njoftuar masa e reja, duke thënë se vendimet e Komitetit diskutohen e kalojnë filtrin ligjor. […]

10 February, 2021 08:45 2 Komente
Sociale

Shtrëngohen masat: Nesër mbyllemi në orën 20:00?

Policia po njofton baret dhe restorante për masat e reja anti-Covid. Burime të Top Channel bëjnë me dije se efektivë të policisë kanë njoftuar lokalet që të marren masa për mbyllje nga ora 20:00, të ditës së nesërme. Po ashtu, këtë lajm e konfirmon për Top Channel edhe kreu i shoqatës së bareve dhe restoranteve,  […]

9 February, 2021 21:10 4 Komente
Rama-1.jpg
Sociale

Rama: I sfidoj të gjithë të më tregojnë një vend që ka rindërtuar pas tërmetit më shpejt se sa ne! As në Itali s’ka raste si tonat

Kryeministri Edi Rama ndodhet në Durrës, ku po zhvillon një bashkëbisedim me qytetarë atje, lidhur dhe me ecurinë e projektit të Rindërtimit. Rama tha se nga 11.200 familje vetëm 633 kanë mbetur pa u sistemuar, pasi Covid-19 prishi shumë pane dhe ngadalësoji proceset. Kreu i Qeverisë u shpreh se Shqipëria është shembulli më i mirë […]

9 February, 2021 18:46 14 Komente
Infektivi-3-696x393.jpg
Sociale

Covid-19 rekord në 24 orët e fundit: 16 humbje jete, 1239 raste të reja dhe 805 të shëruar

Shqipëria ka shënuar sot numrin më të lartë të infektimeve dhe të viktimave brenda 24 orëve. Ministria e Shëndetësisë deklaroi sot se janë konfirmuar 1,239 raste të reja me koronavirus. Gjithashtu, në spitalet dedikuar Covid-19 në Tiranë kanë ndërruar jetë 16 qytetarë. Ndërkohë betejën me virusin e rrezikshëm e kanë fituar 805 qytetarë gjatë 24 orëve […]

9 February, 2021 17:48 0 Komente
Sociale

Situata kritike nga Covid-19, Brataj: Duhet ashpërsim i masave për të ulur infektimet në popullatë

Situata nga përhapja e koronavirusit është kritike. Tregues për Skënder Bratajn janë dhe thirrjet e qytetarëve drejt Urgjencës Kombëtare si dhe kërkesat e shtuara për shërbim mjekësor në banesë. “Jemi në nivelin e 2300 thirrjeve në 24 orë. Ajo që më shqetëson është fakti që nga 430-440, sot jemi në 527 vizita në banesë dhe nga […]

9 February, 2021 17:07 3 Komente
Sociale

Infektohet me COVID ministri Niko Peleshi: Kam simptoma të lehta dhe jam karantinuar në banesë

Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi është infektuar me COVID-19. Lajmin e ka bërë vetë me dije Peleshi i cili shkruan se më gjithë kujdesin që ka treguar, dje ka rezultuar pozitiv me koronavirus. Gjithashtu ai shprehet se fatmirësisht ka simptoma të lehta dhe se është karantinuar në banesë. ‘Me gjithë kujdesin e treguar gjatë gjithë […]

9 February, 2021 15:53 0 Komente
Sociale

Përhapja e virusit, Akademia e Shkencave kërkon ashpërsim të masave

Edhe Akademia e Shkencave kërkon forcimin e masave kufizuese për të paktën një periudhë dyjavore. Gjatë një konference shkencore në Kryesinë e Kuvendit, Skënder Gjinushi u shpreh se masat kufizuese nuk po zbatohen dhe kërkohet një ashpërsim i tyre. “Nga dhjetori, vdekshmëria në Shqipëri është në nivelin e 1%, nga 2,2% që ishte mesatarja e […]

9 February, 2021 15:36 3 Komente
Sociale

Njihuni me “Tiren” e Italisë që vret njerëz dhe ndaleni marrëzinë e zhurmën

Teksa debati publik në vend është përqendruar në një rast ryshfeti te ‘Shefqet Ndroqi’, një lajm tragjik është raportuar nga Italia. Më 26 janar, në një spital të Brescias shefi i urgjencës është akuzuar se ka injektuar barna me efekt vdekjeprurës ndaj pacientëve me Covid. Qëllimi, po aq kriminal sa veprimet e tij: Të lironte […]

9 February, 2021 15:26 38 Komente
Shiko më shumë Sociale

Turizëm

turizem-shqiperia-jug-bregdet-2-765x383.jpg
Turizëm

SHIFRAT/ Korça “kokë më kokë” me Durrësin: Ja cilat janë destinacionet më të preferuara turistike për shqiptarët

Tirana është destinacioni i preferuar për qëllime personale apo biznesi në Shqipëri, për vitin 2019. Referuar Vjetarin Rajonal Statistikor të Institutit të Statistikave, kryeqyteti zë 35.3% të totalit. Korça renditet e dyta, me 15.2%, Vlora e treta, me 14.4%, ndërsa më tej Durrësi, me përkatësisht 12.8%. Megjithatë, specifikisht për qëllime pushimi dhe kohe të lirë, […]

9 February, 2021 11:45 0 Komente
Turizëm

Princi i Kurorës, i interesuar për investime të mëdha në Përmet

Nga Gjirokastra kryeministri Edi Rama tha se grupi i ngarkuar nga Princi i Kurorës saudite ka shprehur interes për investime në Përmet, duke e konsideruar një nga zonat me potencialin më të madh turistik në Shqipëri. “Grupi i ngarkuar nga Princi i Kurorës ka shprehur shumë interes për të investuar në Përmet. Ata kanë bërë […]

6 February, 2021 10:25 19 Komente
1.png
Turizëm

FOTO: “Parajsa”! Këmbëkryq e buzë ujit të kristaltë, Rama mesazh nga Nivica

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar ditën e sotme një tur vizitash në Tepelenë. Pak më parë ai ka publikuar një foto nga Nivica, ku shihet i ulur këmbë kryq duke shijuar natyrën e bukur të këtij fshati. Larg situatës politike, me këmbët kryq dhe buzë ujit, Rama në foton e publikuar shkruan “Parajsa e Nivicës”.   […]

5 February, 2021 23:07 5 Komente
Plazh.jpg
Turizëm

Si do të jenë pushimet verore të 2021?

Mes pandemisë së COVID – 19, Europa po haset sa me kufizime të një shteti, në ato të një tjetër vendi. Mbase, një pjesë e njerëzve do të donin të kalonin në mënyrë të menjëhershme te vera. Por, pyetja që shtrohet është se çfarë do të ndodhë me pushimet e 2020- shit? Pronari i një […]

2 February, 2021 12:00 0 Komente
BUNKERET.png
Turizëm

Bunkerët shqiptarë tërheqin sërish syrin e medias së huaj: Faqja prestitigjioze i cilëson si ‘relike të komunizmit’

Faqja prestigjioze e MSN në seksionin e saj të dedikaur për njerëzit që pëlqejnë udhëtimet së fundmi ka përfshirë edhe një tematikë shumë interesante të titulluar: “Reliket e komunizmit të mbetura nëpër botë”. Siç kuptohet edhe nga titulli bëhet fjalë për disa nga veprat që lanë shenjë në histori gjatë sundimit të diktatorëve komunistë . […]

1 February, 2021 16:31 9 Komente
Turizëm

Nga Gjermania deri në Turqi: Të gjithë të ‘çmendur’ pas Shqipërisë

Sipas një shkrimi të publikuar nga media italiane Insideover, Shqipëria është gur-themeli për hegjemonizimin e gadishullit Ballkanik dhe të ushtrosh një ndikim vendimtar mbi këtë komb të lashtë është e barabartë me hipotekimin e kontrollit mbi të ashtuquajturin “rripin e Shqiponjave”,​​ trekëndëshin Tiranë-Prishtinë-Shkup, shiritin e nisjes shumë drejtimesh të aftë për të projektuar lojtarin aktual […]

1 February, 2021 11:12 64 Komente
Rama-1-3.jpg
Turizëm

Rama mahnitet nga hoteli në Korçë: Me një restorant panoramik mbi qendrën e qytetit. Varja Nusretit

Kreu i qeverise arrin qe dhe sulmet me te forta ndaj tij nga ana e opozites, t’i ktheje ne batuta dhe auto-batuta dhe t’jua zeroje efektin. Keshtu ka ndodhur dhe diten e sotme ne qytetin e “Serenatave”! Kryeministri Edi Rama sot ka vizituar qytetin e Korçës, dhe me sa duket aty ku ka vendosur të […]

29 January, 2021 21:45 8 Komente
Turizëm

Vitin që lamë pas erdhën 3.8 milionë turistë më pak: Për 2021 po rikthehen prenotimet nga polakët, çekët e nordikët

“2020 ishte një vit i vështirë për turizmin, pasi pandemia gjunjëzoi një ndër shtyllat kryesore të ekonomisë. Pas një boom-i turistësh në vitin 2019 prej 6.4 milionë, hyrjet e turistëve të huaj u tkurrën ndjeshëm si pasojë e mbylljes së kufijve dhe masave të tjera kufizuese të ndërmarra në kuadër të pandemisë.” Të dhënat e […]

25 January, 2021 20:13 2 Komente
Demollari.png
Turizëm

Pandemia, shpresë e re për 2021, Demollari: “Shtëpia e Gjetheve” u vizitua nga 106 qytetarë

Pandemia, penalizoi turizmin kulturor, vitin e shkuar, numri i vizitorëve, pësoi një rënie me 80 për qind në gjithë muzetë në vend. Ky fenomen u reflektua edhe në muzeun “Shtëpia e Gjetheve”, i cili shënoi një rënie të ndjeshme të numrit të vizitorëve. Sipas drejtoreshës, Etleva Demollari 80 për qind e vizitorëve kanë qenë shqiptarë. […]

17 January, 2021 08:40 6 Komente
Turizëm

CNN: Shqipëria mikpret turistët amerikanë

Dikur një nga dokumentet më të fuqishme të udhëtimit në botë, fuqia e pasaportës amerikane është ulur si pasojë e pandemisë së koronavirusit, shkruan rrjeti i njohur informativ amerikan, CNN. Me rastet e koronavirusit në SHBA, që kanë arritur shifra rekord, shumë vende e shohin Amerikën pothuajse me frikë. Pavarësisht se sa i duan fitimet […]

13 January, 2021 13:51 3 Komente
Shiko më shumë Turizëm

Sport

Ronaldo-Juventus-Inter.jpg
Sport

Juventusi finalisti i parë i Kupës së Italisë

Juventusi është skuadra e parë finaliste e Kupës së Italisë. Bardhezinjtë e mbyllën në barazim 0-0 takimin shtëpiak përballë Interit dhe u kualifikuan në finalen e madhe pas suksesit 1-2 në “San Siro”. Ekipi i Contes luajti gjatë gjithë kohës në sulm, tentoi deri në fund të shënonte, por nuk ia doli të thyente mbrojtjen […]

9 February, 2021 22:42 0 Komente
Sport

VIDEO/ “Do ta bëj në pantallona ose në shishe”, tenisti nevrikoset kur arbitri nuk e lejon të shkojë në tualet

Denis Shapovalov e nisi aventurën e tij në Australian Open me një fitore të vuajtur ndaj italianit Jannik Sinner (3-6, 6-3, 6-2, 4-6 dhe 6-4). Por, kanadezi mori protagonizëm pas një debati të gjatë me arbitrin e ndeshjes, i cili nuk i dha leje për të shkuar në tualet në fillim të setit të pestë. “Çfarë ndodh […]

9 February, 2021 20:04 0 Komente
Kobe-Bryant-1024x676.jpg
Sport

Ekspertiza shokuese e aksidentit të Kobe Bryant: Rrëzimi i helikopterit, faji i pilotit

Rrëzimi i helikopterit në të cilin Kobe Bryant, vajza Gianna dhe shtatë persona të tjerë po fluturonin më 26 janar 2020 është shkaktuar nga gabimi i pilotit. Kjo është ajo që u zbulua nga raporti i kryer nga Bordi Kombëtar i Sigurisë së Transportit (National Transportation Safety Board). Sipas asaj që bëhet e ditur në […]

9 February, 2021 19:14 0 Komente
Sport

Më mirë shqiptarët apo ganezët? Ja si përgjigjet Balotelli

Mario Balotelli, me dashuri për shqiptarët. Në fillim të vitit të kaluar, bëri bujë për opinionin shqiptar një video e hedhur në rrjetet sociale, kur sulmuesi italian, me origjinë ganeze, u shfaq duke sharë në shqip, i nxitur, kuptohet, nga miq të tij shqiptare. 30-vjeçari, aktualisht pjesë e Monzas në Serinë B (me ambicie të […]

9 February, 2021 18:33 0 Komente
skenderbeu-bylis.jpg
Sport

Statistikat: Nuk e kanë provuar ende shijen e fitores, dy skuadrat që mbyllin renditjen e Superiores

Viti 2021 i gjeti skuadrat në fushë më herët se vitet e mëparshme edhe për shkak të pandemisë, ndërsa në Shqipëri, në 9 janar, skuadrat zbritën në fushën e stërvitjes. Deri më tani janë luajtur plot gjashtë javë, ndërsa ka ekipe që ende nuk e kanë provuar ende shijen e fitores në Superiores. Bëhet fjalë […]

9 February, 2021 18:00 0 Komente
france-414x550.png
Sport

Provokon “France Football”, vesh Mesin me fanellën e PSG-së

“France Football” e ka tepruar pak. Mesi i buzëqeshur me fanellën e PSG-së në faqe të parë të prestigjiozes franceze është interpretuar si një sulm nga mediet katalanase, që kanë dalë hapur kundër klubit parisien. Lufta mediatike ka nisur e forte një javë para sfidës mes dy skuadrave në “Camp Nou”. Barcelona do të presë […]

9 February, 2021 16:57 0 Komente
vllaznia-bylis.png
Sport

Statistikat e Superiores: Bylis, ekipi me më shumë gjuajtje. Vllaznia pëson më pak

Pas 18 javësh të luajtura në Kategorinë Superiore skuadrat shqiptare janë konfiguruar tashmë plotësisht, ndonëse ka mbetur ende edhe gjysma e ndeshjeve për të përfunduar garën. Ky është gjithashtu një moment i rëndësishëm për të krijuar një ide të qartë për fizionominë e lojës, sepse të gjitha skuadrat kanë luajtur nga dy herë me çdo […]

9 February, 2021 16:17 0 Komente
Sport

Strakosha sheh nga Bundesliga: Borusia Dortmund? Do të gënjeja po të thosha që nuk më intereson

Thomas Strakosha ka dhënë sot sinjalin më të qartë se po mendon lamtumirën nga Lacio. Portieri i pëfraqësueses shqiptare, në një intervistë të dhënë për “Sky Sports” në Gjermani, ka pranuar se po ndjek me interes Bundesligën dhe nuk e mohon mundësinë e transferimit aty. “Unë jam i hapur ndaj sfidave të reja. Roma është […]

9 February, 2021 13:49 3 Komente
Hysaj.jpg
Sport

Elseid Hysaj largohet nga Napoli

Tashmë është zyrtare, Elseid Hysaj do të largohet në fund të sezonit nga “Napoli” si lojtar i lirë. Mario Giuffredi, menaxheri i futbollistit ka konfirmuar e skuadra e “Napolit” dhe lojtari nuk ka gjetur marrëveshje për të rinovuar bashkëpunimin 6-vjeçar dhe në qershor, ai do të jetë një lojtar i lirë. “Mendoj se diskutimi është […]

9 February, 2021 12:06 0 Komente
Screenshot_20210208-204045_Facebook-01.jpeg
Sport

“Raporti me bashkëshorten dhe tre vajzat”, rrëfimi ndryshe i Gaz Demit: Bashkim Fino është vëllai im, ja kur bëhet stadiumi i ri

Presidenti i Partizanit, Gazmend Demi ka folur për gazetaren Sidorela Gjoni për jetën e tij në një bisedë ndryshe në Jashtë loje. Demi ka folur për jetën e tij, familjen, bizneset, pasionet dhe sigurisht dëshirën për të marrë Partizanin. “Kam një histori me Covidin, nuk më kap. Kam qëndruar në makinë për pesë orë me […]

8 February, 2021 20:56 8 Komente
Shiko më shumë Sport

Hi-Tech

Safer_internet_day_2.png
Hi-Tech

Këshilla nga One për sigurinë online

Interneti është një hapësirë plot mundësi dhe argëtim, por si çdo hapësirë, nëse nuk ke kujdes, “të bën gropën”. Për përdoruesit e zakonshëm, është e vështirë të mendojnë rreziqet që mund të vijnë prej tij, por, nëse të kujtohet, bota është plot me mendje të liga që e shohin internetin si një avantazh që mund […]

9 February, 2021 18:14 0 Komente
56.jpg
Hi-Tech

FOTOT: “Me kamera HD dhe një mini kompjuter”, Kallashnikov sjell pushkën “hi-tech”

Grupi “Kallashnikov”, që prodhon pushkën e famshme automatike AK-47, ka zbuluar një pushkë të re moderne, që pretendohet të bëjë për vete të rinjtë e mijëvjeçarit të ri, të quajtur “Generation Z”, të cilët nuk rrinë dot pa teknologjinë. Pushka gjysmëautomatike shotgun, e quajtur “MP-155 Ultima”, është e pajisur edhe me një kamera HD dhe […]

9 February, 2021 16:17 0 Komente
Hi-Tech

COVID-19/ Inteligjenca artificiale identifikon personat në rrezik

Një aplikacion i bazuar në inteligjencën artificiale mund të identifikojë personat në rrezik infektimi nga Sars-Cov-2, edhe nëse është asimptomatik, duke u bazuar në të dhënat GPS të smartphone-ve. Sistemi është zhvilluar nga Universiteti i Hamburgut dhe kompania private “Synergies Intelligent Systems” dhe përshkruhet në revistën “Raportet Shkencore”. Sipas krijuesve të tij, ky aplikacion mund […]

9 February, 2021 12:32 0 Komente
Hi-Tech

Sonda e misionit të parë ndërplanetar arab, “Hope” i afrohet Marsit

Sonda e misionit të parë ndërplanetar arab pritet të hyjë në orbitën rreth Marsit të martën, në atë që konsiderohet si pjesa më kritike e një udhëtimi për të zbuluar sekretet e motit në Planetin e Kuq. Sonda “Al-Amal” (“Shpresa”) drejtohet nga Emiratet e Bashkuara Arabe. Ajo pritet të sigurojë një pamje të plotë të […]

8 February, 2021 10:07 0 Komente
Hi-Tech

Kina kundër gjigandëve të teknologjisë, prezantohen rregullat e reja anti-monopol

Kina ka prezantuar rregullat e reja kundër monopolit të tregtisë. Rregullat e reja që kanë hyrë në fuqi nga dje janë prezantuar për herë të parë në Nëntor të vitit të kaluar dhe kanë si synim që të godasin sjelljet anti-konkurruese të kompanive të mëdha që zotërojnë një pjesë të konsiderueshme të tregut të shitjeve. […]

8 February, 2021 09:46 0 Komente
Hi-Tech

Materiali inteligjent imiton trurin, për kompjuterët e së ardhmes

Materiali i ri “inteligjent”, i formuar nga atome të vetme të lidhur së bashku si neurone, sillet si një tru i vërtetë, duke ruajtur informacione dhe duke modifikuar veten sipas stimujve të jashtëm. Rezultati, i botuar në “Nature Nanotechnology” nga fizikantët e Universiteti Katolik të Nijmegen, në Holandë, do të hapë rrugën për një brez […]

7 February, 2021 15:36 0 Komente
Hi-Tech

Apple i hap luftë Facebook e Google, do t’u bllokojë përgjimin e klientëve

Gjurmimi i aktivitetit të përdoruesve është mekanizmi kryesor i përdorur nga Facebook dhe Google për të orientuar reklamimet e rrjedhimisht edhe të ardhurat. Përmes algoritmeve të tyre pothuajse identike, dy gjigantet amerikane hi-tech mundësojnë lokalizimin e përhapjes së reklamave sipas tematikave, rajoneve dhe interesit vetjak të klientit. Por, efekti anësor i këtyre algoritmeve është se […]

7 February, 2021 11:30 1 Komente
Hi-Tech

Sonda kineze dërgon foton e parë nga Marsi

Sonda hapësinore kineze ”Tianwen-1” dërgoi fotografinë e parë nga Planeti i Kuq, tha agjencia hapësinore kombëtare kineze (CNSA). Sonda, e lëshuar në fund të korrikut nga Kina, pritet në afërsi të Marsit rreth 10 shkurtit. Fotografia e parë e marrë në Tokë nga Planeti i Kuq duket se tregon një shtjellë të gaztë dhe të […]

6 February, 2021 14:14 1 Komente
Hi-Tech

Google eksploron aplikacionin antigjurmim

Kompania “Google”, ashtu si edhe “Apple”, po eksploron një aplikacion antigjurmimi për të përmirësuar privatësinë e përdoruesit. Sipas Bloomberg, “Google” po diskuton se si të kufizojë mbledhjen e të dhënave dhe ndjekjen e aplikacioneve në sistemin operativ Android, por në një mënyrë më pak të rreptë, sesa zgjidhja e “Apple”. “Ne po kërkojmë mënyra për […]

6 February, 2021 10:30 0 Komente
Hi-Tech

Clubhouse, aplikacioni i ri që po fikson miliona njerëz dhe “po shqetëson” Twitterin

Clubhouse është një aplikacion i ri që ka fiksuar miliona njerëz nga Amerika në Kinë. Ai u lançua në mars të vitit 2020 në SHBA dhe është një rrjet social i bazuar vetëm te bisedat audio dhe ku përdoruesit e saj mund të dëgjojnë live debate, intervista dhe diskutime të tjera mes njerëzve për tema […]

5 February, 2021 20:13 1 Komente
Shiko më shumë Hi-Tech

Bota

Bota

Biden mban premtimin, SHBA qëndron në OBSH

Amerika konfirmon qëndrimin e saj në Organizatën Botërore të Shëndetësisë. Shefi i organizatës, Tedros Adhanom Ghebreyesus e mirëpriti njoftimin, i cili vjen pas konfirmimit muajin e kaluar se Uashingtoni nën Presidentin Joe Biden nuk do të largohet nga OBSH-ja. “Që nga dita e parë në Shtëpinë e Bardhë do të kthehemi në Organizatën Botërore të […]

10 February, 2021 09:11 0 Komente
Trump-1.jpg
Bota

Akuza për nxitje të protestave të dhunshme, votat në Senatin Amerikan: Gjyqi ndaj Trump kushtetues

Senati amerikan votoi të martën në mbrëmje për t’i hapur rrugën gjyqit të plotë mbi akuzat ndaj ish-presidentit Donald Trump për nxitje rebelimi lidhur me sulmin ndaj Kapitolit më 6 janar, duke hedhur poshtë një pretendim se procedimi ishte antikushtetues pasi panë videon grafike të sulmit të janarit. Në seancën e parë për këtë qëllim […]

10 February, 2021 08:35 0 Komente
musk.jpg
Bota

Elon Musk premton 100 milion dollarë për largimin e dyoksidit të karbonit nga Toka! Ja konkursi që do të zhvillohet

Elon Musk ka ofruar 100 milion dollarë për konkurrentin  që do të fitojë konkursin e “Fondacionit X Prize” të përqendruar në teknologjinë e heqjes së dyoksidit të karbonit. Konkursi do të zgjasë katër vjet dhe është i hapur për ekipe në të gjithë globin, shkruan “The Verge”. 15 skuadra do të zgjidhen për këtë konkurs […]

10 February, 2021 08:29 1 Komente
Bota

Teoritë konspirative, mbështetësit: Donald Trump rikthehet president, më 5 mars

Një teori konspirative, e shpërndarë në rrjet prej muajit dhjetor, bindi mbështetësit e Trump se Biden nuk do të betohej më 20 janar. Por, fill pas inaugurimit, një tjetër teori nisi të qarkullojë. “Trump do të rikthehet si president i SHBA-së më 4 mars, për të rimarrë drejtimin e vendit”, shprehet një mbështetëse e tij. […]

9 February, 2021 22:25 3 Komente
Bota

Letra që kërkon largimin e Borrell-it pas vizitës në Moskë: U poshtërua!

Tetëdhjetë e një anëtarë të Parlamentit Evropian po kërkojnë dorëheqjen e ministrit të Jashtëm Evropian Josep Borrel pas një vizite në Moskë, të cilën ata e konsiderojnë si një turp, njoftoi të martën deputeti estonez Riho Terras nga Partia Popullore Evropiane (EPP). Letra me kërkesën për dorëheqjen e Përfaqësuesit të Lartë të Bashkimit Evropian për […]

9 February, 2021 22:10 0 Komente
Bota

Nga refugjat në deputet: kush është siriani që synon Bundestagun

Pesë vjet më parë, Tareq Alaows kaloi Mesdheun me një varkë gome dhe marshoi nëpër Ballkanin verior drejt Gjermanisë, duke ikur nga lufta civile në Sirinë e tij të lindjes dhe duke kërkuar strehim të sigurt. Që atëherë, 31-vjeçari ka mësuar të flasë gjermanisht rrjedhshëm, gjeti një punë të përhershme dhe vendosi të kandidojë për […]

9 February, 2021 22:00 1 Komente
Bota

Ekspertët: Edhe pas infektimit me koronavirus, rrezik për ri-infektim

Po shtohen provat se infektimi me koronavirus nuk e mbron individin nga një infektim tjetër në të ardhmen, tani që në botë po përhapen variante të reja të këtij virusi. Studimet tregojnë se një person mund të infektohet për herë të dytë edhe me variantin fillestar të virusit nëse infektimi për herë të parë nuk […]

9 February, 2021 19:03 0 Komente
Bota

Britani, deri në 10 vite burg kush thyen masat anticovid

Duke filluar nga java e ardhshme, shkeljet e përsëritura të rregullave të reja të përforcuara anti-Covid të vendosura për udhëtarët në Britaninë e Madhe mund të kenë edhe  pasoja penale. Sekretari i Shëndetësisë Matt Hancock e shpjegoi këtë, duke njoftuar dënime deri në 10 mijë paund për ata që shkelin rregullat dhe deri në 10 […]

9 February, 2021 18:50 0 Komente
maske.jpg
Bota

Përdorimi i dy maskave ndal përhapjen e sëmundjes së koronavirusit? Ja se çfarë thonë ekspertët

Ekspertët kanë bërë thirrje për mbajtjen e maskave që kur nisi të përhapej sëmundja e koronavirusit. Anthony Fauci, eksperti për sëmundjet infektive në SHBA pretendon se përdorimi i dy maskave mund të kenë efikasitet të madh për të parandaluar përhapjen e Covid-19, por të tjerë ekspertë thonë se nuk është e mjaftueshme. Fauci, eksperti i […]

9 February, 2021 18:06 3 Komente
Bota

Çfarë do të thotë për Jemenin ndalja e ndihmës së SHBA-së për sauditët?

Njoftimi i presidentit amerikan, Joe Biden se Shtetet e Bashkuara nuk do të mbështesin më koalicionin e udhëhequr nga sauditët në luftën kundër rebelëve Huthi në Jemen, me gjasë do të rrisë presionin ndaj Mbretërisë Saudite që ta ndalë fushatën atje. Megjithatë, arritja e një paqeje të qëndrueshme në vendin më të varfër arab vazhdon të […]

9 February, 2021 16:59 0 Komente
Shiko më shumë Bota

History

K.png
History

VIDEO/ Këshilltari shpërthen ndaj Voltana Ademit: Ju meritoni pushkatim po të jetë personale. Shkodrën po e mbani peng, jeni bashki e kalbur, ju ka vdekur çdo qelizë

Këshilltari Arbis Vjerdha ka shpërthyer ne keshillin bashkiak ndaj kryebashkiakes Voltana Ademi dhe stafit te saj.  “Ju meritoni pushkatim po te jetë personale, Shkodrën po e mbani peng dhe jeni bashki e kalbur, ju ka vdekur çdo qelizë. Ju keni degjeneru Shkodrën.”- tha Arbis Vjerdha.  (TemA)

1 January, 2020 14:55 21 Komente
galaktike.jpg
History

Superkompjuteri simulon evolucionin e galaktikës

Evolucioni i galaktikave është rikonstruktuar falë super kompjuterit “UniverseMachine”, i cili ka lejuar lindjen e mbi 8 milionë universeve. Në këtë mënyrë, studiuesit e Universitetit të Arizonës, të udhëhequr nga Peter Behroozi, zbuluan disa gjëra të reja në lidhje me formimin e yjeve, siç shpjegohet në revistën “Monthly Notices of the Royal Astronomical Society”. Ky […]

12 August, 2019 20:25 1 Komente
History

Zbulohet në det krateri i një objekti misterioz qiellor

Zbulohet krateri i një asteroidi në Skoci që është përplasur me tokën 1.2 miliardë vjet më parë. Sipas gjeologëve britanikë të Oksford dhe Aberdeen, objekti qiellor mendohet se ka pasur një diametër prej jo më shumë se 1 km dhe ka ndodhur kur ishulli ishte një hapësirë toke e thatë me vendndodhje pranë ekuatorit. Krateri […]

11 June, 2019 22:22 1 Komente
History

Historia e “Cenit të Shijakut”, mjekut shqiptar që shëroi mbi 700.000 pacientë dhe u mjaftua vetëm me një “faleminderit”

Të gjithë shqiptarët i kanë njohur ose kanë dëgjuar për dy mjekët e famshëm popullorë, Cenin e Shijakut dhe Cenin e Tiranës. “Ceni i Tiranës”, mjeku Pëllumb Bulku ai që trashëgoi zanatin e babait të tij (Cenit të Shijakut) ishte i ftuar disa kohë më parë në emisionin “Histori me Zhurmues” të autorit dhe drejtuesit […]

1 November, 2018 17:12 10 Komente
Shiko më shumë History

Kulture

Kulture

Herman Hesse: Pse duhet të lexohet Dostojevski !

Sot është 140 vjetori i vdekjes së një prej shkrimtarve më të mëdhenj rus, Dostojevskit. Ka shumë analiza për penën e tij, por më e thella dhe e goditura edhe pse koncize, mbetet kjo e nobelistit Herman Hesse. Duhet ta lexojmë Dostojevskin kur jemi përtokë, kur kemi vuajtur deri në kufi të së arsyeshmes dhe […]

9 February, 2021 21:50 1 Komente
Kulture

Dostojevski 1821 – 1881 – 2021

Do të jenë 200 vjet nga lindja (11 nëntor) dhe 140 nga vdekja (9 shkurt), por shkrimtari rus nuk ka reshtur kurrë së qëni bashkëkohor. Për nga mënyra si ka rrëmuar në nëntokën e shpirtërave tanë, për si ka rrëfyer krime të tmerrshme (pedofili, feminicid), deri për atë sesi ka imagjinuar një epidemi aziatike… I […]

8 February, 2021 16:10 4 Komente
Kulture

REPORTAZHI: Monumentet e kulturës në Ishëm viktimë e amnezisë institucionale

Aktivistët ankohen se thirrjet drejtuar institucioneve për të shpëtuar monumentet e tashëgimisë kulturore nga rrënimi kanë rënë në vesh të shurdhët. Nga Gëzim Kabashi Rruga që bashkon Fushë Krujën me Ishmin është e ngushtë, por fatmirësisht është ditë pushimi dhe trafiku nuk duket i rënduar. Kemi lënë pas fshatrat e Bashkisë së Krujës dhe Isufi […]

8 February, 2021 15:14 0 Komente
1margariti1-560x420-1-560x375.jpg
Kulture

DETAJET: Romani “Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo” po kthehet në film

“Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo”, një nga romanet jo vetëm më të mirë të shkrimtarit Dritëro Agolli, por të të gjithë letërsisë shqipe, tashmë po kthehet edhe në film. Lajmi u bë i ditur nga ministrja e Kulturës, Elva Margariti,e cila tha se skenari dhe regjia do të jetë nga Fatmir Koçi dhe prodhuar […]

8 February, 2021 14:26 7 Komente
libra.jpg
Kulture

Shkenca: Pse leximi i librave duhet të jetë prioritet në jetën tuaj

Nga Christina Desmarais Më shumë se një e katërta – 26 për qind – e të rriturve në SHBA, e pranojnë se nuk kanë lexuar qoftë edhe një pjesë të një libri gjatë vitit të kaluar. Kjo sipas statistikave që dalin nga Qendra Kërkimore Pju. Nëse jeni pjesë e këtij grupimi, dijeni që shkenca mbështet […]

7 February, 2021 21:00 0 Komente
Kulture

“Donte një vajzë që e kishte në të njëjtin kurs”, studiuesja zbulon historinë e rrallë të dashurisë së Ismail Kadaresë

Studiuesja Alda Bardhyli ka prezantuar librin më të ri të Ismail Kadaresë, ku ajo është prezente në vepër, “Dialog me Alda Bardhylin”. Bardhyli u shpreh se në libër, Kadare tregon historinë e dashurisë me një vajzë nga Tirana, të cilën e kishte në një kurs.  “Jetët e shkrimtarëve shqiptarë në tërësi kanë qenë të trazuara. […]

6 February, 2021 21:05 0 Komente
Kulture

Midis shqiptarisë dhe grekërisë

Nga Albert Doja, anëtar i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë, profesor i antropologjisë në Universitetin e Lilës në Francë Polemikat mediatike shkaktuar nga një emision televiziv mbi origjinën e dropullitëve (Top-Channel 16/01/2021) ngjallën përsëri debatin e pafund mbi shqiptarinë apo grekërinë e minoritetit grek në Shqipërinë e Jugut apo të banorëve të hershëm të Greqisë së […]

6 February, 2021 17:13 36 Komente
auto_DriteroAgolli1549701965.jpg
Kulture

Shënimet e rralla të Dritëro Agollit: Historia ime e fëmijërisë me mikun grek Pavlos nga Lufta e Dytë Botërore

Nga Dritëro Agolli  Fshati Menkulas, ku linda dhe kalova fëmijërinë dhe rininë e hershme, është në breg të lumit Devoll dhe shtrihet gjysmë ore më këmbë larg kufirit me Greqinë. Ne, djemtë e fshatit, shkonim për t’i kullotur lopët apo dhentë në kodrat e fshatit, përtej lumit, të cilat kishin dhe kanë një emër sllav: […]

5 February, 2021 11:31 11 Komente
mumje2.jpg
Kulture

Egjipt: Arkeologët zbulojnë mumiet e pazakonta me gjuhë të artë

Arkeologët kanë zbuluar mumiet antike me gjuhë të artë në Egjipt. Ekipi, i udhëhequr nga Kathleen Martinez i Universitetit të Santo Domingo në Republikën Dominikane, po punonte në Taposiris Magna Temple në perëndim të Aleksandrisë kur zbuloi 16 varre nga epoka greke dhe romake. Një numër “mumiesh në gjendje të keqe” u gjetën brenda boshtit, […]

4 February, 2021 21:55 3 Komente
Kulture

TOBIAS XHAXHIU/ Enveriada: Autopsia e një “Distopie”

Ishte mbase muzgu më i acartë i këtij fillimviti kur Alfred Peza, shkrimtari i “Sarah”, më dhuroi librin e tij të sapobotuar “Enveriada”. Biseduam për pak çaste nen fshikullimën e erës së ftohtë, që dukej si diçka e paqenë për Pezën, përball asaj çka donte të shprehte mbi krijimin e tij më të fundit; dhe […]

3 February, 2021 20:34 14 Komente
Shiko më shumë Kulture
© 2021 Gazeta Tema. All Rights Reserved
Letër botuesit » | Qëndroni i lidhur | Kontakt | Ankesa per faqen online | Cookie Policy |
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.