Aktualitet

Superkompjuteri simulon evolucionin e galaktikës

Nga L.B | 12 August, 2019 20:25

Evolucioni i galaktikave është rikonstruktuar falë super kompjuterit “UniverseMachine”, i cili ka lejuar lindjen e mbi 8 milionë universeve.

Në këtë mënyrë, studiuesit e Universitetit të Arizonës, të udhëhequr nga Peter Behroozi, zbuluan disa gjëra të reja në lidhje me formimin e yjeve, siç shpjegohet në revistën “Monthly Notices of the Royal Astronomical Society”.

Ky është simulimi i parë i bërë në një shkallë kaq të madhe, rreth 400 milionë vjet pas “Big Bang”-ut e deri më sot.

Në këtë mënyrë, ata zbuluan se universet e simuluara, të cilat sa vjen e më tepër u ngjajnë tonave, të gjitha kanë ligje të ngjashme fizike, ndërsa të kuptuarit tonë për formimin e yjeve duhet riparë disi.

“Kemi arritur në përfundim se galaktikat i formuan yjet në mënyrë më efikase në fillim. Kjo tregon se energjia e krijuar nga vrimat e zeza supermasive dhe shpërthimi i yjeve është më pak efikase sesa pritej në bllokimin e formimit të yjeve”, tha  Behroozi.

ANSA

Share! Facebook Twitter Whatsapp

4 komente në “Superkompjuteri simulon evolucionin e galaktikës”

 1. votren says:

  Vecse keni bere nje gabim ne moshen e universit pas shperthimit te madh,400 milion …

 2. Haka Tekizoti says:

  Superkompiuteri, deri sa ka përcaktuar një numër të kufizuar universesh do të thotë që i ka aftësitë të kufizuara; sipas tij ose hapësira nuk është e pafundme dhe duhet kërkuar çfarë ka prapa fundit, kë ka gjiton hapësira, ose pjesa tjetër e pafundësisë sipas tij është bosh, gjë që ligjet e natyrës nuk e lejojnë.

 3. Baliu says:

  Le te zbuloj ky superkompjuteri diqka me shum per materien dhe energjine e erret, e cila simbas vleresimeve te tashme perben rreth 80% te gjithesise, dhe per te cilen thuhet se fizika e sotme nuk din gje.

 4. Agim says:

  Porse prapë mbetet vetëm një simulim kompjuterik kundrejt atij origjinal (të krijimit të gjithësisë)… Simulimet e tilla kanë vlerë në shkencë për ta kuptuar rrugëtimin e universit nëpër kohë e hapësirë…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Ministri britanik i Shëndetësisë: Qëndroni të qetë dhe vazhdoni vaksinimin me AstraZeneca

Ministri britanik i Shëndetësisë, Matt Hancock kërkoi sot të vazhdohej procesi i vaksinimit kundër COVID-19 me AstraZeneca, duke siguruar se nuk kishte prova se ajo shkaktonte mpiksje gjaku. Përdorimi i kësaj vaksine u pezullua si masë parandaluese nga disa vende të shqetësuara për efekte të mundshme anësore. “Nuk ka prova që këto vaksina kanë shkaktuar […]

17 March, 2021 13:40 | 0 Komente
Aktualitet

LETRA/ Basha nuk e kandidoi në Vlorë, Këshilltari i Sigurisë në PD jep dorëheqjen. Gjeneral Ahmetaj: Sekserët kanë pushtuar të djathtën

Ish-këshilltari i sigurisë kombëtare pranë PD Piro Ahmetaj ka dhënë dorëheqjen nga ky funksion. Ahmetaj ka kërkuar dorëheqjen e parevokueshme nga detyra përmes një letre drejtuat strukturave të PD-së. Në letrën drejtuar kreut te PD Lulzim Basha, Ahmetaj shpreh ndjesën për të gjithë ata që mund të ketë lënduar ose zhgënjyer me këtë akt. Ai shpreh […]

17 March, 2021 13:23 | 0 Komente
Aktualitet

Asgjë nuk është siç duket: Kulisat e fushatës, nga Meta te Basha

Fushata për zgjedhjet e 25 prillit, si kurrë ndonjëherë po shfaqet si një fushatë atipike dhe e tillë do të jetë deri në fund. Një fushatë e kondicionuar nga pandemia dhe rregullat anti-Covid, por edhe një fushatë ku nuk kemi vetëm dy palët në garë, ata në pushtet dhe ata në opozitë, por shumë faktorë […]

17 March, 2021 13:19 | 0 Komente
Aktualitet

Sadiku në histori, shqiptari i parë në Copa Liberatores

Transferimi në Bolivinë e largët i befasoi të gjithë. Por, Armando Sadiku hyn në histori, si futbollisti i parë shqiptar që luan në Copa Libertadores. Sulmuesi debutoi në turneun që është ekuivalent i Champions në Amerikën Latine, në fitoren 5-0 që skuadra e tij, Bolivar regjistroi përballë uruguaianëve të Wanderers, duke siguruar një biletë në […]

17 March, 2021 13:15 | 0 Komente
Aktualitet

ANALIZA: Serbisë dhe Malit të Zi u ofrohet rrugë më e shkurtër për në BE

Në Bashkimin Evropian janë duke vazhduar përgatitjet që Mali i Zi dhe Serbia të përfshihen në metodologjinë e re të zgjerimit të bllokut, që ishte miratuar në shkurt të vitit 2020. Në një dokument të brendshëm, të përgatitur nga Komisioni Evropian për shtetet anëtare, janë paraqitur hapat përmes së cilave edhe Mali i Zi dhe […]

17 March, 2021 13:04 | 0 Komente
© 2021 Gazeta Tema. All Rights Reserved
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.