Aktualitet

Si do të jenë pushimet verore të 2021?

Nga A | 2 February, 2021 12:00

Mes pandemisë së COVID – 19, Europa po haset sa me kufizime të një shteti, në ato të një tjetër vendi. Mbase, një pjesë e njerëzve do të donin të kalonin në mënyrë të menjëhershme te vera. Por, pyetja që shtrohet është se çfarë do të ndodhë me pushimet e 2020- shit?

Pronari i një Agjencie Turistike në Berlin, Jana Buhl është shprehur për Deutsche Welle se nuk ka pasur shumë shitje të biletave gjatë këtyre javëve. Sipas Buhl, në këtë periudhë do të ishin numëruar shumëfish më shumë rezervime për pushimet verore.

“Klientët kuptohet se janë ende ngurrues për momentin, e po përpiqen të rezervojnë sa më vonë të jetë e mundur”  tha Buhl për Deutsche Welle.

Sigurisht, parashikimet në këtë periudhë janë pak të vështira, megjithatë, një gjë është e sigurt – që as në 2021 nuk do të ketë pushime, sikur përpara shpërthimit të pandemisë.

Ekspertët besojnë se edhe në 2021- in, njerëzit do të udhëtojnë sikurse në vitin 2020, brenda për brenda vendit.

Kjo konfirmohet edhe nga një sondazh i kryer nga instituti i Hulumtimit të Tregut “YouGovlast”, ku nga të anketuarit, 40% thanë se kishin planifikuar të  kalonin pushimet brenda kufijve gjatë verës së ardhshme.

Share! Facebook Twitter Whatsapp

1 komente në “Si do të jenë pushimet verore të 2021?”

  1. lajme shqip says:

    Keq fare do te jene nese nuk ka vaksinim te mjaftueshem!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Ministri britanik i Shëndetësisë: Qëndroni të qetë dhe vazhdoni vaksinimin me AstraZeneca

Ministri britanik i Shëndetësisë, Matt Hancock kërkoi sot të vazhdohej procesi i vaksinimit kundër COVID-19 me AstraZeneca, duke siguruar se nuk kishte prova se ajo shkaktonte mpiksje gjaku. Përdorimi i kësaj vaksine u pezullua si masë parandaluese nga disa vende të shqetësuara për efekte të mundshme anësore. “Nuk ka prova që këto vaksina kanë shkaktuar […]

17 March, 2021 13:40 | 0 Komente
Aktualitet

LETRA/ Basha nuk e kandidoi në Vlorë, Këshilltari i Sigurisë në PD jep dorëheqjen. Gjeneral Ahmetaj: Sekserët kanë pushtuar të djathtën

Ish-këshilltari i sigurisë kombëtare pranë PD Piro Ahmetaj ka dhënë dorëheqjen nga ky funksion. Ahmetaj ka kërkuar dorëheqjen e parevokueshme nga detyra përmes një letre drejtuat strukturave të PD-së. Në letrën drejtuar kreut te PD Lulzim Basha, Ahmetaj shpreh ndjesën për të gjithë ata që mund të ketë lënduar ose zhgënjyer me këtë akt. Ai shpreh […]

17 March, 2021 13:23 | 0 Komente
Aktualitet

Asgjë nuk është siç duket: Kulisat e fushatës, nga Meta te Basha

Fushata për zgjedhjet e 25 prillit, si kurrë ndonjëherë po shfaqet si një fushatë atipike dhe e tillë do të jetë deri në fund. Një fushatë e kondicionuar nga pandemia dhe rregullat anti-Covid, por edhe një fushatë ku nuk kemi vetëm dy palët në garë, ata në pushtet dhe ata në opozitë, por shumë faktorë […]

17 March, 2021 13:19 | 0 Komente
Aktualitet

Sadiku në histori, shqiptari i parë në Copa Liberatores

Transferimi në Bolivinë e largët i befasoi të gjithë. Por, Armando Sadiku hyn në histori, si futbollisti i parë shqiptar që luan në Copa Libertadores. Sulmuesi debutoi në turneun që është ekuivalent i Champions në Amerikën Latine, në fitoren 5-0 që skuadra e tij, Bolivar regjistroi përballë uruguaianëve të Wanderers, duke siguruar një biletë në […]

17 March, 2021 13:15 | 0 Komente
Aktualitet

ANALIZA: Serbisë dhe Malit të Zi u ofrohet rrugë më e shkurtër për në BE

Në Bashkimin Evropian janë duke vazhduar përgatitjet që Mali i Zi dhe Serbia të përfshihen në metodologjinë e re të zgjerimit të bllokut, që ishte miratuar në shkurt të vitit 2020. Në një dokument të brendshëm, të përgatitur nga Komisioni Evropian për shtetet anëtare, janë paraqitur hapat përmes së cilave edhe Mali i Zi dhe […]

17 March, 2021 13:04 | 0 Komente
© 2021 Gazeta Tema. All Rights Reserved
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.