Aktualitet

SHIFRAT/ Korça “kokë më kokë” me Durrësin: Ja cilat janë destinacionet më të preferuara turistike për shqiptarët

Nga A | 9 February, 2021 11:45

Tirana është destinacioni i preferuar për qëllime personale apo biznesi në Shqipëri, për vitin 2019. Referuar Vjetarin Rajonal Statistikor të Institutit të Statistikave, kryeqyteti zë 35.3% të totalit.

Korça renditet e dyta, me 15.2%, Vlora e treta, me 14.4%, ndërsa më tej Durrësi, me përkatësisht 12.8%. Megjithatë, specifikisht për qëllime pushimi dhe kohe të lirë, Vlora rezulton qarku më i preferuar për vitin 2019, me 34.1%.

Më tej Durrësi dhe Korça, me 19.9% dhe 19.4%. Ndërsa, për qëllime vizitash te të afërmit dhe miqtë, si dhe për qëllime biznesi, numri më i lartë i udhëtimeve është po në Tiranë.

Nga ana tjetër, në total për vitin 2019 janë numëruar 4.317.025 udhëtime për qëllime biznesi apo personale, brenda Shqipërisë. Udhëtimet e kryera për qëllime personale brenda vendit përbëjnë 95.9 % të udhëtimeve kurse udhëtimet për qëllime biznesi 4.1 % të tyre.(scan)

Share! Facebook Twitter Whatsapp

5 komente në “SHIFRAT/ Korça “kokë më kokë” me Durrësin: Ja cilat janë destinacionet më të preferuara turistike për shqiptarët”

 1. Daku says:

  Me ket ritem ene Sallmonja do jet kok mkok me Durrsin per turizem

 2. beni says:

  Trecereku i Serbise ka per te ardhur ne Korce per te Pare Kishen e Ristozit ne Mborje per te Pare afreskun e Ikonen e Carr Stefan Dushan!

 3. taso kume says:

  E O tu mbyllt e emndjes ca po meremi me spiunet GERQISE ne Korçe te meremi dhe me ata SERBE. Do na kerkojne vare dhe SERBET per ushtare qe nuk jane vrare.

  1. beni says:

   Po ATA spiunet e Turqise si llogarit fare,gjysem Korces Jan myslimane?

 4. Ramo says:

  NJE CUDI MEDIATIKE SI DHE SHUM TE TJERA ME PARE. JANE SHKRUAR 11 QYTETE SI DESTINACIONE TE PREFERUARA TE SHQIPETAREVE PER TURIZEM, NE ATO NUK ESHTE PERLA E SHQIPERIS SARANDA NDONSE NE REKLAME KANE VENDOSUR FOTO NGA SHETITORJA E MBREKULLUSHME SARANDES DHE LAGJA E RE TE BREGU I GADISHULLIT MBI PORTIN DETAR.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Ministri britanik i Shëndetësisë: Qëndroni të qetë dhe vazhdoni vaksinimin me AstraZeneca

Ministri britanik i Shëndetësisë, Matt Hancock kërkoi sot të vazhdohej procesi i vaksinimit kundër COVID-19 me AstraZeneca, duke siguruar se nuk kishte prova se ajo shkaktonte mpiksje gjaku. Përdorimi i kësaj vaksine u pezullua si masë parandaluese nga disa vende të shqetësuara për efekte të mundshme anësore. “Nuk ka prova që këto vaksina kanë shkaktuar […]

17 March, 2021 13:40 | 0 Komente
Aktualitet

LETRA/ Basha nuk e kandidoi në Vlorë, Këshilltari i Sigurisë në PD jep dorëheqjen. Gjeneral Ahmetaj: Sekserët kanë pushtuar të djathtën

Ish-këshilltari i sigurisë kombëtare pranë PD Piro Ahmetaj ka dhënë dorëheqjen nga ky funksion. Ahmetaj ka kërkuar dorëheqjen e parevokueshme nga detyra përmes një letre drejtuat strukturave të PD-së. Në letrën drejtuar kreut te PD Lulzim Basha, Ahmetaj shpreh ndjesën për të gjithë ata që mund të ketë lënduar ose zhgënjyer me këtë akt. Ai shpreh […]

17 March, 2021 13:23 | 0 Komente
Aktualitet

Asgjë nuk është siç duket: Kulisat e fushatës, nga Meta te Basha

Fushata për zgjedhjet e 25 prillit, si kurrë ndonjëherë po shfaqet si një fushatë atipike dhe e tillë do të jetë deri në fund. Një fushatë e kondicionuar nga pandemia dhe rregullat anti-Covid, por edhe një fushatë ku nuk kemi vetëm dy palët në garë, ata në pushtet dhe ata në opozitë, por shumë faktorë […]

17 March, 2021 13:19 | 0 Komente
Aktualitet

Sadiku në histori, shqiptari i parë në Copa Liberatores

Transferimi në Bolivinë e largët i befasoi të gjithë. Por, Armando Sadiku hyn në histori, si futbollisti i parë shqiptar që luan në Copa Libertadores. Sulmuesi debutoi në turneun që është ekuivalent i Champions në Amerikën Latine, në fitoren 5-0 që skuadra e tij, Bolivar regjistroi përballë uruguaianëve të Wanderers, duke siguruar një biletë në […]

17 March, 2021 13:15 | 0 Komente
Aktualitet

ANALIZA: Serbisë dhe Malit të Zi u ofrohet rrugë më e shkurtër për në BE

Në Bashkimin Evropian janë duke vazhduar përgatitjet që Mali i Zi dhe Serbia të përfshihen në metodologjinë e re të zgjerimit të bllokut, që ishte miratuar në shkurt të vitit 2020. Në një dokument të brendshëm, të përgatitur nga Komisioni Evropian për shtetet anëtare, janë paraqitur hapat përmes së cilave edhe Mali i Zi dhe […]

17 March, 2021 13:04 | 0 Komente
© 2021 Gazeta Tema. All Rights Reserved
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.