Aktualitet

Media serbe i bën reklamë turizmit në Shqipëri: ‘Greqia e re’, nuk kërkohet tampon! Nxitoni të pronontoni

Nga J M | 11 February, 2021 14:56

Teksa e gjithë bota po vuan nga koronavirusi dhe pushimet verore edhe këtë vit janë ende në pikëpyetje, media serbe “B92” i ka bërë reklamë turizmit në Shqipëri, duke e cilësuar si “Greqia e re”.

Ajo shkruan se Shqipëria është zgjedhja e duhur për serbët për të kaluar pushimet, njësoj siç bënë edhe verën e kaluar.

“Vitin e kaluar, Shqipëria ishte zgjedhja për shumë turistë nga Serbia, sepse për shkak të koronavirusit, destinacionet më të njohura të turistëve serbë, Mali i Zi dhe Greqia, u mbyllën për pothuajse tërë sezonin.

Ne kontrolluam se çfarë na pret këtë verë dhe nëse çmimet me të vërtetë u rritën krahasuar me verën e kaluar, duke marrë parasysh se turistët ankohen për rritjen e çmimeve të akomodimit në rrjetet sociale.

Qytetarët serbë duket se po presin me padurim një rishikim të vendimit për kalimet në kufirin grek dhe disa kanë vendosur të gjejnë një alternativë në vend që të presin”, shkruan ajo.

“B92” citon agjenci udhëtimesh në vendin tonë që flasin për ofertat për 2021 dhe për çmimet.

“Pas një sezoni të shkëlqyeshëm veror në Shqipëri, ne jemi duke përgatitur programe për verën e vitit 2021.

Interesimi është me të vërtetë i madh, dhe është veçanërisht e rëndësishme për ne që një numër i madh i klientëve që qëndruan vitin e kaluar dhe ishin shumë të kënaqur tashmë po rezervojnë pushimet për këtë vit.

Çmimet e akomodimit nuk kanë ndryshuar. Janë identike me vitin e kaluar. Ne do të ofrojmë transport me autobus dhe një ofertë për hotele në Durrës, Ksamil, Sarandë dhe Vlorë”, vijon më tej artikulli.

Aty theksohet edhe se për të hyrë në Shqipëri, nuk ka kushte si në vendet e tjera, pra nuk kërkohet tampon apo pasaportë vaksinimi për koronavirusin.

“Nga një kërkim që bëmë në faqe të njohura për çmimin e akomodimeve, rezulton se ato janë të voltishme.

Ju mund të gjeni një natë për dy persona në vendpushimin e njohur të Sarandës me një çmim prej 40 euro. Mund të gjeni edhe oferta me mëngjes dhe një çmim thuajse të njëjtë.

Nëse vendosni ta kaloni këtë verë në Durrës , shuma minimale që duhet të ndani për dy persona, për një natë, është rreth 20 euro”, përfundon shkrimin media serbe “B92”.

Share! Facebook Twitter Whatsapp

27 komente në “Media serbe i bën reklamë turizmit në Shqipëri: ‘Greqia e re’, nuk kërkohet tampon! Nxitoni të pronontoni”

 1. asd says:

  Serbia jep nje shembull te jashtezakonshem qe shume marredhenie mund te permiresohen duke filluar …nga vetja. Leksioni eshte i vlefshem per te gjithe dhe kudo.

  1. Revizori says:

   I nderuar ASD,
   Ti e ke shumë drejt, por komunisto-fashistët e Saliut, dhe pseudo-patriotet, jane mësuar me shprehjen e idhullit te tyre: “Edhe bar do hame, por para nga Serbia nuk duam.”
   Se ç’faj kane turistet nga Serbia per krimet e Millisheviçit vetem keta gomeret e dine.
   Siç duket, keta serbet we vijne turiste ne Shqiperi, do jenë me biografi te keqe.
   Ketyre gomereve u ka mbetur ora ne vitin 1975.
   Populli thote nje fjalë te urte: “Inatin mbaje, dhe buken haje”, por keta debilat Jane me keq nga kalamajte.
   Edhe Enveri kishte marredhenie ekonomike me Jugosllavine, pavaresisht anes politike. Por kur politika bie ne dore te kungujve si Ramush Haradinaj, lere mos e pyet.

   1. Bimi says:

    Jo mu ora me ka mbet ne 1999 per vete….fiks si serbeve
    Ju çupelinat naive qe se keni kap kuptimin e fjales hasem shkoni njehere ne Beograd per pushime ta shifni biren e sumes mire
    Plus….per turiste me buke me vete e me 20 euro naten skemi me nevoje se kemi sirianet

    1. aaaaa says:

     Ata mund te vine ne Shqiperi per turizem duke edhe na parkedhelur pak,por kete e bejne per interesin e tyre,mbasi ata nuk kane det.Megjithate antishqiptarizmi ne Serbi,Maqedoni,Mal te zi,Bosnje,etj eshte perseri ne kuota te larta dhe e vetmja rruge per tu thyher hunden eshte zhvillimi me ritme te larta i ekonomise dhe turizmit.Dihet qe Ballkani ne pergjithesi eshte anti USA dhe eshte momenti me i mire historike qe Shqiperia per ti rivalizuar keto muter komshinje , duhet te shfrytezoje miqesine me USA duke perfituar ne aspektin politike,diplomatik,ushtarak,strategjike ,etj. te cilat do te kene nje impakt shume te madh ne ekonomi per 10 vitet e ardheshme. Simbas parashikimeve thuhet qe mbas nje dekate Shqiperia do te jete me lart se komshinjte verior,por per te realizuar kete duhet patjeter nje administrat e nivelit te lart e pakoruptuar dhe patriote,gjykata perfekte,shendetesi dhe arsim te niveleve dhe organizimit europian,ushtri dhe polici rigoroze, zhdukja e krimit te organizuar,mbasi krimi ordiner ekziston kudo ne bote. Pra kush te rroje ta gezoje.

   2. Vlonjati says:

    Pse nuk flet per Ramen qe nuk vepron sic thua ti por nuk i merr vaksinat nga Rusia per inat.

 2. Ceni says:

  Te vine pse jo. Nuk ka rendesi nga eshte turisti, grek, serb, italian ose polak. Do bejne pushime, do harxhoine, shqiptaret fitojne. Ne fund, FLM dhe mirese te vish!

 3. Titi says:

  Serbia eshte mut i mbuluar me mendafsh, shembulli fillon vetem kur ti kerkojne falje popujve fqinje per lufterat dhe masakrat e kryera.

  1. Ludmilla Elbasan says:

   [email protected] Karagjoz iku koha e konflikteve nuk jemi me ne epoken e gurit…Serbia eshte fqinja jone dhe e kane perzemer Shqiperine Serbet neper portale shkruajne pershtypjet me te mira per Shqiperine..!!!! N qofte se bie fjala per lufterat qe jane bere ne Shqiperi…armiku me i madh i shqiptareve eshte Turku qe 500 vjet e roberoj kete Popull..dhe asnje nuk flet per osmanet e anadollit.!!! Serbia eshte Komshiu jone me i mire dhe jane te mireseardhur ne Shqiperi per Turizem. Respekte per Serbet !!

   1. Grek Magjupi Racist says:

    Ludgorilla, serbet kan xanun ende toka Arbenore, dhe vjedhin shqiponjen tone me dy krena, edhe kishat, na injorojne si te jemi subhumaner nga kriminelet qe jan vet

   2. Zeni says:

    Ludmilla …ate Lepa Brenen e ambasades serbe ku ta kesh!
    Ta respekton lali

  2. vang says:

   Ata ,pushuesit te kerkojne falje? KUSH i autorizon ata????

 4. Titi says:

  Lutpilla edhe une jam per paqe por serbet jane pushtus dhe kane kryer krime kunder fqinjeve dhe kane akoma nen sundim troje shqiptare. Paqja fillon me pendesen e krimineleve, kerkim ndjese dhe demshperblim viktimave ashtu si beri Gjermania pas lufte. Turqit jane te mirpritur sepse na rrespektojne kurse serbet jo sepse na perbuzin dhe poshterojne.

 5. Neroni says:

  Ata serbet qe vijne per pushime nuk do vinin nqs do na urrenin. Ka plot serbe te ligj dhe te rrjedhur nga trute e kokes por ka dhe serbe qe jane njerez normale. Keta normalet jane te mireseardhur dhe tu ofrohet nje sherbim turistik dinjitoz. Fajin e ka Serbia si shtet, jo cdo serb i thjeshte qe sheh punen e vet.

  1. Alex says:

   Ik mo pjerdhu ti me gjithe varfanjaket e qelbur qe do te sjellesh. Çi do ata rrac bagtish? Apo qe te zbojne turizmin me dhjam. Mjaft te shikosh me Greqi qe nuk afrohet njeri atje ku jane kta

  2. Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut) says:

   Serbit nuk duhet zene bese!

 6. Scandal says:

  Hahah sa naiv,me nje reklam serbi ja u dhjeu gjakun u shit Albanezi u shit ngadal o burra ngadal se serbet jane popull nacionalist nuk do ju vijn ashtu si ju endrroni jo jo nuk ta len lekun serbi jo se serbi mendon shum me shpejt se ti o Albanez,vetem nje mundesi e keni me ja nxjerr serbit lekun dhe ajo mundesi eshte qe te vazhdoni ti shitni motrat tek serbet dhe makedonet pleq,cmimin e kishi shume te mire 2000-3000 euro per nje moter Albaneze dhe nese vazhdoni keshtu ateher do ju shtohen turistet serb me falni nipat dhe mbesat do bejn pushim te dajt Albanez ndersa Koqe..varet mos i largoni se ju duhen si perkthyse si dhe keshilltare per me ju tregu se si behet biznesi me serbet..hahah ahaha

 7. Erdogan says:

  Ato Troje o Titi te pushtuara nga Serbet dhe Sllavet ne pergjithesi banoheshin nga Greke Orthodhkse perpara se Osmanet tua ndronin Fene,Emrat,Festat,Ndergjegjen.
  E upton ty cdo e thote pusht-im Osmane dhe te te ndroje Identitetin (identity) Gluhen Greke,Traditat (tradition) etj,e te tjera,ecetera.
  Pa me thuaj o Idiot se cfare ndryshimi kane Serbet,Turqit,Bullgaret,amerikanet,cifutet etj?
  A nuk jane pushtues qe te gjithe?
  Ik ha ndonje pjate fasulese nuk je per keto pune ty.
  Kohet e fundit lexuam nje document qe Konitca kishte declaruar qe me mire te Mbetemi turq,se sa te behemi Italiane!
  Nuk tha,me mire me Turqine por te Mbetemi Turq.Mos kujton ty o Titi qe Apollonios eshe Perendi Osmane ne Apoloni?
  Po ashtu edhe Buthrotos ne Vorio Epir ne Agios Saranda ne Butrint eshte (este) Osmane turke?
  Kapito amico?Kupton o mik?
  Edhe Gluhen (Glosan) qe fisni o fukarenj 80% te fjaleve jane Italisht gje qe tregon qarte (certo) qe State (shteti) Skiptare me shumice turke eshte produkt (product,prodhim) i Fuqive te Medha sidomos Austro Italianet.

  1. Titi says:

   Hahaha debil, po per cilet grek e ke fjalen ata qe vetem dy shekuj nuk egzistonin! Palla ime nuk behet neogreke vetem pse pastroi oxhakun e komshies Eleni!

 8. Shqiptari says:

  Ne fakt,serbet,fale antishqiptareve qe po e zbrazin shqiperine po u behen lehtesira te bejne c’te duan.Parate e tyre jane gjaku dhe djersa e shqiptareve te vrare e masakruar ne shekuj qe nje grek nuk e kupton dot.ne djall ata dhe te gjithe antishqiptaret ne Shqiperi e kudo qofshin.

  1. The Republic islamic of Kosovo says:

   Filluan turqit osmane te vjellin mut nga goja kundra Serbeve,Keta funderrina islamike besoj se jane koqevaret turq vellezer me osmanet e anadollit. Shqipetaretbne Shqiperi nuk e rruajne shume ..Kur vjen nje Turist i huaj ne Shqiperi nuk duhet percmuar eshte Serb,Greke,Italian ,Polak, Cek ,etj. Na cate karrin me keto nacionalizma more bythqira te anadollit. Ptuuuuu felliqesira arabe ai qe te urren nuk te vjen ne Shtepi e te shohe fytyren tuaj sa te bukur jeni !!! Serbet vijne sepse e pelqejne bregdetin e Shqiperise dhe jane te mirepritur …Ata qe nuk e duan kete gje vafshin ne byth te allahut te tyre.

   1. Grek Magjupi Racist says:

    Koqevaret ti i ke inat vetem nga xhelosia. Edhe mos te vijn koqevaret, Shqiperia per 10 mij serb turust qe marrin buke me vefte shkon ne te semes. Shqiperis i duen turiste 1 A si Germany, Hollande, Zvicer, Ceki, Sloveni, Kroaci, angli, etj, jo Magjupa Greke, Rumun, serbe, Bullgare, Turq, Lebanez etc

   2. Zeni says:

    Po nuk qeve i UDB-se…..atehere shtrengo vidat e kokes or ti shok
    Ti edhe ca te tjere ketu
    Po shani e mallkoni gjakun tuaj dhe po mburrni gjakun e huaj….qofte i hasmit ose jo pak rendesi ka
    Rendesi ka qe tregon çrregullim te forte mendor

 9. ronny says:

  Me ne fund e kuptuat oh koke mushka serbe,,,, se ketu eshte po aq normale jeta si ne Beograd dhe them ne Beograd se ka ca qytete dhe fshatra atje ne Serbi qe duken si ne vitin xixe,,,,,,,,,,pra ju erdh mendja ,,,,se dikush ju ai kishe shpelare mendjen se ketu ne ket vend smund te shkoni kurre,,,hajde kaqola hajde,,, ketu behet qejfi dhe gallata njesoj si ne Beograd,,,,nese gjerat levizin,,,se sigurisht,,,nese asnje nuk hyn as del,,,,skafff se si te behet qejf,,,,,askund. Dhe po flas per argetim dhe turizm normal,,se sigurisht ka edhe ne kete vend plot koke katrore me rrudha te qafa,,,,qe e bejne kete vend te duket i shemtuar me menyren e tyre katunareske por duke lene kete menjane, ky vend mbetet nje vend me plot gjera te mira, ky kripa dhe sheqeri jane vertete kripe dhe sheqer.

 10. Shqiptari says:

  Vendi eshte mbushur me agjente serbe qe kane mesuar dhe shqip.kane shume gjynahe per te lare kjo fare e peshtire prandaj nuk jane aspak te mirepritur ne Shqiperi.me djallin njjelloj jane prandaj nuk na duhen as si turiste.

 11. beni says:

  Mirse te vini ne Shqipri Miq e pasardhsit e Vojsava Brankovic Kastrioti te kujtoni me dashuri Georg Kastriotiin birin e shenjte te shqiponjave te Arta
  Jeni te mirpritur me zemer e dashuri ne Ter Epirin Verjor! Miqesia Jon eshte e Pa vdekshme!Amin

 12. Demokracia says:

  Per nje gje jam i bindur, ata turiste qe do vijne nuk jane njerez qe i duan te keqen ketij vendi, ne te kundert nuk do te kontribuonin ne ekonomine e tij. Ndonje perjashtim mund te kete, sic esht eshte shprehja nuk ka pyll pa derra, por ceshtja mbetet qe jo cdo njeri eshte i tille.
  Shpresoj qe polica te kryeje detyren e saj per te ruajtur rendin dhe njerezit te mirepresin cdo njeri qe kerkon pak gezim ne keto kohera te hidhura.

 13. Shqiperia = ” Greqia e Re ”
  Cudia eshte se asnji nuk i ka syt ne balle aty te lexoj
  qarte Titullin e Rreklames Serbe
  dhe pergezoje Serbet per Tinzarine e tyre 😁

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Ministri britanik i Shëndetësisë: Qëndroni të qetë dhe vazhdoni vaksinimin me AstraZeneca

Ministri britanik i Shëndetësisë, Matt Hancock kërkoi sot të vazhdohej procesi i vaksinimit kundër COVID-19 me AstraZeneca, duke siguruar se nuk kishte prova se ajo shkaktonte mpiksje gjaku. Përdorimi i kësaj vaksine u pezullua si masë parandaluese nga disa vende të shqetësuara për efekte të mundshme anësore. “Nuk ka prova që këto vaksina kanë shkaktuar […]

17 March, 2021 13:40 | 0 Komente
Aktualitet

LETRA/ Basha nuk e kandidoi në Vlorë, Këshilltari i Sigurisë në PD jep dorëheqjen. Gjeneral Ahmetaj: Sekserët kanë pushtuar të djathtën

Ish-këshilltari i sigurisë kombëtare pranë PD Piro Ahmetaj ka dhënë dorëheqjen nga ky funksion. Ahmetaj ka kërkuar dorëheqjen e parevokueshme nga detyra përmes një letre drejtuat strukturave të PD-së. Në letrën drejtuar kreut te PD Lulzim Basha, Ahmetaj shpreh ndjesën për të gjithë ata që mund të ketë lënduar ose zhgënjyer me këtë akt. Ai shpreh […]

17 March, 2021 13:23 | 0 Komente
Aktualitet

Asgjë nuk është siç duket: Kulisat e fushatës, nga Meta te Basha

Fushata për zgjedhjet e 25 prillit, si kurrë ndonjëherë po shfaqet si një fushatë atipike dhe e tillë do të jetë deri në fund. Një fushatë e kondicionuar nga pandemia dhe rregullat anti-Covid, por edhe një fushatë ku nuk kemi vetëm dy palët në garë, ata në pushtet dhe ata në opozitë, por shumë faktorë […]

17 March, 2021 13:19 | 0 Komente
Aktualitet

Sadiku në histori, shqiptari i parë në Copa Liberatores

Transferimi në Bolivinë e largët i befasoi të gjithë. Por, Armando Sadiku hyn në histori, si futbollisti i parë shqiptar që luan në Copa Libertadores. Sulmuesi debutoi në turneun që është ekuivalent i Champions në Amerikën Latine, në fitoren 5-0 që skuadra e tij, Bolivar regjistroi përballë uruguaianëve të Wanderers, duke siguruar një biletë në […]

17 March, 2021 13:15 | 0 Komente
Aktualitet

ANALIZA: Serbisë dhe Malit të Zi u ofrohet rrugë më e shkurtër për në BE

Në Bashkimin Evropian janë duke vazhduar përgatitjet që Mali i Zi dhe Serbia të përfshihen në metodologjinë e re të zgjerimit të bllokut, që ishte miratuar në shkurt të vitit 2020. Në një dokument të brendshëm, të përgatitur nga Komisioni Evropian për shtetet anëtare, janë paraqitur hapat përmes së cilave edhe Mali i Zi dhe […]

17 March, 2021 13:04 | 0 Komente
© 2021 Gazeta Tema. All Rights Reserved
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.