Aktualitet

FOTOT: Turizmi dimëror në Jug, ujërat termale të Bënjës shndërrohen në një qendër turistike natyrore

Nga A | 28 February, 2021 20:07

Turizmi dimëror në jug të Shqipërisë ka një kryeqendër. Ajo është Ujërat Termale të Bënjës. Këtu vizitorë të shumtë nga Shqipëria dhe jashtë vendit po vijnë për të kaluar disa orë të këndshme. Megjithëse temperaturat janë nën zero, janë të shumtë turistët që po zgjedhin këtë pikë natyrore .

“Shikoni çfarë mrekullie. Këtu është ujë i ngrohtë mineral. Aty përballë ke malin e Nemërçkës me dëborë. Këtu ke një luginë që duhet të kesh ca mjete për t’u futur, por që ka një mrekulli të paparë. Ata që e kanë vizituar kanë ngelur të mahnitur”, shprehet një qytetare.

“Ne po ja kalojmë aq mirë, saqë themi që kurrë nuk kemi qenë më mirë. Ta frekuentojmë natyrën shqiptare, sepse është parajse në tokë”, thotë një tjetër.

Fare pranë burimeve natyrore të Bënjës ndodhet dhe fshati me të njëjtin emër. Rruga e amortizuar i ka frenuar vizitorët, por disa prej tyre arrijnë të zbulojnë këtë fshat 400-vjeçar, i vlerësuar nga qeveria si Qendër e Mbrojtur Historike.

“Ka qenë kishe me emër, vinin njerëzit flinin 40 ditë këtu. Ka shëruar shumë njerëz. E thoshin pleqtë që bën ferkë. Tani vijnë, po rrallë, nuk vijnë shumë. Ja, një copë rrugë s’e bëjnë, sa do kushtojë?” shprehet një qytetare.

Lumi Langarica, fshati Bënjë dhe burimet termale po kthehen në një qendër turistike natyrore mjaft të frekuentuar gjatë dimrit. Turistët dhe banorët janë në pritje të investimeve të munguara për infrastrukturën turistike dhe atë rrugore.

Share! Facebook Twitter Whatsapp

9 komente në “FOTOT: Turizmi dimëror në Jug, ujërat termale të Bënjës shndërrohen në një qendër turistike natyrore”

 1. Iliri says:

  Ka nevoje per investim.Ne vere kur shkova dukej si nje vend i humbur i afrikes qendrore.Deluzion komplet.

  1. Anna says:

   Po u vu dora e investitoreve tane aty u shkaterua cdo gje.
   Eshte e pamundur te mos tju kete pelqyer e shijuar peisazhi.
   Ecet pergjate kanionit?
   Pishinat natyrale gjate veres stermbushen dhe nuk ia vlen te lahesh ne to. Kenaqesia me e madhe eshte te ecesh ato dy apo pak me shume kilometra gjate kanionit.

   1. Homer says:

    Anna nese deshiron mund te shkojme kete vere bashke.

 2. ALBERTI says:

  A e dini se kush i ka zbuluar keto ujra termale dhe Permetin? Nuk e dini ? Po si ka mundedi?
  Ua them une…Ato i zbulio nje nga figurat me te ndritura te arkeologjise dhe filosofja e bashkekohesja e Sokratit te antikitetit Mirela Kumbaro. Po te mos qe kjo zonjeze Permeti do te ishte tretur neper humbetirat e koheve e nuk do te shijonim asgje.Shyqyr qe u gjet kjo Ameriko Vespuci i dyte qe na nxori ne drite Permetin tone te dashur.
  Dhe ju i qendroni pas per ta degjuar me ketsheri se nga goja e saj burojne margaritaret e magjepjes intelektuale,packa se jane te perziera me buzeqeshjen hipokrite dhe cinike.Besoini e njerez se nuk iu genjen,thote ato qe ben me te vertete,thote ato qe i ben sic i do qejfi te mbeshtetura nga ndrikullat qe e shoqerojne….. etj. Etj.etj.

 3. PSE ? says:

  O gazetare me diplomer te blere , pse nuk thoni asnje fjale
  se ne cilin rreth te Jugut eshte ky fshat , se nuk ,mund te
  preupozohet qe te gjitha fshatrat e Shqiperise te dihen
  permendesh nga te gjithe shqiptaret ?!!!!!!!

 4. N.VJOSA says:

  Eshte afer Permetit rreth 20 km, pasi kalon Permwtin, ne fshatin Petran kthehesh pak km majtas ne rrjedhen e lumit Langarica, dege e Vjoses…eshe shume afer Permetit me nje natyre te mrekullueshme, nga ana tjeter ka malin e Nemerçkes mbi 2400 m lartesi, ne mos gabohem.
  Natyrisht nje investim me hotele, i nxjerr shpejt
  Shpenzimet…Uji buron masivisht, (shiko fotot)
  nje mrekulli si shume mrekulli te Shqiperise…

 5. ? says:

  Sigurishte qe po te behen investime vihen edhe pompa filtrimi brenda etj sisteme qarkullimi uji ,
  per te ruajtur ate pastertin % e baktereve ,pra si i ka bota ,me pas nen kujdes gjithcka .
  Nderton me gure dicka tjeter rreth aty ,per te pasur pushuesi edhe vende ku te mund te ulet e pushoj ,
  pra duhet pershtatur thjeshte e pershtatur pak per tu ndjere mire aty duke i dhene pak lezet gjithckaje ,
  s’duhet patjeter te jet gjithcka Wild Nature .? duhet lokale ,psh druri shkon me natyren aty . mbjell ca peme
  rreth e qarke .Duhet pak Art Kompozicioni Arkitekture dhe del vertet dicka e bukur
  Sepse duket dicka mjaft e vecante si termale ,format e rrombullakta pastaj i kam dobesi ?

 6. Bora e re says:

  Kanioni i Langarices dhe ujerat termale te Benjes jane nje mrekulli.

  Ne vere shkoni ne 8.00 te mengjesit ose mbas ores 7.00 te darkes, Nuk do gjeni asnje dhe i shijoni pishinat / basenet natyrale me uje vetem per vete. Mund te rrini dhe sa te erresohet, nje natyre magjepse.

  Parkimi ka nevoje per rregull / sistemim, rruga eshte fare e mire. Edhe pak me teper sherbim per plehrat por prape mbetet nje destinacion vertet shume i bukur.

 7. Anna says:

  Flm per ftesen, por preferoj Dubain ………

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Ministri britanik i Shëndetësisë: Qëndroni të qetë dhe vazhdoni vaksinimin me AstraZeneca

Ministri britanik i Shëndetësisë, Matt Hancock kërkoi sot të vazhdohej procesi i vaksinimit kundër COVID-19 me AstraZeneca, duke siguruar se nuk kishte prova se ajo shkaktonte mpiksje gjaku. Përdorimi i kësaj vaksine u pezullua si masë parandaluese nga disa vende të shqetësuara për efekte të mundshme anësore. “Nuk ka prova që këto vaksina kanë shkaktuar […]

17 March, 2021 13:40 | 0 Komente
Aktualitet

LETRA/ Basha nuk e kandidoi në Vlorë, Këshilltari i Sigurisë në PD jep dorëheqjen. Gjeneral Ahmetaj: Sekserët kanë pushtuar të djathtën

Ish-këshilltari i sigurisë kombëtare pranë PD Piro Ahmetaj ka dhënë dorëheqjen nga ky funksion. Ahmetaj ka kërkuar dorëheqjen e parevokueshme nga detyra përmes një letre drejtuat strukturave të PD-së. Në letrën drejtuar kreut te PD Lulzim Basha, Ahmetaj shpreh ndjesën për të gjithë ata që mund të ketë lënduar ose zhgënjyer me këtë akt. Ai shpreh […]

17 March, 2021 13:23 | 0 Komente
Aktualitet

Asgjë nuk është siç duket: Kulisat e fushatës, nga Meta te Basha

Fushata për zgjedhjet e 25 prillit, si kurrë ndonjëherë po shfaqet si një fushatë atipike dhe e tillë do të jetë deri në fund. Një fushatë e kondicionuar nga pandemia dhe rregullat anti-Covid, por edhe një fushatë ku nuk kemi vetëm dy palët në garë, ata në pushtet dhe ata në opozitë, por shumë faktorë […]

17 March, 2021 13:19 | 0 Komente
Aktualitet

Sadiku në histori, shqiptari i parë në Copa Liberatores

Transferimi në Bolivinë e largët i befasoi të gjithë. Por, Armando Sadiku hyn në histori, si futbollisti i parë shqiptar që luan në Copa Libertadores. Sulmuesi debutoi në turneun që është ekuivalent i Champions në Amerikën Latine, në fitoren 5-0 që skuadra e tij, Bolivar regjistroi përballë uruguaianëve të Wanderers, duke siguruar një biletë në […]

17 March, 2021 13:15 | 0 Komente
Aktualitet

ANALIZA: Serbisë dhe Malit të Zi u ofrohet rrugë më e shkurtër për në BE

Në Bashkimin Evropian janë duke vazhduar përgatitjet që Mali i Zi dhe Serbia të përfshihen në metodologjinë e re të zgjerimit të bllokut, që ishte miratuar në shkurt të vitit 2020. Në një dokument të brendshëm, të përgatitur nga Komisioni Evropian për shtetet anëtare, janë paraqitur hapat përmes së cilave edhe Mali i Zi dhe […]

17 March, 2021 13:04 | 0 Komente
© 2021 Gazeta Tema. All Rights Reserved
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.