Aktualitet

Pse librat elektronikë kanë ndryshuar perceptimin tonë për leximin

Nga A | 9 March, 2021 17:19

Debati për libra elektronikë dhe libra të shtypur ka ndezur prej kohësh diskutimet mes njerëzve që merren me librin.

Në një artikull të fundit, faqja në internet e “Book Riot” (faqe kulturore angleze) e ka rihapur këtë debat.

Një studim i kryer në fillim të viteve ‘90, në fakt, kishte treguar se leximi në ekrane ishte ngadalësuar dhe ishte më pak i saktë. Ja se si e-books ndryshojnë perceptimin që kemi për një tekst kur lexojmë një libër.

Kuptimi i një teksti

Në vitin 2014 u tregua se fëmijët preferojnë librat e shtypur sesa të lexojnë në një ekran të pajisjes.

Si prindërit ashtu edhe mësuesit kanë vërejtur se si rritet vëmendja dhe kureshtja e të vegjëlve kur bashkëveprojnë me një libër prej letre sesa me një dixhital.

Rëndësia e prekjes dhe perceptimi i ndryshëm vizual i bëjnë librat e shtypur më tërheqës për një fëmijë. Në të njëjtën linjë, një studim norvegjez shqyrtoi disa fëmijë të shkollës fillore.

Ajo ka treguar se lëndët që mësohen në libra të shtypur kanë një aftësi më të madhe për t’iu përgjigjur pyetjeve të të kuptuarit.

Një studim nga Universiteti Stavanger në Norvegji tregoi se pasi u caktuan të njëjtën histori të shkurtër 50 njerëzve për ta lexuar, gjysmën në e-book dhe gjysmën në letër, ata që kishin lexuar librin e letrës kishin ndjeshmëri dhe e kishin kuptuar më shumë përmbajtjen. Është vërejtur gjithashtu se lexuesit e ebook hasën më shumë vështirësi në rindërtimin e planit të tregimit.

Fizikiteti i librave

Disa studiues pretendojnë se ndryshimet midis lexuesve të e-book dhe lexuesve të librave letër janë për shkak të lodhjes së syve të shkaktuar nga ekrani, të tjerë thonë se fizikiteti i librit është një element themelor për përqendrim më të mirë.

Takti dhe shkathtësia me të cilën dikush lidhet me një libër sigurisht që nuk është i njëjtë me atë të një pajisjeje, madhësia ose pesha e së cilës, faqja që pason ose shenja për të mbajtur mend faqen nuk është e njëjta. Gjithashtu për këtë arsye, shpesh, ata që lexojnë në pajisje dixhitale nuk kanë një kuptim të gjatësisë së asaj që po lexojnë. Sidoqoftë, ky aspekt i fizikalitetit nuk ka të bëjë vetëm me librat, por edhe me filmat.

Shikuesit janë më të përqendruar dhe të angazhuar kur shkojnë në kinema sesa kur e shikojnë online në rrjetet sociale.

Share! Facebook Twitter Whatsapp

1 komente në “Pse librat elektronikë kanë ndryshuar perceptimin tonë për leximin”

  1. Redaktori says:

    Cfare dreqin jane “fizikiteti” dhe “fizikaliteti”???
    Mos donit te thonit gjendja fizike e librit, ose fakti qe ai eshte nje objekt fizik…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Ministri britanik i Shëndetësisë: Qëndroni të qetë dhe vazhdoni vaksinimin me AstraZeneca

Ministri britanik i Shëndetësisë, Matt Hancock kërkoi sot të vazhdohej procesi i vaksinimit kundër COVID-19 me AstraZeneca, duke siguruar se nuk kishte prova se ajo shkaktonte mpiksje gjaku. Përdorimi i kësaj vaksine u pezullua si masë parandaluese nga disa vende të shqetësuara për efekte të mundshme anësore. “Nuk ka prova që këto vaksina kanë shkaktuar […]

17 March, 2021 13:40 | 0 Komente
Aktualitet

LETRA/ Basha nuk e kandidoi në Vlorë, Këshilltari i Sigurisë në PD jep dorëheqjen. Gjeneral Ahmetaj: Sekserët kanë pushtuar të djathtën

Ish-këshilltari i sigurisë kombëtare pranë PD Piro Ahmetaj ka dhënë dorëheqjen nga ky funksion. Ahmetaj ka kërkuar dorëheqjen e parevokueshme nga detyra përmes një letre drejtuat strukturave të PD-së. Në letrën drejtuar kreut te PD Lulzim Basha, Ahmetaj shpreh ndjesën për të gjithë ata që mund të ketë lënduar ose zhgënjyer me këtë akt. Ai shpreh […]

17 March, 2021 13:23 | 0 Komente
Aktualitet

Asgjë nuk është siç duket: Kulisat e fushatës, nga Meta te Basha

Fushata për zgjedhjet e 25 prillit, si kurrë ndonjëherë po shfaqet si një fushatë atipike dhe e tillë do të jetë deri në fund. Një fushatë e kondicionuar nga pandemia dhe rregullat anti-Covid, por edhe një fushatë ku nuk kemi vetëm dy palët në garë, ata në pushtet dhe ata në opozitë, por shumë faktorë […]

17 March, 2021 13:19 | 0 Komente
Aktualitet

Sadiku në histori, shqiptari i parë në Copa Liberatores

Transferimi në Bolivinë e largët i befasoi të gjithë. Por, Armando Sadiku hyn në histori, si futbollisti i parë shqiptar që luan në Copa Libertadores. Sulmuesi debutoi në turneun që është ekuivalent i Champions në Amerikën Latine, në fitoren 5-0 që skuadra e tij, Bolivar regjistroi përballë uruguaianëve të Wanderers, duke siguruar një biletë në […]

17 March, 2021 13:15 | 0 Komente
Aktualitet

ANALIZA: Serbisë dhe Malit të Zi u ofrohet rrugë më e shkurtër për në BE

Në Bashkimin Evropian janë duke vazhduar përgatitjet që Mali i Zi dhe Serbia të përfshihen në metodologjinë e re të zgjerimit të bllokut, që ishte miratuar në shkurt të vitit 2020. Në një dokument të brendshëm, të përgatitur nga Komisioni Evropian për shtetet anëtare, janë paraqitur hapat përmes së cilave edhe Mali i Zi dhe […]

17 March, 2021 13:04 | 0 Komente
© 2021 Gazeta Tema. All Rights Reserved
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.