Aktualitet

VIDEO: Një shpjegim epik për turistin e huaj

Nga A | 11 March, 2021 18:45

Një turist i huaj ka shpërndarë një video në rrjetet sociale.

Ai është ndalur në një fshat të Skraparit, ku ka kërkuar të orientohet për të shkuar tek kanionet.

Shpjegimi i shqiptarit është epik. (TemA)

Share! Facebook Twitter Whatsapp

8 komente në “VIDEO: Një shpjegim epik për turistin e huaj”

 1. Viola says:

  Po pse cfare pretendon ky turisti gjerman qe te gjithe shqiptaret duhen patjeter te dine gjuhe te huaj.? Paska nxjere video per te ironizuar.Kur te vije prap te marre brylin e ketij skraparliut a thua se ne malet e Gjermanise flasin te gjithe anglisht.

 2. Goli Trazovaci says:

  I shkreti ndaloi dhe u mundua ta ndihmojë, zotëria evropian i nxjerr videon per tu tallur. Gjermanet vete jane nje nga popujt qe flasin me pak gjuhe te huaj.

 3. E verteta says:

  Ky mund te jete shtetas gjerman, por nga anglishtja, aksenti i tij tregon qe eshte me origjine nga India. Degjojeni kur thote “I have to go” dhe “the road”. “To” e thote si me “ç” te bute ndersa “d” tek road si me “xh” te bute. Tipike kur flasin indianet e Indise. Rendesi ka qe edhe me levizje duarsh dhe feshferimash ai e kuptoi se nga duhej te ikte. Ky eshte mesazh pozitiv edhe per turistet e tjere qe vijne pasi shohin qe ketu kur do te ndihmohesh nuk ngelesh ne balte edhe pa ditur nje gjuhe te huaj ai qe te jep ndihmen.

 4. VRKRT says:

  Ky skrapardhiu duket si fis i Ilir Metes.
  Se,e hudh ate doren si Likja kur thot se do ja pres doren nanjonit..

  1. 17nentori says:

   Fshatari nga Skrapari, pavaresisht nga mosdija e gjuhes, ishte shume paqesor dhe i angazhuar me efektivitet per tu lavderuar ne gjuhen e gjesteve.
   Une them se ironine e shofin vetem ne Tirane qe u duket vetja me te mire, por une shof mahnitjen dhe reklamen qe i ben ky i huaj asaj zone te thelle ku banori u angazhua me gjeste tejet miqesore dhe efektive qe ti komunikonte drejtimin e nevojshem.
   Ne kontrast po te vizitosh zonat rurale te Europes, si ne France apo edhe Gjermani e gjetke, nuk te japin xhevap fare dhe te lene gafil ne mes te rruges nese nuk u flet me….. dialektin e tyre te zones!!!
   Shqiptaret nuk e len mysafirin ne balte dhe komunikojne me efektivitet mahnites edhe kur nuk e dine gjuhen e folur.

 5. Skrapari says:

  Pak me lart nga kanionet e ka shtepine Meta. Dhe e mira do ishte te banonte prap atje tja lere punet e shtetit ndonje tjetri.

 6. shqiptar says:

  provo te flasish ne gjermani anglisht ose frngjisht dhe ta shikosh si te pergjigjen

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Ministri britanik i Shëndetësisë: Qëndroni të qetë dhe vazhdoni vaksinimin me AstraZeneca

Ministri britanik i Shëndetësisë, Matt Hancock kërkoi sot të vazhdohej procesi i vaksinimit kundër COVID-19 me AstraZeneca, duke siguruar se nuk kishte prova se ajo shkaktonte mpiksje gjaku. Përdorimi i kësaj vaksine u pezullua si masë parandaluese nga disa vende të shqetësuara për efekte të mundshme anësore. “Nuk ka prova që këto vaksina kanë shkaktuar […]

17 March, 2021 13:40 | 0 Komente
Aktualitet

LETRA/ Basha nuk e kandidoi në Vlorë, Këshilltari i Sigurisë në PD jep dorëheqjen. Gjeneral Ahmetaj: Sekserët kanë pushtuar të djathtën

Ish-këshilltari i sigurisë kombëtare pranë PD Piro Ahmetaj ka dhënë dorëheqjen nga ky funksion. Ahmetaj ka kërkuar dorëheqjen e parevokueshme nga detyra përmes një letre drejtuat strukturave të PD-së. Në letrën drejtuar kreut te PD Lulzim Basha, Ahmetaj shpreh ndjesën për të gjithë ata që mund të ketë lënduar ose zhgënjyer me këtë akt. Ai shpreh […]

17 March, 2021 13:23 | 0 Komente
Aktualitet

Asgjë nuk është siç duket: Kulisat e fushatës, nga Meta te Basha

Fushata për zgjedhjet e 25 prillit, si kurrë ndonjëherë po shfaqet si një fushatë atipike dhe e tillë do të jetë deri në fund. Një fushatë e kondicionuar nga pandemia dhe rregullat anti-Covid, por edhe një fushatë ku nuk kemi vetëm dy palët në garë, ata në pushtet dhe ata në opozitë, por shumë faktorë […]

17 March, 2021 13:19 | 0 Komente
Aktualitet

Sadiku në histori, shqiptari i parë në Copa Liberatores

Transferimi në Bolivinë e largët i befasoi të gjithë. Por, Armando Sadiku hyn në histori, si futbollisti i parë shqiptar që luan në Copa Libertadores. Sulmuesi debutoi në turneun që është ekuivalent i Champions në Amerikën Latine, në fitoren 5-0 që skuadra e tij, Bolivar regjistroi përballë uruguaianëve të Wanderers, duke siguruar një biletë në […]

17 March, 2021 13:15 | 0 Komente
Aktualitet

ANALIZA: Serbisë dhe Malit të Zi u ofrohet rrugë më e shkurtër për në BE

Në Bashkimin Evropian janë duke vazhduar përgatitjet që Mali i Zi dhe Serbia të përfshihen në metodologjinë e re të zgjerimit të bllokut, që ishte miratuar në shkurt të vitit 2020. Në një dokument të brendshëm, të përgatitur nga Komisioni Evropian për shtetet anëtare, janë paraqitur hapat përmes së cilave edhe Mali i Zi dhe […]

17 March, 2021 13:04 | 0 Komente
© 2021 Gazeta Tema. All Rights Reserved
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.