Aktualitet

“Shqiptar m***”, Ermal Meta iu përgjigjet komentuesve italinë: Urrejtja juaj është idiotësi, jam krenar për rrënjët dhe gjakun tim

Nga L.B | 12 March, 2021 10:40

Sado të qëndrojë e fshehur, në një moment apo një tjetër ksenofobia e tregon fytyrën e saj, e kjo ndodhi edhe me Ermal Metën.

Pavarësisht arritjeve të tij të mëdha në vendin fqinj si një kantautor tepër i talentuar, i cili ka bërë përpara vetëm falë aftësive të tij duke u kthyer në një figurë mjaft të dashur për publikun italian, sërish ka nga ana që vazhdojnë ta konsiderojnë thjesht një shqiptar.

Pas një interviste në radio disa komentues e sulmuan Ermalin, duke i përmendur faktin që nuk është italian.

Vetë këngëtari u përgjigj:

“Mua këto komente nuk më prekin fare.

Por unë dua të ndaloj tek to se nuk më duket aspak e drejtë që persona që janë shumë më të rinj se unë të më drejtohen në atë mënyrë, kur unë jam në realitet më shumë italian se ata, sepse jetoj në këtë vend prej më shumë vitesh, pavarësisht se kam ardhur nga një tjetër shtet.

Është e çuditshme që këtë diskutim po e bëj në 2021-shin dhe nuk po e prek këtë temë sepse më pëlqejnë polemikat, në fakt as nuk më plas për to.

Ajo që dua të dini është fakti që të thuhen këto gjëra dhe t’i lësh të ikin i bën të duken normale.

Të flasësh ashpër e t’i përmendësh origjinën dikujt nuk është aspak normale.

Ne jetojmë të gjithë nën një qiell, të gjithë kemi një ndërgjegje të përbashkët kolektive.

Kjo është urrejtje që unë nuk e pranoj dot sepse është idotësi.

Kam vetëm diçka për t’iu thënë: Nëse do dinit vetëm pak fare nga historia e vendit nga unë vij, do ndiheshit krenar, njësoj si unë.

Jam krenar për rrënjët dhe gjakun tim, e nëse ju do i njihnit ata do ndiheshit krenarë që i keni fqinj.

Ju ftoj të lexoni historinë e tyre dhe do mbeteni të mahnitur”, u shpreh ai.

Share! Facebook Twitter Whatsapp

48 komente në ““Shqiptar m***”, Ermal Meta iu përgjigjet komentuesve italinë: Urrejtja juaj është idiotësi, jam krenar për rrënjët dhe gjakun tim”

 1. miri says:

  Je më i miri Ermal !
  Të jesh krenar për suksesin tënd të merituar !
  JEMI ME TY !!!

  1. Lloji says:

   Do kish dhene kete pergjigje valle, Xhelal Mziu, Flamur Noka, Tit Vasili, Monika, Paloka apo dhe Vangjel Dako me shoke?! Jo, jane politikane vetem per te na felliq jeten, kurse Ermali eshte pergjigjur si qytetar, si politikan e mbi te gjitha si artist BRAVO ERMAL!

   1. Matrapiku says:

    C’ne Italianet racista ndaj fqinjve Sqipetar, une kujtoja se vetem Greket ishin “racista”.
    Fjale te renda per Ermalin, qe nuk jane thene ne Greqi per sqipetaren Eleni Furera.
    .
    Nejse rendesi ka anomalia e pa vdekshme Shqipetare, qe kur Italionet ju shajne dhe ju mbytin masivisht ne Adriatik, shqipot thone posht racistet Grek.

  2. Orhan Pamuk: birazere tourkalvani,mos luani shqiptarin,jemi nje gjak,jemi turq! says:

   Turk dhe krenar!?
   O Zot cfare tjeter cmenduri do te na shohen site…..!?

   1. Partizani Velo says:

    Ke kohe qe ben komente te tilla ktu dhe duke lexuar komentet e Ermalit mu kujtuan tipa si puna tende. E cfar idiotesh them…Ne fund te fundit ne i dime rrenjet tona si Shqiptare…ndersa ti..

    1. Orhan Pamuk: birazere tourkalvani,mos luani shqiptarin,jemi nje gjak,jemi turq! says:

     Hahahaha,ti i di rrenjet e tua turke por me Pafytyresi i mohon ashtu si ki turkocami metaj…..!!!!

     1. ben says:

      Mutofagos-rrenjet e tua i dime se jane andej nga Anadolli.
      Rrenjet tona nuk kane asgje te perbashket me pas-ardhesit e pushtuesit osman. Te pakten te paret tane i luftuan me shpate ne dore osmanet. Ku ishit juve kur ata bene nje lufte te pabarabarte me superfuqine e kohes? Apo ishit shume te zene duke ngrene sufllaqe?
      Askush prej jush, neo-grekeve nuk i eshte pergjigjur pyetjes qe ju kam bere mese njehere.
      Ku ishin greket ne Betejen e Kosoves ne 1389-ten, kut te gjithe popujt ballkanike kishin ushtrite e tyre ne ate beteje? Si ka mundesi qe keta “trimat” greke nuk e cane menderen qe te shkonin te luftonin ne nje beteje ku vendoseshin fatet e tyre per shekujt qe do vinin?
      A mos valle, kjo “rrace luftetaresh” antike ishte zhdukur?
      Po pate mend, gje qe nuk e besoj se ke, jepu pergjigje ketyre pyetjeve dhe mos u merr me sharje ordinere, aq me teper qe sic e kane thene shume komentues te tjere ketu, per ne shqipot, feja jone eshte shqiptaria. Ka qene Vaso Pasha, nje ortodoks ai qe ka shkruar keto fjale. A arrin ta kuptosh se sa poshte ke rene ti dhe te tjere si puna jote duke shkruar gomarrleqe me fe ne krahasim me nje ortodoks si Vaso Pasha qe nderohet prej te gjithe shqiptareve, myslimane e te krishtere?

      1. Orhan Pamuk: birazere tourkalvani,mos luani shqiptarin,jemi nje gjak,jemi turq! says:

       O beqir,une te jap emrat e kater brezave besimin dhe kulturen e tyre orthodhoxe ,sot edhe une vazhdues dhe krenar i ketyre njerezve te mire,patriote,puntore,besimtare dhe fanatike te brezave paraardhes.
       Keshtu do te vazhdohet edhe ne gjenat e ardhshme……ndershekuj kristiane orthodhoxe.
       Ju!?
       Kerkoni qitapet e sullton Muratit ne Istanbul,aty eshte origjina juaj turke,fundja nuk perben krim origjina, qofte edhe ajo arabe,por Pafytyresi eshte mohimi i saj!

       1. ben says:

        O gomar-ke mbetur ne shekullin e II-te Para Krishtit. Nuk kam asgje kunder brezave paraardhes, qe me siguri kane patur shume me teper tru se hajvane te nivelit tend.
        Po pate gje ne thesin qe ke mbi shpatulla, jepi pergjigje pyetjes qe te bera dhe leri perrallat me fe se nuk i duhen kujt sot ne shekullin e XXI.
        Zotrote ka dy te keqia shume te medha:
        Nje qe nuk di dhe nje qe nuk degjon.

   2. Andrew says:

    Site, qe i ke ne bithe, te kane pare nje cmenduri tjeter, por ndoshta nuk e ke kuptuar:
    Helaqet mendojne se jane Europiane! Sa eshte Azia dhe Afrika, Europe, aq jeni edhe ju Europiane!!!!

   3. Anna says:

    Ana
    Nuk dua te ofendoj , po ti e meritn…. mbylle ate goje dhe lexon donje liber te mesosh per historin e vendit tend se nuk di c’flet.

  3. ben says:

   miri-bashkohem plotesisht me komentin tuaj.
   Personalisht nuk e ndjek dhe nuk e pelqej muziken e sotme italiane, por e kam degjuar per kete djale shqiptar qe ka care rruget e artit ne Itali me forcat e veta. Ajo qe me beri pershtypje nga ato qe ka shkruar Ermali eshte pjesa e fundit kur flet per historine e vendit te tij, qe me ben te krenohemi per kete rinine e sotme. Do ti shtoja edhe dicka fare te vogel shkrimit te tij per ta plotesuar si pergjegje ndaj kastravecave italiane qe kane kerkuar ta fyejne.
   Ne se nuk do ishin shqiptaret, qe nen udheheqjen e heroit tone,te madhit Gjergj Kastrioti, Skenderbeut nuk do ti beheshin barriere invazionit osman, keta dhe shume europiane te tjere, qe sot nuk na duan, do flisnin turqisht dhe do ti faleshin Allahut edhe sot e kesaj dite.

  4. Lala says:

   I shkoi kot shqiptarizmi djalit, shumë nga komentuesit poshtë jan më të ndyrë se rracistët fashist italjan. Mir që nuk lexojnë shqip italianët se i nxorëm bojën vetes dhe Ermal djalit. Hajt shkoni me Stresin ju bythëqirë, sa për dijeni djali e ka mamanë shkodrane.

  5. Mario says:

   Ky eshte vendi yne “mik” Italia. Dje pushtoj Shqiperine. Kurse anija ushtarake Sibilla me urdher direkt te qeveria Italiane. Mbyti ne mes te detiti qindra shqiptare sebashku me femijet e tyre.Sot ata ofendojne nje talent nje artist shqiptare. Kjo eshte Italia kjo eshte BE-ja. Ku ne çdo shtet te BE-se shqiptaret trajtohen si qytetare te dores se tretë. Shqiptaret duhet te shohin nga Turqia i cili eshte i vetmi aleat. Roje e pashembullt e trojeve shqiptare.Vleresim dhe admirim per cdo artist shqiptare i cili nuk gjykohet nga origjina. Por trajtohet dhe vlersohet me rrespekt nga i gjithe populli turk.

 2. Olimpia says:

  Ke dhene nje pergjigje te shkelqyer.. Por mos u merr me idiote
  Ke miliona qe te pelqejne

 3. Sara says:

  bravo, as mos e rruj hic per bastardat pepino…
  gjyshet e tyre shk..heshin me qejf per nje kuti konserve, kurse tonat hidheshin nga sjhkembi per te mos u perdhunuar

 4. erandi says:

  Ermal Meta je artist i madh qe ke care ne vend te huaj, ata qe te shajne zhulsa dhe injorante, sigurisht qe Italjante nuk jane raciste si greket por ti e di theniem PYLL PA DERRA NUK KA……

 5. Kozmo says:

  Y ERMAL, JE NJE ARTIST I VERTETE, PER TU PATUR ZILI. ESHTE E VERTETE , QE INJORANTET DHE IDIOTE DUHET TI INJOROSH, POR JO GJITHMON, SEPSE DHE TOLERANCA KA KUFI. TOLERANCA E TEPRUAR ESHTE BUDALLALLEK. ERMALI I KA DHENE NJE PERGJIGJEN TE MERITUR, SI NJE DJALE INTELIGJENT QE ESHTE.
  BRAVO ERMAL KA SHUME SHQIPETAR QE SHKELQEJE KUDO NE CDO VEND TE EUROPES, JANE VERTET YJE , SHUME SPORTIST, BALERIN KENGETARE, INSTRUMENTIST, POR JANE GJITHASHTU KRENARI PER ORIGJINEN E TYRE.
  SHQIPETARET E KANE TREGUAR ME SHEKUJ SE KUSH ATA JANE.
  BRAVOO ERMAL NA BEN KRENARI ME TALENTIN SI DHE ME INTELIGJENCEN, QE I KARAKTERIZON SHQIPETARET.
  LE TE KENE INAT. NJE SHPREHJE POPULLORE THOTE : UTHULLA E FORTE THYEN SHTAMEN E VET.

 6. Kozmo says:

  ERMAL, JE NJE ARTIST I VERTETE, PER TU PATUR ZILI. ESHTE E VERTETE , QE INJORANTET DHE IDIOTE DUHET TI INJOROSH, POR JO GJITHMON, SEPSE DHE TOLERANCA KA KUFI. TOLERANCA E TEPRUAR ESHTE BUDALLALLEK. ERMALI I KA DHENE NJE PERGJIGJEN TE MERITUAR, SI NJE DJALE INTELIGJENT QE JE
  BRAVO ERMAL KA SHUME SHQIPETAR QE SHKELQEJE KUDO NE CDO VEND TE EUROPES, JANE VERTET YJE , SHUME SPORTIST, BALERIN KENGETARE, INSTRUMENTIST, POR JANE GJITHASHTU KRENAR PER ORIGJINEN E TYRE.
  SHQIPETARET E KANE TREGUAR ME SHEKUJ SE KUSH ATA JANE.
  BRAVOO ERMAL! NA BEN KRENAR ME TALENTIN SI DHE ME INTELIGJENCEN, QE I KARAKTERIZON SHQIPETARET.
  LE TE KENE INAT. NJE SHPREHJE POPULLORE THOTE : UTHULLA E FORTE THYEN POCEN E VET.

 7. Koli says:

  Te jesh krenar qe je Shqiptar,Ermal.Je nje djale i mrekullueshem dhe shume i edukuar.Je nje nga Ambasadoret Moral me i miri qe ka vendi yne.Faleminderit.??????

 8. Vlora says:

  Bravo e forte per ty Ermal! Jo vetem je i talentuar, por edhe shume inteligjent dhe dinjitoz

 9. Zana says:

  Ermal, ti i ke mundur ata injorante me kulturen tende, edukaten dhe talentin tend. Je nga me te talentuarit dhe qe vleresohesh kudo, prandaj leri te pellcasin nga invidia injorantet.

 10. Emigranti says:

  Une personalisht per arritjet e ketij shqiptari kam respekt sepse qe te realizosh nje deshire sublime jashte Shqiperise eshte nje force e madhe qe rradhe shqiptare e kane. Por kjo nuk eshte e gjitha tek cdo njeri qe jeton jashte vendit se pikesepari zgjidhja jetesore ne emigrim eshte edhe nje burim identiteti qe tek ky personazh eshte i tjetersuar . Shume shqiptare e dine pse Ermal Meta ka emigruar pak fjale ka qene familja dhe kontraditat arsyet. Se dyti dhe shume e rendesishme per cdo njeri ne emigrim eshte rruga dhe caktimi i kalimit te shtegut nga jeta e dhunshme ne lirine e kotesise duke qene i pa formuar menderisht ketu kisha dy fjale: Italianet ne gazetat e tyre ku kane intervistuar femijerine dhe babain e tij te Ermal Metes shkruajne: il rapporto con sua padre era molto turbulente lo ha descritto comme una propia besta .Raporti me babain e tij ka qene shume i turbullt e ka pershkruar si nje kafshe. Rrugen e tij e zgjodhi duke u fejuar dy here sot i fejuar me nje Chiara Sturda nuk ka asnje te keqe por ne ate qe ndodh mbrenda revoltes se tij te dhunshme eshte hakmarrja ndaj dhunes familjare vuajtja e tij dhe zgjidhja e identitetit per te harruar tmerrin e se kaluares. Pse sot tregon se eshte Shqiptar ne gjak dhe nuk e zgjidhi jeten e tij qe ne fillim per te marre nje grua qe te trashegonte femije shqiptare dhe identitet te forte familjare si nje mburoje lufte. Sot nuk mund te flasish gjepura per vetmbrojtje kam identitet shqiptar kurre edhe ne kengen e tij ne San Remo kenga i eshte dedikuar dashurise se tij per italianen , te urtet shprehen forca e njeriut eshte ate qe ai mbjell ne vetvete me vetedije per te ardhmen e tij.

  1. tifozi says:

   Emigranti-c’lishje kane ndjenjat e tija per nje vajze me patriotizmin?
   Sipas teje, njwe djale shqiptar qe lidhet apo martohet me nje vajze te huaj, qe ploteson cilesite e vajzes qe ai kerkon nuk eshte patriot?
   Sipas teje, Lorik Cana apo Berat Gjimshiti qe jane martuar, i pari me italiane dhe i dyti me serbe, nuk qenkan patriote?
   Po Igli Tare qe e ka gruan gjermane, apo edhe ai nuk qenka patriot?
   Punet e zemres jane te ndara miku im. Ajo pjese qe i takon atdheut, eshte e perbashket per te gjithe ne, dhe i perket Shqiperise. Pjesen tjeter qe i perket vajzave, nuk ka rendesi se kujt ja jep, nje shqiptareje apo nje te huaje qe te respekton dhe te gjindet prane ne te mire e ne te keqe.
   Kur gjen nje vajze shqiptare sic e do, eshte rast ideal per kedo qe jeton jasht vendit, por edhe ne se eshte e huaj; e rendesishme eshte te jesh i kenaqur me te.

   1. gimi-gjermani says:

    Po cte keqe ka ne qoftese nje njeri qe eshte krenar per orgjinen qe ka mos ta trashegoj ate te femijet e tij. Dhe kjo gje dihet qe sbehet me nje te huaj. Njeriu sbie ne dashuri me dike menjehere. Po te duash, mund te biesh ne dashuri edhe me nje nga rraca jote, prandaj mos na e merrni dashurine si nje gje qe duhet te justifikoj cdo veprim. Ndjenjat per nje njeri nuk krijohen menjehere. Eshte llogjike qe ne qoftese je krenar per orgjinen atehere falja dhe pasardhsve te tu ate orgjine.

    1. tifozi says:

     gimi-gjermani; Punet e zemres jane te nderlikuara more mik. Askush deri me sot nuk ja ka gjetur fundin. Ata sportiste te mrekullueshem qe permenda me pare i kane grate e huaja, por jane patriote me te cilet ne te gjithe mburremi. Te tille deklarohen edhe femijet e tyre.
     Ne se i rrit femijet me dashurine per vendin e oprigjines, ato do ta duan Shqiperine, ne te kunderten do harrojne se nga kane ardhur te paret e tyre.
     Kam pare, femije shqiptaresh, qe kane lindur e jane rritur ne Shqiperi, por kur emigrojne fillojne te flasin vetem gjuhen e vendit ku jetojne, packa se shume here te bejne te qeshesh me gabimet qe bejne. Mire kur jane jashte, por gjuhen tone nuk e flasin edhe kur jane ne Shqiperi. Qeshake eshte kur shikon se flasin me shume gabime ate gjuhe te huaj qe sapo e kane mesuar.
     Personalisht jetoj jashte vendit ku femijet e mi erdhen te vegjel dhe duke shkuar ne shkolle, e kishin me kollaj te vazhdonin te komunikonin mes tyre ne gjuhen e vendit.
     Per te parandaluar humbjen e gjuhes, bashke me gruan nuk u pergjigjeshim femijeve kur nuk na drejtoheshin ne shqip. Kjo i beri qe ne shtepi te mesohen te flasin vetem shqip me ne dhe midis tyre. Sot qe jane te rritur, flasin e shkruajne shume mire gjuhen shqipe dhe deklarohen krenare per origjinen e tyre.
     Pra shkurt, edhe duke qene shqiptare burre e grua, i rrisin femijet duke u folur jo ne shqip. Ky eshte demi me i madh qe nje prind mund ti beje femijeve te tij.

 11. tropoja says:

  ksenofobi ose tamam rracizem ka kudo ne kemi per njeri tjetrin ne shqiperi qe eshte kaq e vogel jugu veriu maloku çami kosovari jo me ne itali 60 milion njerez e me plot te huaj por respekte per ermalin e suksese

 12. Ceni says:

  Duhet te veproje keshtu e ashtu, thote Emigranti. Suksesi nuk le vend per ti dhene leksione Ermalit po te mesosh prej tij. Dhe urrejtjet e sharjet ndaj tij jane reagim ndaj suksesit te tij, eshte arritje ne art, ne kulturen italiane. E veshtire per nje te huaj te krijoje muzike italiane, te mposhtesh italianet e te fitosh Sanremon, shume e veshtire. Urime Ermal!

 13. rexha 10 says:

  Shahen ato qe meren me droge ,prostitucion ,vjedhje e vrasje .Shahen edhe ata shqiptare qe merren me arte ,kulture ,dhe kenge. C’na ka gjet belaja neve emigrantet po me SHQIPTARETAtehere me c’fare duhet te meren per te jetuar ne vendet e tjera SHQIPTARI??Apo kujtoni se ketu nuke ke nevoje qe te ushqehesh ,dhe punojme me bateri.RRacizmin me te madhe e keni ne SHqiperi ,pikerishte nga ata persona qe ju kane helmuar duke e ndare Shqiptarin ne malsore e verior per ti futur ne vella_vrasje.Po i shkaterroni traditat e shqiptareve te vertete ,qe ka qene BUKE _KRIPE _ZEMER TE BARDHE.Kjo ishte fjala e pare qe pergjigjeshin, kure te trokiste njeri ke porta e shtepise.Ahhhhhh sa mbrapa ju ka lene SALIU .JU KA LENE ME MBRAPA SE SA KOHA E NEMSES. Per sqarim fjala NEMSES , do te thote turqit.

 14. faro says:

  Në kohën e SKËNDERBEUT preferonin të përdornin mbiemrat e famshëm shqiptar thotë autori Paolo Petra. Sot na përqeshin disa nga ta.

  1. Orhan Pamuk: birazere tourkalvani,mos luani shqiptarin,jemi nje gjak,jemi turq! says:

   C’lidhje ka tourkotsami apo ti me mbiemrat e shqiptareve kristiane ne kohen e Kastriotit apo sot!?

 15. L'imperatore Diocleziano says:

  Mos u merzisni shqiptare ne emigrim ne pensi Itali. E kemi treguar veten kush jemi. Italianet jane xhelos per aftesite tona. Keta paten fat kapitalizmin dhe Planin Marshall.
  Megjithate hak ju vjen nipcja im. Ka mbi dhjete vjete qe i nderron le sue ragazze italiane cdo jave, pasi u ka bere nje revisione si para dhe prapa.
  Vazhdon Ermal, une te njoh qe te vogel. Kam qene shoke me vellain tend.

  1. Bajraku says:

   Shko more idiot. Ti Dioklecianin as e ke idene kush ishte.
   Sa per dijeni ishte ai qe trojeve te shqiperise se sotme ua vuri emrin Epir. Shko lexo reformen e dioklecianot para se te zghedhesh emra idiote.
   E dyta, shko shiko çfare i ka dhene Italia botes pas luftes e çfare i ke dhene ti. Sa çmime Nobel kane marre italianet ne fizike mjeksi kimi apo letersi, pa pas nevoje fare per plan marshall. Shko shiko Oskaret qe kane marre ne kinematografi e muzike.
   Apo harrove ti Pelikanin dhe Alben kur ishe pa buke ne kohen e Ylli Bufit. Ti je i te njejtit nivel me ata otalianet qe shan. Madje me keq.
   Meqe njifke Ermalin qe te vogel duhet te njofesh dhe te atin e vet. Apo dhe kalamajte e tu thone per ty ato fjale qe thote Ermali per baben e vet shqiptar.
   E fundit. Une jetoj ne Itali po emtin ma thone tamam. Ermli te shkoje t u mesoje italianeve si t ia shqiptojne emrin drejt, se eshte elementi i pare i identitetit.

 16. Bajraku says:

  Shko more idiot. Ti Dioklecianin as e ke idene kush ishte.
  Sa per dijeni ishte ai qe trojeve te Shqiperise se sotme ua vuri emrin Epir. Shko lexo reformen Dioklecianit para se te zghedhesh emra idiote.
  E dyta, shko shiko çfare i ka dhene Italia botes pas luftes e çfare i ke dhene ti. Sa çmime Nobel kane marre italianet ne fizike mjeksi kimi apo letersi, pa pas nevoje fare per plan marshall. Shko shiko Oskaret qe kane marre ne kinematografi e muzike.
  Apo harrove ti Pelikanin dhe Alben kur ishe pa buke ne kohen e Ylli Bufit. Ti je i te njejtit nivel me ata italianet qe shan. Madje me keq.
  Meqe njifke Ermalin qe te vogel duhet te njofesh dhe te atin e vet. Apo dhe kalamajte e tu thone per ty ato fjale qe thote Ermali per baben e vet shqiptar.
  E fundit. Une jetoj ne Itali po emtin ma thone tamam. Ermli te shkoje t u mesoje italianeve si t ia shqiptojne emrin drejt, se eshte elementi i pare i identitetit.

 17. Mondi Barcelona says:

  Kam vetëm diçka për t’iu thënë: Nëse do dinit vetëm pak fare nga historia e vendit nga unë vij, do ndiheshit krenar, njësoj si unë.

  Jam krenar për rrënjët dhe gjakun tim, e nëse ju do i njihnit ata do ndiheshit krenarë që i keni fqinj.

  Ju ftoj të lexoni historinë e tyre dhe do mbeteni të mahnitur”, u shpreh ai.

  Je i vecante Ermal suksese

 18. Albanian till I die says:

  Va fa culo, italiani di merda…Viva Albania ?? ????

  1. ................ says:

   gjytrym

  2. Linda says:

   A lumadhi ti shkruaj shqip se italisht e ndrite. E tregove veten që je me i keq se ata qe shan.

 19. Erdogan says:

  Te jesh krenare per veten zoti Ermal.
  Sa per rrenje nuk ke o fukara.
  Thjesht Albania eshte nje musht i dy Perandorive te fundit asaj Greke te Bizantit 1160 vjecare qe nuk egzistonin “Shqiptare” as per dhigme (model italisht) thone Epirotet dhe asaj Osmane.
  Vete Emrat tuaj o Ermal nuk kane lidhje me historine por mbiemrat turq nuk i ndroni dot,jane si Bishti i Qenit do thoshte Mirrush Kabashi, qe edhe ky ka ndruar Emrin e trungut familjare por mbiemrin Kabashi nuk e ndron kollaj.
  Po te nderonit Rrenjet o Meta nuk do i thonit El-basan qe turqisht do te thote Toke e pusht-uar,nuk do ndronit Topo-Onomat (Toponimet) Greke ne Vorio Epir te Kastriotit.
  O Demo te hengert tenja
  E ke te keqen brenda.
  Kur bere der e arine
  Cdeshe qe bere turkoallvanine do thoshte dhe Andoni i Zahos nga Zagoria.
  Komb eshte ajo qe eshte e Verteta ka thene Heroi Greke Solomos.

  1. ben says:

   Erdogan-qe je injorant ne cdo fushe, ate e kemi kuptuar, por ne epoken e internetit edhe nje gomar si ti duhet te kete aq mend sa te kerkoje ne internet poemen e Andon Zako Cajupit. Aty do maresh vesh se si e ka shkruar poeti yne i madh ate thenie qe zotrote e shtremberon sipas qejfit.

 20. E vertete says:

  ERDOGAN…..
  Je perdhunuar qe i vogel.
  Nuk ka psikolog, seksolog, neurolog e te tjere oge qe te bejne derman.

 21. Velo says:

  Artist i nivelit të lartë, poe qenka dhe djalë i zgjuar dhe me intelekt. Bravo.

 22. Margarita says:

  I dashur Ermal, sukseset e tua më gëzojnë, këngët e tua më pëlqejnë, edhe kur këndon këngët e këngëtarëve të mëdhenj italian që brezi jonë, brezi i nënës tënde i kemi shijuar aq shumë, edhe me këto këngë kënaqëm me zërin dhe interpretimin tënd. Ajo që dua të them është; vazhdo me guxim dhe na bëj këngë edhe më të bukura. Ndihem krenare sepse të kam edhe nga i njëjti qytet, Fieri i dashur që ti flet me respekt. Fieri ku ti hodhe hapat e para dhe ndoshta more me vete diçka esenciale dhe u bëre ai që je sot. Një artist i formuar, një njeri i formuar, një patriot që e do vendin e tij ku ka rrënjet dhe që çmon e nderon vendin ku u rrit, ku u formua dhe ku u bë një artist i madh. Shqiptarët të duan e të respektojnë, ashtu siç të duan dhe të respektojnë italianët e ndershëm.
  Të uroj shëndet, dhe sa më shumë suksese!
  Margarita
  Toronto, Kanada

 23. Vasilika says:

  Po ckeni o te xinj qe tirni e tirni fjale kot.
  Ermal te lumte per pergjigjen qe ju ke kthyer atyre injoranteve.
  Ermal nqs shoqja qe ke zgjedhur te ploteson e te pelqen nuk ka rendesi nga vjen.
  Ermal te uroj suksese dhe te kesh shendet, kjo te duhet, te tjerat o bir hidhi ne kosh, pra shumezoime zero.
  Te perqafoj forte se na nderon.

 24. Detari says:

  Ky pse hiqet si vorjopirot italie?

 25. Rimi says:

  O Ermban qe firmosesh me Erdogan. El-basan ne turqisht do te thot dor qe shtyp mor lum madh.
  Mos u merr me shum fusha te keqen

 26. pordenone says:

  ERMAL
  Nje emer shum domethenes ne gjuhen tende.
  FALEMINDERIT SHQIPE.

 27. Tani says:

  Ti grek që të pëlqen emri Erdogan aq shumë të pëlqen kari turk sa edhe emrin e ke vënë turk si i haje karat turq një e nga një apo dy e nga dy po motra jote i pëlqen karat turq apo ajo kishte edhe një gropë tjetër dmth 3 gropa

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Ministri britanik i Shëndetësisë: Qëndroni të qetë dhe vazhdoni vaksinimin me AstraZeneca

Ministri britanik i Shëndetësisë, Matt Hancock kërkoi sot të vazhdohej procesi i vaksinimit kundër COVID-19 me AstraZeneca, duke siguruar se nuk kishte prova se ajo shkaktonte mpiksje gjaku. Përdorimi i kësaj vaksine u pezullua si masë parandaluese nga disa vende të shqetësuara për efekte të mundshme anësore. “Nuk ka prova që këto vaksina kanë shkaktuar […]

17 March, 2021 13:40 | 0 Komente
Aktualitet

LETRA/ Basha nuk e kandidoi në Vlorë, Këshilltari i Sigurisë në PD jep dorëheqjen. Gjeneral Ahmetaj: Sekserët kanë pushtuar të djathtën

Ish-këshilltari i sigurisë kombëtare pranë PD Piro Ahmetaj ka dhënë dorëheqjen nga ky funksion. Ahmetaj ka kërkuar dorëheqjen e parevokueshme nga detyra përmes një letre drejtuat strukturave të PD-së. Në letrën drejtuar kreut te PD Lulzim Basha, Ahmetaj shpreh ndjesën për të gjithë ata që mund të ketë lënduar ose zhgënjyer me këtë akt. Ai shpreh […]

17 March, 2021 13:23 | 0 Komente
Aktualitet

Asgjë nuk është siç duket: Kulisat e fushatës, nga Meta te Basha

Fushata për zgjedhjet e 25 prillit, si kurrë ndonjëherë po shfaqet si një fushatë atipike dhe e tillë do të jetë deri në fund. Një fushatë e kondicionuar nga pandemia dhe rregullat anti-Covid, por edhe një fushatë ku nuk kemi vetëm dy palët në garë, ata në pushtet dhe ata në opozitë, por shumë faktorë […]

17 March, 2021 13:19 | 0 Komente
Aktualitet

Sadiku në histori, shqiptari i parë në Copa Liberatores

Transferimi në Bolivinë e largët i befasoi të gjithë. Por, Armando Sadiku hyn në histori, si futbollisti i parë shqiptar që luan në Copa Libertadores. Sulmuesi debutoi në turneun që është ekuivalent i Champions në Amerikën Latine, në fitoren 5-0 që skuadra e tij, Bolivar regjistroi përballë uruguaianëve të Wanderers, duke siguruar një biletë në […]

17 March, 2021 13:15 | 0 Komente
Aktualitet

ANALIZA: Serbisë dhe Malit të Zi u ofrohet rrugë më e shkurtër për në BE

Në Bashkimin Evropian janë duke vazhduar përgatitjet që Mali i Zi dhe Serbia të përfshihen në metodologjinë e re të zgjerimit të bllokut, që ishte miratuar në shkurt të vitit 2020. Në një dokument të brendshëm, të përgatitur nga Komisioni Evropian për shtetet anëtare, janë paraqitur hapat përmes së cilave edhe Mali i Zi dhe […]

17 March, 2021 13:04 | 0 Komente
© 2021 Gazeta Tema. All Rights Reserved
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.