Aktualitet

Njeriu që shpiku internetin tregon problemin e botës online: Po prodhon një ndarje dixhitale, shumë të rinj s’mund ta shfrytëzojnë

Nga A | 13 March, 2021 11:06

Tim Berners-Lee, shkencëtar britanik i kompjuterave që shpiku internetin në 1989, është i shqetësuar se po ndodh një “ndarje dixhitale” globale sepse shumë të rinj nuk janë në gjendje të hyjnë në internet.

Në një letër të botuar të Premten, Berners-Lee dhe Rosemary Leith, bashkëthemelues të Fondacionit Web, shkruajnë: “Shumë të rinj mbeten të përjashtuar dhe të paaftë të përdorin internetin për të ndarë talentet dhe idetë e tyre”.

Ata besojnë se udhëheqësit botërorë duhet ta bëjnë lidhjen e internetit një përparësi kryesore në epokën post-Covid, duke argumentuar se çdo i ri që nuk mund të lidhet përfaqëson një “mundësi të humbur për ide të reja dhe inovacione që mund t’i shërbejnë njerëzimit”.

Ata duan që qeveritë të sigurojnë një bandë të gjerë universale deri në vitin 2030.

Një e treta e njerëzve të moshës 15 deri 24 vjeç nuk kanë fare qasje në internet, sipas agjencisë së KB, Unioni Ndërkombëtar i Telekomunikacionit.

“Shumë më shumë u mungojnë të dhënat, pajisjet dhe lidhja e besueshme që u nevojiten për të shfrytëzuar sa më mirë uebin”, shkruajnë Berners-Lee dhe Leith në letrën vjetore të Fondacionit të Ueb-it për atë që është ditëlindja e 32-të e rrjetit botëror.

Share! Facebook Twitter Whatsapp

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Ministri britanik i Shëndetësisë: Qëndroni të qetë dhe vazhdoni vaksinimin me AstraZeneca

Ministri britanik i Shëndetësisë, Matt Hancock kërkoi sot të vazhdohej procesi i vaksinimit kundër COVID-19 me AstraZeneca, duke siguruar se nuk kishte prova se ajo shkaktonte mpiksje gjaku. Përdorimi i kësaj vaksine u pezullua si masë parandaluese nga disa vende të shqetësuara për efekte të mundshme anësore. “Nuk ka prova që këto vaksina kanë shkaktuar […]

17 March, 2021 13:40 | 0 Komente
Aktualitet

LETRA/ Basha nuk e kandidoi në Vlorë, Këshilltari i Sigurisë në PD jep dorëheqjen. Gjeneral Ahmetaj: Sekserët kanë pushtuar të djathtën

Ish-këshilltari i sigurisë kombëtare pranë PD Piro Ahmetaj ka dhënë dorëheqjen nga ky funksion. Ahmetaj ka kërkuar dorëheqjen e parevokueshme nga detyra përmes një letre drejtuat strukturave të PD-së. Në letrën drejtuar kreut te PD Lulzim Basha, Ahmetaj shpreh ndjesën për të gjithë ata që mund të ketë lënduar ose zhgënjyer me këtë akt. Ai shpreh […]

17 March, 2021 13:23 | 0 Komente
Aktualitet

Asgjë nuk është siç duket: Kulisat e fushatës, nga Meta te Basha

Fushata për zgjedhjet e 25 prillit, si kurrë ndonjëherë po shfaqet si një fushatë atipike dhe e tillë do të jetë deri në fund. Një fushatë e kondicionuar nga pandemia dhe rregullat anti-Covid, por edhe një fushatë ku nuk kemi vetëm dy palët në garë, ata në pushtet dhe ata në opozitë, por shumë faktorë […]

17 March, 2021 13:19 | 0 Komente
Aktualitet

Sadiku në histori, shqiptari i parë në Copa Liberatores

Transferimi në Bolivinë e largët i befasoi të gjithë. Por, Armando Sadiku hyn në histori, si futbollisti i parë shqiptar që luan në Copa Libertadores. Sulmuesi debutoi në turneun që është ekuivalent i Champions në Amerikën Latine, në fitoren 5-0 që skuadra e tij, Bolivar regjistroi përballë uruguaianëve të Wanderers, duke siguruar një biletë në […]

17 March, 2021 13:15 | 0 Komente
Aktualitet

ANALIZA: Serbisë dhe Malit të Zi u ofrohet rrugë më e shkurtër për në BE

Në Bashkimin Evropian janë duke vazhduar përgatitjet që Mali i Zi dhe Serbia të përfshihen në metodologjinë e re të zgjerimit të bllokut, që ishte miratuar në shkurt të vitit 2020. Në një dokument të brendshëm, të përgatitur nga Komisioni Evropian për shtetet anëtare, janë paraqitur hapat përmes së cilave edhe Mali i Zi dhe […]

17 March, 2021 13:04 | 0 Komente
© 2021 Gazeta Tema. All Rights Reserved
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.