Aktualitet

Si ka ndikuar në mendjet e njerëzve, gjatë këtij viti, aplikacioni Zoom

Nga A | 13 March, 2021 14:30

Është bërë më shumë se një vit që nga mbyllja e parë e Covid-19.

Kjo do të thotë se shumë prej nesh kanë punuar nga shtëpia dhe kanë parë fytyrat e kolegëve të tyre vetëm nga ekrani.

Zoom është bërë pjesë e rëndësishme e fluksit të sotëm të punës.

Por si ka ndikuar në turit tuaj aplikacioni që mundëson zhvillimin e konferencave dhe takimeve virtuale.

Një analizë e Stanford, shpjegon shkaqet e Zoom në trurin e njeriut.

1. Mbijetesa “flight or fight”

Ai rrjet i fytyrave që krijohet në Zoom stimulon një takim ku përballemi me një hapësirë të vogël. Në situata të ngjashme, si në një ashensor, njerëzit ngulin sytë në tokë dhe shmngin konfrontimin e ngushtë. Por një thirrje në Zoom, t’i mund ta mbysësh dike me shikim, duke menduar se ata thjesht po shikojnë një aparat fotografik. Pra, stimulon një konfrontim she shkakton instinktet tuaj të “flight or fight”.

2. Sinjalet jo verbale virtuale

Ne nuk jemi mësuar të shoqërohemi në një mjedis si Zoom dhe të marrim sugjerime joverbale virutalisht. Plus, ndihemi kaq larg të tjerëve gjatë thirrjes duke bërë që njerëzit të flasin 15% më fort kur ndërveprojnë me video, në krahasim me ndërveprimet personale.

3. Pasqyrë e vazhdueshme dhe vetëvlerësim

Imagjinoni të keni një ndihmës që ju ndjek ngado me një pasqyrë në mënyrë që ju të shihni  vazhdimisht fytyrën tuaj. Nuk është narcizëm; është ajo që ndodh në çdo thirrje Zoom. Dhe nëse e shihni veten në atë kutinë e vogël që është fytyra juaj, nuk jeni të vetmit.  Vetëvlerësimi i vazhdueshëm mund t’ju bëjë më të stresuar dhe shkenca thotë se efektet janë më të këqija te gratë, duke i bërë ato të përjetojnë depresion, informon abcnews.al.

4. Mbërthimi në kuti

Lodhja nga Zoom na mban të mbështjellë në kuti. Kjo mund të kufizojë aftësitë tona mendore. Ne qëndrojmë të qetë në mënyrë që të mos dalim nga korniza, dhe kjo bën që mendjet tona të veprojmë ndryshe sesa kur jemi në gjendje të lëvizim. Pra, video konferencat na ndalojnë të mendojmë jashtë kutisë.(abcnews)

Share! Facebook Twitter Whatsapp

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Ministri britanik i Shëndetësisë: Qëndroni të qetë dhe vazhdoni vaksinimin me AstraZeneca

Ministri britanik i Shëndetësisë, Matt Hancock kërkoi sot të vazhdohej procesi i vaksinimit kundër COVID-19 me AstraZeneca, duke siguruar se nuk kishte prova se ajo shkaktonte mpiksje gjaku. Përdorimi i kësaj vaksine u pezullua si masë parandaluese nga disa vende të shqetësuara për efekte të mundshme anësore. “Nuk ka prova që këto vaksina kanë shkaktuar […]

17 March, 2021 13:40 | 0 Komente
Aktualitet

LETRA/ Basha nuk e kandidoi në Vlorë, Këshilltari i Sigurisë në PD jep dorëheqjen. Gjeneral Ahmetaj: Sekserët kanë pushtuar të djathtën

Ish-këshilltari i sigurisë kombëtare pranë PD Piro Ahmetaj ka dhënë dorëheqjen nga ky funksion. Ahmetaj ka kërkuar dorëheqjen e parevokueshme nga detyra përmes një letre drejtuat strukturave të PD-së. Në letrën drejtuar kreut te PD Lulzim Basha, Ahmetaj shpreh ndjesën për të gjithë ata që mund të ketë lënduar ose zhgënjyer me këtë akt. Ai shpreh […]

17 March, 2021 13:23 | 0 Komente
Aktualitet

Asgjë nuk është siç duket: Kulisat e fushatës, nga Meta te Basha

Fushata për zgjedhjet e 25 prillit, si kurrë ndonjëherë po shfaqet si një fushatë atipike dhe e tillë do të jetë deri në fund. Një fushatë e kondicionuar nga pandemia dhe rregullat anti-Covid, por edhe një fushatë ku nuk kemi vetëm dy palët në garë, ata në pushtet dhe ata në opozitë, por shumë faktorë […]

17 March, 2021 13:19 | 0 Komente
Aktualitet

Sadiku në histori, shqiptari i parë në Copa Liberatores

Transferimi në Bolivinë e largët i befasoi të gjithë. Por, Armando Sadiku hyn në histori, si futbollisti i parë shqiptar që luan në Copa Libertadores. Sulmuesi debutoi në turneun që është ekuivalent i Champions në Amerikën Latine, në fitoren 5-0 që skuadra e tij, Bolivar regjistroi përballë uruguaianëve të Wanderers, duke siguruar një biletë në […]

17 March, 2021 13:15 | 0 Komente
Aktualitet

ANALIZA: Serbisë dhe Malit të Zi u ofrohet rrugë më e shkurtër për në BE

Në Bashkimin Evropian janë duke vazhduar përgatitjet që Mali i Zi dhe Serbia të përfshihen në metodologjinë e re të zgjerimit të bllokut, që ishte miratuar në shkurt të vitit 2020. Në një dokument të brendshëm, të përgatitur nga Komisioni Evropian për shtetet anëtare, janë paraqitur hapat përmes së cilave edhe Mali i Zi dhe […]

17 March, 2021 13:04 | 0 Komente
© 2021 Gazeta Tema. All Rights Reserved
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.