Aktualitet

Facebook: Inteligjenca artificiale do të kuptojë përmbajtjen e videove

Nga A | 15 March, 2021 16:14

Facebook ka filluar trajnimin e algoritmeve të inteligjencës artificiale për të kuptuar përmbajtjen e videove të cilat do të publikohen në platformë. Kompania njoftoi një projekt të ri, të quajtur “Të Mësuarit nga Videot”, i cili synon të përmirësojë sistemet e të mësuarit dhe të fuqizojë aplikacione të reja.

Facebook tha se një pjesë e nismës do të shërbejë për të moderuar më mirë videot e ngarkuara, si dhe për të krijuar rekomandime më të sakta të shikimit për përdoruesit.

“Duke mësuar nga rrjedhat globale të videove të disponueshme për publikun, për qindra gjuhë, sistemet tona të AI jo vetëm që do të përmirësojnë saktësinë, por gjithashtu do të përshtaten me një botë që ndryshon me shpejtësi, për të njohur nuancat dhe shenjat vizuale të kulturave dhe rajoneve të ndryshme.

Një nga aplikacionet e para që do të përfitojë nga inteligjenca artificiale është Reels, një kopje e TikTok. Facebook thotë se projekti do të ndihmojë në përmirësimin e videove që aplikacioni u rekomandon përdoruesve, një përbërës thelbësor ky i mënyrës se si TikTok ka mbajtur të angazhuar përdoruesit e saj.

Algoritmet do të mësojnë “temat” nga videot që përdoruesit shikojnë dhe do të grupojnë video të ngjashme nën kategori të caktuara.

Politikat aktuale të Facebook lejojnë përdorimin e videove për zhvillime të brendshme kërkimore. (ANSA)

Share! Facebook Twitter Whatsapp

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Ministri britanik i Shëndetësisë: Qëndroni të qetë dhe vazhdoni vaksinimin me AstraZeneca

Ministri britanik i Shëndetësisë, Matt Hancock kërkoi sot të vazhdohej procesi i vaksinimit kundër COVID-19 me AstraZeneca, duke siguruar se nuk kishte prova se ajo shkaktonte mpiksje gjaku. Përdorimi i kësaj vaksine u pezullua si masë parandaluese nga disa vende të shqetësuara për efekte të mundshme anësore. “Nuk ka prova që këto vaksina kanë shkaktuar […]

17 March, 2021 13:40 | 0 Komente
Aktualitet

LETRA/ Basha nuk e kandidoi në Vlorë, Këshilltari i Sigurisë në PD jep dorëheqjen. Gjeneral Ahmetaj: Sekserët kanë pushtuar të djathtën

Ish-këshilltari i sigurisë kombëtare pranë PD Piro Ahmetaj ka dhënë dorëheqjen nga ky funksion. Ahmetaj ka kërkuar dorëheqjen e parevokueshme nga detyra përmes një letre drejtuat strukturave të PD-së. Në letrën drejtuar kreut te PD Lulzim Basha, Ahmetaj shpreh ndjesën për të gjithë ata që mund të ketë lënduar ose zhgënjyer me këtë akt. Ai shpreh […]

17 March, 2021 13:23 | 0 Komente
Aktualitet

Asgjë nuk është siç duket: Kulisat e fushatës, nga Meta te Basha

Fushata për zgjedhjet e 25 prillit, si kurrë ndonjëherë po shfaqet si një fushatë atipike dhe e tillë do të jetë deri në fund. Një fushatë e kondicionuar nga pandemia dhe rregullat anti-Covid, por edhe një fushatë ku nuk kemi vetëm dy palët në garë, ata në pushtet dhe ata në opozitë, por shumë faktorë […]

17 March, 2021 13:19 | 0 Komente
Aktualitet

Sadiku në histori, shqiptari i parë në Copa Liberatores

Transferimi në Bolivinë e largët i befasoi të gjithë. Por, Armando Sadiku hyn në histori, si futbollisti i parë shqiptar që luan në Copa Libertadores. Sulmuesi debutoi në turneun që është ekuivalent i Champions në Amerikën Latine, në fitoren 5-0 që skuadra e tij, Bolivar regjistroi përballë uruguaianëve të Wanderers, duke siguruar një biletë në […]

17 March, 2021 13:15 | 0 Komente
Aktualitet

ANALIZA: Serbisë dhe Malit të Zi u ofrohet rrugë më e shkurtër për në BE

Në Bashkimin Evropian janë duke vazhduar përgatitjet që Mali i Zi dhe Serbia të përfshihen në metodologjinë e re të zgjerimit të bllokut, që ishte miratuar në shkurt të vitit 2020. Në një dokument të brendshëm, të përgatitur nga Komisioni Evropian për shtetet anëtare, janë paraqitur hapat përmes së cilave edhe Mali i Zi dhe […]

17 March, 2021 13:04 | 0 Komente
© 2021 Gazeta Tema. All Rights Reserved
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.