Aktualitet

Pse duhet ta vendosni laptopin mënjanë kur hani bukë

Nga L.B | 15 March, 2021 21:50

Është bërë mjaft e zakonshme ngrënia para laptopëve, mund të jetë një drekë e shpejte në zyrë ose një mbrëmje duke parë një film. Sidoqoftë, ky zakon ka shumë efekte negative që duhet t’i konsiderojmë seriozisht. Mbipesha, zgjedhjet e pashëndetshme të ushqimit dhe mos përmbushja janë disa prej tyre.

1. Mund të shkaktojë fryrje dhe dispepsi.

Për të tretur ushqimin siç duhet, duhet të ulemi dhe të relaksohemi ndërsa hamë. Përtypja me kujdes e ushqimit ndihmon në ndarjen e grimcave më të mëdha në ato më të vogla, duke ndihmuar në tretjen e ushqimit. Çdo pajisje ose laptop do të na shpërqendrojë dhe pasi hamë do të ndihemi më keq.

2. Ju nuk e kuptoni sa hani.

Kur bëni shumë detyra, bëhet më e vështirë të përqendrohesh, kështu nuk i kushtoni vëmendje të mjaftueshme sa hani. Ngrënia para kompjuterit mund t’ju bëjë që të konsumoni më shumë kalori nga sa mendoni.

3. Ju hani shumë shpejt.

Ngrënia e ushqimit ngadalë është më e mirë për shëndetin tuaj, veçanërisht për tretjen, peshën dhe ushqimin. Kur hani shpejt ju konsumoni më shumë kalori. Kjo është arsyeja pse duhet të lini laptopin mënjanë gjatë kohës së ngrënies dhe të përqendroheni në atë që po hani.

4. Ndiheni më pak i ngopur dhe i kënaqur.

Nëse jeni duke ngrënë para kompjuterit, ju ndoshta i kushtoni më shumë vëmendje asaj që po ndodh në ekran sesa ushqimit tuaj. Kështu që ne hamë më shumë pa mend dhe nuk e shijojmë dhe përjetojmë vaktin tonë siç duhet. Siç tregojnë studimet, kjo e bën ushqimin më pak të kënaqshëm dhe gjithashtu na mungojnë shenjat që na tregojnë se kemi ngrënë mjaftueshëm.

5. Mund t’ju hahet sërish pas gjysmë ore.

Një studim zbuloi se ngrënia e vaktit tuaj para kompjuterit do të inkurajojë një tjetër vakt më vonë. Pjesëmarrësit që hëngrën drekën duke luajtur në kompjuter, pas gjysmë ore më vonë hanin më shumë biskota apo ndonjë ushqim tjetër të shpejtë, sesa ata që drekuan pa asnjë shpërqendrim.

Studiuesit e quajnë këtë “kujtesa e vaktit”,  ngrënia para kompjuterit na bën që pothuajse të harrojmë për atë që hëngrëm në drekë dhe mund të ndiejmë sërish uri.

Share! Facebook Twitter Whatsapp

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Ministri britanik i Shëndetësisë: Qëndroni të qetë dhe vazhdoni vaksinimin me AstraZeneca

Ministri britanik i Shëndetësisë, Matt Hancock kërkoi sot të vazhdohej procesi i vaksinimit kundër COVID-19 me AstraZeneca, duke siguruar se nuk kishte prova se ajo shkaktonte mpiksje gjaku. Përdorimi i kësaj vaksine u pezullua si masë parandaluese nga disa vende të shqetësuara për efekte të mundshme anësore. “Nuk ka prova që këto vaksina kanë shkaktuar […]

17 March, 2021 13:40 | 0 Komente
Aktualitet

LETRA/ Basha nuk e kandidoi në Vlorë, Këshilltari i Sigurisë në PD jep dorëheqjen. Gjeneral Ahmetaj: Sekserët kanë pushtuar të djathtën

Ish-këshilltari i sigurisë kombëtare pranë PD Piro Ahmetaj ka dhënë dorëheqjen nga ky funksion. Ahmetaj ka kërkuar dorëheqjen e parevokueshme nga detyra përmes një letre drejtuat strukturave të PD-së. Në letrën drejtuar kreut te PD Lulzim Basha, Ahmetaj shpreh ndjesën për të gjithë ata që mund të ketë lënduar ose zhgënjyer me këtë akt. Ai shpreh […]

17 March, 2021 13:23 | 0 Komente
Aktualitet

Asgjë nuk është siç duket: Kulisat e fushatës, nga Meta te Basha

Fushata për zgjedhjet e 25 prillit, si kurrë ndonjëherë po shfaqet si një fushatë atipike dhe e tillë do të jetë deri në fund. Një fushatë e kondicionuar nga pandemia dhe rregullat anti-Covid, por edhe një fushatë ku nuk kemi vetëm dy palët në garë, ata në pushtet dhe ata në opozitë, por shumë faktorë […]

17 March, 2021 13:19 | 0 Komente
Aktualitet

Sadiku në histori, shqiptari i parë në Copa Liberatores

Transferimi në Bolivinë e largët i befasoi të gjithë. Por, Armando Sadiku hyn në histori, si futbollisti i parë shqiptar që luan në Copa Libertadores. Sulmuesi debutoi në turneun që është ekuivalent i Champions në Amerikën Latine, në fitoren 5-0 që skuadra e tij, Bolivar regjistroi përballë uruguaianëve të Wanderers, duke siguruar një biletë në […]

17 March, 2021 13:15 | 0 Komente
Aktualitet

ANALIZA: Serbisë dhe Malit të Zi u ofrohet rrugë më e shkurtër për në BE

Në Bashkimin Evropian janë duke vazhduar përgatitjet që Mali i Zi dhe Serbia të përfshihen në metodologjinë e re të zgjerimit të bllokut, që ishte miratuar në shkurt të vitit 2020. Në një dokument të brendshëm, të përgatitur nga Komisioni Evropian për shtetet anëtare, janë paraqitur hapat përmes së cilave edhe Mali i Zi dhe […]

17 March, 2021 13:04 | 0 Komente
© 2021 Gazeta Tema. All Rights Reserved
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.