Aktualitet

Bajrami në Kombëtare, Reja: Nuk kam lojtar tjetër si ai

Nga F B | 16 March, 2021 22:28

Trajneri i Kombëtares Edy Reja së fundmi ka dhënë një intervistë për ‘Gazeetta dello Sport’ ku ka folur për afrimin më të ri në skuadër Nedim Bajramin, i cili luan te Empoli. Ai është bindur të jetë pjesë e kuqezinjve edhe pse për këtë duhet të marrë pasaportën shqiptare. Në rubrikën katër pyetje për Edy Reja-n trajneri është shprehur:

Çfarë lojtari është Bajrami?

Ka cilësi teknike të jashtëzakonshme, është i zoti që të driblojë një kundër një. Ka vetëm një defekt: Duhet të përmirësojë fazën mbrojtëse, pasi kur nuk e ka topin në zotërim, ai tenton që të tërhiqet nga loja. Në ditët e sotme, asnjë skuadër nuk mund t’i lejojë vetes që të ketë një lojtar i cili mendon vetëm për fazën sulmuese. Për të tjerat, është një vlerë e shtuar.

Si do të luajë ai te Shqipëria?

Ekzaktësisht si tek Empoli, trekuartist në skemën 3-4- 1-2 me një liri të madhe hapësire. Sepse është i jashtëzakonshëm nëse ka fushë përpara. Në Kombëtaren shqiptare më mungon një lojtar me karakteristikat e tij, një i aftë për të krijuar superioritet numerik për të kthyer ndeshjen.

Çfarë i keni thënë?

Unë i kam shpjeguar atij se mund të kthehet në një pikë referimi për një kombëtare që ka entuziazëm, ka ambicie dhe që është rritur një ligë më sipër në Ligën e Kombeve. Kemi folur më shumë se një herë dhe jam i kënaqur që ka pranuar. Shpresojmë që të mos ketë probleme për të marrë pasaportën shqiptare në kohë. Na nevojitet menjëherë. Në prag të nisjes së kualifikueseve për Botërorin “Katar 2022”.

Çfarë mundësish keni?

Mund të shkonin më mirë, pasi është një grup i vështirë. Do të debutojmë në Andorrë dhe më pas luajmë ndaj Anglisë në shtëpi. Një ndeshje që Bajrami do të donte që ta luante. Kështu që janë skuadra të forta, si Polonia dhe Hungaria.

Share! Facebook Twitter Whatsapp

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Ministri britanik i Shëndetësisë: Qëndroni të qetë dhe vazhdoni vaksinimin me AstraZeneca

Ministri britanik i Shëndetësisë, Matt Hancock kërkoi sot të vazhdohej procesi i vaksinimit kundër COVID-19 me AstraZeneca, duke siguruar se nuk kishte prova se ajo shkaktonte mpiksje gjaku. Përdorimi i kësaj vaksine u pezullua si masë parandaluese nga disa vende të shqetësuara për efekte të mundshme anësore. “Nuk ka prova që këto vaksina kanë shkaktuar […]

17 March, 2021 13:40 | 0 Komente
Aktualitet

LETRA/ Basha nuk e kandidoi në Vlorë, Këshilltari i Sigurisë në PD jep dorëheqjen. Gjeneral Ahmetaj: Sekserët kanë pushtuar të djathtën

Ish-këshilltari i sigurisë kombëtare pranë PD Piro Ahmetaj ka dhënë dorëheqjen nga ky funksion. Ahmetaj ka kërkuar dorëheqjen e parevokueshme nga detyra përmes një letre drejtuat strukturave të PD-së. Në letrën drejtuar kreut te PD Lulzim Basha, Ahmetaj shpreh ndjesën për të gjithë ata që mund të ketë lënduar ose zhgënjyer me këtë akt. Ai shpreh […]

17 March, 2021 13:23 | 0 Komente
Aktualitet

Asgjë nuk është siç duket: Kulisat e fushatës, nga Meta te Basha

Fushata për zgjedhjet e 25 prillit, si kurrë ndonjëherë po shfaqet si një fushatë atipike dhe e tillë do të jetë deri në fund. Një fushatë e kondicionuar nga pandemia dhe rregullat anti-Covid, por edhe një fushatë ku nuk kemi vetëm dy palët në garë, ata në pushtet dhe ata në opozitë, por shumë faktorë […]

17 March, 2021 13:19 | 0 Komente
Aktualitet

Sadiku në histori, shqiptari i parë në Copa Liberatores

Transferimi në Bolivinë e largët i befasoi të gjithë. Por, Armando Sadiku hyn në histori, si futbollisti i parë shqiptar që luan në Copa Libertadores. Sulmuesi debutoi në turneun që është ekuivalent i Champions në Amerikën Latine, në fitoren 5-0 që skuadra e tij, Bolivar regjistroi përballë uruguaianëve të Wanderers, duke siguruar një biletë në […]

17 March, 2021 13:15 | 0 Komente
Aktualitet

ANALIZA: Serbisë dhe Malit të Zi u ofrohet rrugë më e shkurtër për në BE

Në Bashkimin Evropian janë duke vazhduar përgatitjet që Mali i Zi dhe Serbia të përfshihen në metodologjinë e re të zgjerimit të bllokut, që ishte miratuar në shkurt të vitit 2020. Në një dokument të brendshëm, të përgatitur nga Komisioni Evropian për shtetet anëtare, janë paraqitur hapat përmes së cilave edhe Mali i Zi dhe […]

17 March, 2021 13:04 | 0 Komente
© 2021 Gazeta Tema. All Rights Reserved
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.