Antena

Bilushi i Metës shikon me dyshim ndryshimet në listat e Bashës

Nga b m | 16 March, 2021 19:21

Sot është afati i fundit në KQZ, që duhet të regulloheshin gabimet në lista.

LSI dhe PS nuk patën proleme dhe bënë korrigjimet e tyre, ndërsa PD ka këmbëngulur të shtojë pafundësisht numrin e deputetëve në lista, duke tejkaluar tavanin e vendosur nga ligji.

Bilushi i Metës filloi ta analizojë këtë fenomen.

Shqetësimi i lindi, kur pa listën e Qarkut Gjirokastër, ku Bilushi dyshon se kjo gjë është bërë kundër LSI-së.

Nga 4 deputetë që ka Qarku, PD ka çuar 9 kandidatë për deputetë, ndërkohë që fiton vetëm 1.

Sipas llogarive që janë bërë, nëse PD, falë disa vota nga ato që ka tepër Tavo, atëhere fiton 1 deputet, dhe bashkë me LSI dalin baraz me PS.

Por fakti që PD ka vënë 9 kandidatë, e bëri Bilushin të dyshojë se Tritani kërkon të mbledhë sa më shumë vota për vete, me qëlim që votat të mos ikin tek Tavo, ose tek ndonjë kandidat tjetër brenda listës, që nuk është i tij.

Kjo e mërziti shumë Bilushin, i cili është përpjekur që disa zona të PD-së, si p.sh Përmeti, të punojë për Tavon, pasi PD-së i dalin aq vota sa duhen për një deputet.

Këtu Luli i ka prerë në besë.

Arsyeja e dytë e kësaj shumice deputetësh lidhet me strategjinë e Doktorit, për të mos ndryshuar listat.

Duke futur shumë deputetë, votat coptohen dhe askush nuk merr dot 10 mijë vota të thyejnë listën.

Përmes kësaj strategjie, Doktori mbron listën që ka firmosur dhe nuk ka surpriza nga deputetët që nuk e honepsin dot atë.

Përmes kësaj strategjie votat coptohen dhe mbrohet lista e partisë.

Kjo ju duk një taktikë e zgjuar e Doktorit, por që po krijon konfuzion tek LSI, se Metës i duket taktikë kundër tij.

Me shpresë se këto gjëra do t’i sqarojë Luli pas takimit në KQZ-së, Bilushi vendosi të mos bëjë reagim publik.

Share! Facebook Twitter Whatsapp

1 komente në “Bilushi i Metës shikon me dyshim ndryshimet në listat e Bashës”

  1. dardan says:

    PS dhe LSI po garojne te vetme, prandaj i dorezojne listat shpejt;
    PD nuk i mjaftojne 140 vende, pasi eshte uragani qe do te triumfoje me 99 partite e bashkuara te Shqiptareve, nen udheheqjen e Trimit te maleve te Tropojes, Drakules se Vicidolit, Sali Vuk Berishovicit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Ministri britanik i Shëndetësisë: Qëndroni të qetë dhe vazhdoni vaksinimin me AstraZeneca

Ministri britanik i Shëndetësisë, Matt Hancock kërkoi sot të vazhdohej procesi i vaksinimit kundër COVID-19 me AstraZeneca, duke siguruar se nuk kishte prova se ajo shkaktonte mpiksje gjaku. Përdorimi i kësaj vaksine u pezullua si masë parandaluese nga disa vende të shqetësuara për efekte të mundshme anësore. “Nuk ka prova që këto vaksina kanë shkaktuar […]

17 March, 2021 13:40 | 0 Komente
Aktualitet

LETRA/ Basha nuk e kandidoi në Vlorë, Këshilltari i Sigurisë në PD jep dorëheqjen. Gjeneral Ahmetaj: Sekserët kanë pushtuar të djathtën

Ish-këshilltari i sigurisë kombëtare pranë PD Piro Ahmetaj ka dhënë dorëheqjen nga ky funksion. Ahmetaj ka kërkuar dorëheqjen e parevokueshme nga detyra përmes një letre drejtuat strukturave të PD-së. Në letrën drejtuar kreut te PD Lulzim Basha, Ahmetaj shpreh ndjesën për të gjithë ata që mund të ketë lënduar ose zhgënjyer me këtë akt. Ai shpreh […]

17 March, 2021 13:23 | 0 Komente
Aktualitet

Asgjë nuk është siç duket: Kulisat e fushatës, nga Meta te Basha

Fushata për zgjedhjet e 25 prillit, si kurrë ndonjëherë po shfaqet si një fushatë atipike dhe e tillë do të jetë deri në fund. Një fushatë e kondicionuar nga pandemia dhe rregullat anti-Covid, por edhe një fushatë ku nuk kemi vetëm dy palët në garë, ata në pushtet dhe ata në opozitë, por shumë faktorë […]

17 March, 2021 13:19 | 0 Komente
Aktualitet

Sadiku në histori, shqiptari i parë në Copa Liberatores

Transferimi në Bolivinë e largët i befasoi të gjithë. Por, Armando Sadiku hyn në histori, si futbollisti i parë shqiptar që luan në Copa Libertadores. Sulmuesi debutoi në turneun që është ekuivalent i Champions në Amerikën Latine, në fitoren 5-0 që skuadra e tij, Bolivar regjistroi përballë uruguaianëve të Wanderers, duke siguruar një biletë në […]

17 March, 2021 13:15 | 0 Komente
Aktualitet

ANALIZA: Serbisë dhe Malit të Zi u ofrohet rrugë më e shkurtër për në BE

Në Bashkimin Evropian janë duke vazhduar përgatitjet që Mali i Zi dhe Serbia të përfshihen në metodologjinë e re të zgjerimit të bllokut, që ishte miratuar në shkurt të vitit 2020. Në një dokument të brendshëm, të përgatitur nga Komisioni Evropian për shtetet anëtare, janë paraqitur hapat përmes së cilave edhe Mali i Zi dhe […]

17 March, 2021 13:04 | 0 Komente
© 2021 Gazeta Tema. All Rights Reserved
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.