Aktualitet

Champions League: Gjimshiti jashtë, Real e Manchester City “fluturojnë” në çerekfinale

Nga F B | 16 March, 2021 22:58

Real Madrid dhe Manchester City janë dy skuadrat e para që janë kualifikuar në çerekfinalet e Champions League. E pritshme diçka e tillë, pasi dy klubet e mëdha i kishin fituar edhe duelet e para në transfertë kundër Atalantës dhe gjermanëve të Borussia M’Gladbah.

“Qytetarët” e Pep Guardiola i zgjidhën llogaritë shumë shpejt, pasi realizuan dy gola të shpejtë dhe e mbyllën takimin me rezultatin 2-0. Kevin De Bryune shtangu rivalët nga Gjermania që në minutën e 13-të me një goditje nga jashtë zone.

Atë moment “trullosje” anglezët e shfrytëzuan dhe pas një “vallëzimi” të Phil Foden erdhi edhe goli i dytë. Anglezi pasoi në mënyrë perfekte për Ikay Gundogan dhe ky i fundit i vetëm me portierin nuk fali dhe shënoi në portën e M’Gladbah.

Në Madrid Reali ishte i vendosur të kualifikohej dhe ia doli me një fitore 3-1. Golin e parë Atalanta e dhuroi vetë, pasi gaboi portieri Sportielo dhe Karim Benzema shënoi golin që i dha qetësinë e duhur spanjollëve.

Vinicius Junior kishte një marsh tepër në pjesën e dytë, por gaboi me një gjuajtje shumë pranë portës. Më pas ai fitoi penalltinë që e ktheu në gol kapiteni Sergio Ramos dhe që mund të hapë diskutime nëse faulli ishte brenda apo jashtë zone.

Atalanta u mundua të reagonte dhe shënoi një gol të bukur me goditje dënimi, ekzekutuar nga Luis Muriel. Në skemën e bërë mori pjesë edhe mbrojtësi Berat Gjimshiti. Reali u kundërpërgjigj menjëherë, duke shënuar golin e tretë dhe të fundit me Asension.

Share! Facebook Twitter Whatsapp

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Ministri britanik i Shëndetësisë: Qëndroni të qetë dhe vazhdoni vaksinimin me AstraZeneca

Ministri britanik i Shëndetësisë, Matt Hancock kërkoi sot të vazhdohej procesi i vaksinimit kundër COVID-19 me AstraZeneca, duke siguruar se nuk kishte prova se ajo shkaktonte mpiksje gjaku. Përdorimi i kësaj vaksine u pezullua si masë parandaluese nga disa vende të shqetësuara për efekte të mundshme anësore. “Nuk ka prova që këto vaksina kanë shkaktuar […]

17 March, 2021 13:40 | 0 Komente
Aktualitet

LETRA/ Basha nuk e kandidoi në Vlorë, Këshilltari i Sigurisë në PD jep dorëheqjen. Gjeneral Ahmetaj: Sekserët kanë pushtuar të djathtën

Ish-këshilltari i sigurisë kombëtare pranë PD Piro Ahmetaj ka dhënë dorëheqjen nga ky funksion. Ahmetaj ka kërkuar dorëheqjen e parevokueshme nga detyra përmes një letre drejtuat strukturave të PD-së. Në letrën drejtuar kreut te PD Lulzim Basha, Ahmetaj shpreh ndjesën për të gjithë ata që mund të ketë lënduar ose zhgënjyer me këtë akt. Ai shpreh […]

17 March, 2021 13:23 | 0 Komente
Aktualitet

Asgjë nuk është siç duket: Kulisat e fushatës, nga Meta te Basha

Fushata për zgjedhjet e 25 prillit, si kurrë ndonjëherë po shfaqet si një fushatë atipike dhe e tillë do të jetë deri në fund. Një fushatë e kondicionuar nga pandemia dhe rregullat anti-Covid, por edhe një fushatë ku nuk kemi vetëm dy palët në garë, ata në pushtet dhe ata në opozitë, por shumë faktorë […]

17 March, 2021 13:19 | 0 Komente
Aktualitet

Sadiku në histori, shqiptari i parë në Copa Liberatores

Transferimi në Bolivinë e largët i befasoi të gjithë. Por, Armando Sadiku hyn në histori, si futbollisti i parë shqiptar që luan në Copa Libertadores. Sulmuesi debutoi në turneun që është ekuivalent i Champions në Amerikën Latine, në fitoren 5-0 që skuadra e tij, Bolivar regjistroi përballë uruguaianëve të Wanderers, duke siguruar një biletë në […]

17 March, 2021 13:15 | 0 Komente
Aktualitet

ANALIZA: Serbisë dhe Malit të Zi u ofrohet rrugë më e shkurtër për në BE

Në Bashkimin Evropian janë duke vazhduar përgatitjet që Mali i Zi dhe Serbia të përfshihen në metodologjinë e re të zgjerimit të bllokut, që ishte miratuar në shkurt të vitit 2020. Në një dokument të brendshëm, të përgatitur nga Komisioni Evropian për shtetet anëtare, janë paraqitur hapat përmes së cilave edhe Mali i Zi dhe […]

17 March, 2021 13:04 | 0 Komente
© 2021 Gazeta Tema. All Rights Reserved
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.