Aktualitet

Sëmundja e mëlçisë yndyrore: Nëse vëreni këto shenja, shkoni tek mjeku

Nga L.B | 16 March, 2021 21:50

Sëmundja e mëlçisë yndyrore është një gjendje e zakonshme por serioze e shkaktuar për shkak të akumulimit të dhjamit në mëlçi. Ekzistojnë dy lloje kryesore të sëmundjes së mëlçisë yndyrore: sëmundja e mëlçisë yndyrore joalkoolike (NAFLD) dhe sëmundja alkoolike e mëlçisë yndyrore. E para shkaktohet nga pirja e tepërt e alkoolit, e dyta prek njerëzit që pinë pak ose aspak alkool dhe mund të shkaktohet nga diabeti, mbipesha dhe presioni i lartë i gjakut. Nëse nuk menaxhohet në një fazë të hershme, NAFLD mund të çojë në steatohepatit joalkoolik (NASH), një formë agresive e sëmundjes së mëlçisë yndyrore, e cila shkaktohet nga inflamacioni i mëlçisë. Kjo gjithashtu mund të përparojë në dhëmbëza të përparuara (cirroza) dhe dështimi i mëlçisë. Zakonisht, sëmundja e mëlçisë yndyrore nuk shkakton simptoma të dukshme në fazat e hershme.

Disa pacientë me sëmundje të mëlçisë yndyrore mund të ankohen për lodhje, të përziera ose dhimbje barku. Në fazën e përparuar (cirroza), dikush mund të përjetojë simptoma të tilla si.

-Ënjtje barku (ascitet)

-Enët e gjakut të zgjeruara pikërisht nën sipërfaqen e lëkurës

-Shpretka e zmadhuar

-Pëllëmbët e duarve të kuqe

-Zverdhja e lëkurës dhe syve (verdhëz)

-Kruajtje

-Urinë e errët

-Jashtëqitje të zbehtë

Këto shenja dhe simptoma tregojnë se sëmundja joalkoolike e mëlçisë ka përparuar dhe mëlçia nuk po funksionon si duhet. Nëse vini re shenja dhe simptoma të tilla të vazhdueshme, kërkoni kujdes urgjent mjekësor.

Diagnostikimi i sëmundjes së mëlçisë yndyrore

Zbulimi dhe menaxhimi i hershëm mund të ndalojë NAFLD të përkeqësohet dhe të zvogëlojë sasinë e yndyrës në mëlçinë tuaj. Në shumicën e rasteve, mëlçia yndyrore diagnostikohet përmes një testi gjaku që kontrollon funksionin e mëlçisë ose përmes një skanimi me ultratinguj në barkun tuaj. Testet e mëtejshme, duke përfshirë një biopsi, mund të kërkohen për të përcaktuar se cilën fazë të NAFLD keni. Personat me diabet të tipit 2 ose sindromë metabolike rekomandohet që të bëjnë një skanim me ultratinguj të mëlçisë së tyre çdo 3 vjet pasi janë në një rrezik në rritje të NAFLD. Faktorë të tjerë të rrezikut të NAFLD përfshijnë:

-Kolesterol i larte

-Nivele të larta të triglicerideve në gjak

-Mbipesha

-Sindroma e vezoreve policistike

-Apnea e gjumit

-Tiroide nën veprim (hipotiroidizëm)

-Gjëndrra e hipofizës nën veprim (hipopituitarizëm)

Nëse jeni diagnostikuar me NAFLD, takimet e rregullta me mjekun tuaj janë të rëndësishme për të kontrolluar funksionin e mëlçisë dhe për të zbululuar shenja të ndonjë problemi të ri. Aktualisht, nuk ka ilaçe specifike për NAFLD, por mund t’ju jepen ilaçe për të menaxhuar problemet që lidhen me gjendjen siç janë presioni i lartë i gjakut, diabeti dhe kolesteroli i lartë.

Çfarë duhet të bëni nëse keni NAFLD

Adoptimi i një jetese të shëndetshme është mënyra më e mirë për të parandaluar ose menaxhuar NAFLD. Hani një dietë të shëndetshme që është e pasur me fruta, perime, drithëra integrale dhe yndyrna të shëndetshme. Dieta juaj duhet të ketë pak yndyrë, sheqer dhe kripë. Nëse jeni mbipeshë ose i trashë, përpiquni të ulni peshën tuaj në një gamë të shëndetshme, një BMI prej 18.5 deri në 24.9. Bëni rregullisht ushtrime, ekspertët rekomandojnë të paktën 150 minuta aktivitet me intensitet të moderuar në javë. Pirja e duhanit (CS) mund të shkaktojë stres oksidativ dhe të përshpejtojë përparimin e sëmundjes joalkoolike të mëlçisë yndyrore. Edhe pse NAFLD nuk shkaktohet nga alkooli, pirja mund ta përkeqësojë atë.

Share! Facebook Twitter Whatsapp

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Ministri britanik i Shëndetësisë: Qëndroni të qetë dhe vazhdoni vaksinimin me AstraZeneca

Ministri britanik i Shëndetësisë, Matt Hancock kërkoi sot të vazhdohej procesi i vaksinimit kundër COVID-19 me AstraZeneca, duke siguruar se nuk kishte prova se ajo shkaktonte mpiksje gjaku. Përdorimi i kësaj vaksine u pezullua si masë parandaluese nga disa vende të shqetësuara për efekte të mundshme anësore. “Nuk ka prova që këto vaksina kanë shkaktuar […]

17 March, 2021 13:40 | 0 Komente
Aktualitet

LETRA/ Basha nuk e kandidoi në Vlorë, Këshilltari i Sigurisë në PD jep dorëheqjen. Gjeneral Ahmetaj: Sekserët kanë pushtuar të djathtën

Ish-këshilltari i sigurisë kombëtare pranë PD Piro Ahmetaj ka dhënë dorëheqjen nga ky funksion. Ahmetaj ka kërkuar dorëheqjen e parevokueshme nga detyra përmes një letre drejtuat strukturave të PD-së. Në letrën drejtuar kreut te PD Lulzim Basha, Ahmetaj shpreh ndjesën për të gjithë ata që mund të ketë lënduar ose zhgënjyer me këtë akt. Ai shpreh […]

17 March, 2021 13:23 | 0 Komente
Aktualitet

Asgjë nuk është siç duket: Kulisat e fushatës, nga Meta te Basha

Fushata për zgjedhjet e 25 prillit, si kurrë ndonjëherë po shfaqet si një fushatë atipike dhe e tillë do të jetë deri në fund. Një fushatë e kondicionuar nga pandemia dhe rregullat anti-Covid, por edhe një fushatë ku nuk kemi vetëm dy palët në garë, ata në pushtet dhe ata në opozitë, por shumë faktorë […]

17 March, 2021 13:19 | 0 Komente
Aktualitet

Sadiku në histori, shqiptari i parë në Copa Liberatores

Transferimi në Bolivinë e largët i befasoi të gjithë. Por, Armando Sadiku hyn në histori, si futbollisti i parë shqiptar që luan në Copa Libertadores. Sulmuesi debutoi në turneun që është ekuivalent i Champions në Amerikën Latine, në fitoren 5-0 që skuadra e tij, Bolivar regjistroi përballë uruguaianëve të Wanderers, duke siguruar një biletë në […]

17 March, 2021 13:15 | 0 Komente
Aktualitet

ANALIZA: Serbisë dhe Malit të Zi u ofrohet rrugë më e shkurtër për në BE

Në Bashkimin Evropian janë duke vazhduar përgatitjet që Mali i Zi dhe Serbia të përfshihen në metodologjinë e re të zgjerimit të bllokut, që ishte miratuar në shkurt të vitit 2020. Në një dokument të brendshëm, të përgatitur nga Komisioni Evropian për shtetet anëtare, janë paraqitur hapat përmes së cilave edhe Mali i Zi dhe […]

17 March, 2021 13:04 | 0 Komente
© 2021 Gazeta Tema. All Rights Reserved
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.