Aktualitet

ANALIZA: Diplomacia ndërkombëtare, çelësi për t’i dhëne fund luftës 10-vjeçare në Siri

Nga A | 17 March, 2021 11:25

Euronews

I dërguari special i Kombeve të Bashkuara për Sirinë ka deklaruar se diplomacia ndërkombëtare është thelbësore për t’i dhënë fund luftës 10-vjeçare.

Geir Pedersen i tha Këshillit të Sigurimit se është e rëndësishme të vendoset një format i ri për të bashkuar kombet kryesore që kanë një ndikim në konflikt, duke përfshirë Shtetet e Bashkuara, Rusinë, Iranin, Turqinë, shtetet Arabe dhe Bashkimin Europian.

Pas vizitave të fundit në Rusi, Siri dhe Turqi dhe bisedimeve virtuale me partitë e tjera se si të mund të çohet përpara një proces politik, ai tha se është koha për “diplomaci të qetë”.

“Me kalimin e kohës, mund të na duhet të përpiqemi të vendosim një mjet të ri diskutimi ndërkombëtar, një format të ri ndërkombëtar për diplomacinë dhe bashkëpunimin e nevojshëm,” tha Pedersen në konferencën e tij virtuale nga Gjeneva.

Duke folur para gazetarëve, ai tha se nuk ka vendosur ende për një format, por “është e rëndësishme që ne të krijojmë këtë format të ri ndërkombëtar në një mënyrë që bën bashkë të gjitha palët e ndryshme që kanë një ndikim në konflikt.”

Rusia, Irani, Turqia dhe SHBA-ja janë të përfshira ushtarakisht në Siri dhe duhet të përfshihen në një përpjekje të re ndërkombëtare përveç vendeve arabe, BE dhe të pesë anëtarëve të përhershëm të Këshillit të Sigurimit, duke shtuar  Kinën, Britaninë dhe Francën, tha ai.

Që kur lufta civile e Sirisë shpërtheu në 2011, ka pasur shumë tubime të nivelit të lartë të për t’i dhënë fund luftimeve dhe për të udhëhequr Sirinë drejt një tranzicioni politik, raporton abcnews.al

Destinacionet përfshinin Stambollin, Parisin, Romën, Vjenën dhe Gjenevën, përfshirë asambletë si “Miqtë e Sirisë” dhe “Londra 11”. Në vitin 2016 ishte “Grupi Ndërkombëtar i Mbështetjes ndaj Sirisë”. Asnjë prej tyre nuk pati ndikim.

Pedersen tha se janë ende “ditët e para” për administratën e Biden dhe duhen diskutime më të thella me të gjitha palët përpara se të fillojë  një format i ri ndërkombëtar.

“Çelësi për mua është që të gjithë këta persona të ulen  dhe të bisedojnë për një politikë serioze rreth Sirisë bazuar në mirëkuptim pasi askush prej tyre nuk mund të diktojë rezultatin në konfliktin sirian,” tha ai.

Duke e quajtur atë një “përvjetor të zymtë”, Pedersen tha se konflikti sirian, në të cilën janë shënuar 500,000 viktima ka zgjatur “përafërsisht sa Lufta e Parë Botërore dhe Lufta e Dytë Botërore së bashku”.

“Populli sirian është një ndër viktimat më të mëdha të këtij shekulli,” tha ai. “Ata kanë parë vendin e tyre në skamje dhe do të duhen breza për ta rindërtuar.”

Pedersen vuri në dukje korrupsionin, keqmenaxhimin, sanksionet dhe rënien ekonomike që ka lënë nëntë në 10 sirianë  të jetojnë në varfëri.  Ai tha se sirianët duhet të negociojnë për zgjidhje në një proces të udhëhequr nga Siria i thirrur nga Kombet e Bashkuara për të zbatuar një rezolutë të Këshillit të Sigurimit të miratuar në dhjetor 2015.

Rezoluta, e miratuar në Gjenevë më 30 qershor 2012, nga përfaqësuesit e OKB-së, Arabia, BE, Turqia dhe të pesë anëtarët e përhershëm të Këshillit të Sigurimit, miratoi unanimisht një rrugë për paqen në Siri.

Ai bëri thirrje për krijimin e një organi qeverisës, i ndjekur nga hartimi i një kushtetute të re dhe përfundimi me zgjedhjet e mbikëqyrura nga OKB.

Nevojitet një përpjekje ndërkombëtare

Por Pedersen tha: “Unë jam plotësisht i bindur se nuk do të ketë përparime  nëse një proces i udhëhequr nga Siria nuk mbështetet nga një diplomaci konstruktive ndërkombëtare mbi Sirinë.”

Me një mungesë besimi midis sirianëve dhe midis rivalëve kryesorë ndërkombëtarë duhet gjetur një mënyrë “rreth sindromës ‘ju të parët’ që karakterizon shumë diplomaci në Siri.”

Pedersen tha se ndërhyrjet në zhbllokimin e progresit në lirimin dhe llogaritjen e të arrestuarve, rrëmbimeve dhe personave të zhdukur do të ishte “një gjest i rëndësishëm humanitar, një ndërmjetësues jetik i besimit, një sinjal për të gjithë sirianët në kontekstin e diplomacisë ndërkombëtare”.

Lëvizja për thyerjen e ngërçit në hartimin e një kushtetute të re mund të jetë gjithashtu “një bllok bashkëpunimi brenda Sirisë”, tha ai. Raundi i gjashtë i bisedimeve midis qeverisë dhe opozitës duhet të jetë ndryshe në krahasim me bisedimet më përpara, përfundoi Pedersen.(abcnews)

Share! Facebook Twitter Whatsapp

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Ministri britanik i Shëndetësisë: Qëndroni të qetë dhe vazhdoni vaksinimin me AstraZeneca

Ministri britanik i Shëndetësisë, Matt Hancock kërkoi sot të vazhdohej procesi i vaksinimit kundër COVID-19 me AstraZeneca, duke siguruar se nuk kishte prova se ajo shkaktonte mpiksje gjaku. Përdorimi i kësaj vaksine u pezullua si masë parandaluese nga disa vende të shqetësuara për efekte të mundshme anësore. “Nuk ka prova që këto vaksina kanë shkaktuar […]

17 March, 2021 13:40 | 0 Komente
Aktualitet

LETRA/ Basha nuk e kandidoi në Vlorë, Këshilltari i Sigurisë në PD jep dorëheqjen. Gjeneral Ahmetaj: Sekserët kanë pushtuar të djathtën

Ish-këshilltari i sigurisë kombëtare pranë PD Piro Ahmetaj ka dhënë dorëheqjen nga ky funksion. Ahmetaj ka kërkuar dorëheqjen e parevokueshme nga detyra përmes një letre drejtuat strukturave të PD-së. Në letrën drejtuar kreut te PD Lulzim Basha, Ahmetaj shpreh ndjesën për të gjithë ata që mund të ketë lënduar ose zhgënjyer me këtë akt. Ai shpreh […]

17 March, 2021 13:23 | 0 Komente
Aktualitet

Asgjë nuk është siç duket: Kulisat e fushatës, nga Meta te Basha

Fushata për zgjedhjet e 25 prillit, si kurrë ndonjëherë po shfaqet si një fushatë atipike dhe e tillë do të jetë deri në fund. Një fushatë e kondicionuar nga pandemia dhe rregullat anti-Covid, por edhe një fushatë ku nuk kemi vetëm dy palët në garë, ata në pushtet dhe ata në opozitë, por shumë faktorë […]

17 March, 2021 13:19 | 0 Komente
Aktualitet

Sadiku në histori, shqiptari i parë në Copa Liberatores

Transferimi në Bolivinë e largët i befasoi të gjithë. Por, Armando Sadiku hyn në histori, si futbollisti i parë shqiptar që luan në Copa Libertadores. Sulmuesi debutoi në turneun që është ekuivalent i Champions në Amerikën Latine, në fitoren 5-0 që skuadra e tij, Bolivar regjistroi përballë uruguaianëve të Wanderers, duke siguruar një biletë në […]

17 March, 2021 13:15 | 0 Komente
Aktualitet

ANALIZA: Serbisë dhe Malit të Zi u ofrohet rrugë më e shkurtër për në BE

Në Bashkimin Evropian janë duke vazhduar përgatitjet që Mali i Zi dhe Serbia të përfshihen në metodologjinë e re të zgjerimit të bllokut, që ishte miratuar në shkurt të vitit 2020. Në një dokument të brendshëm, të përgatitur nga Komisioni Evropian për shtetet anëtare, janë paraqitur hapat përmes së cilave edhe Mali i Zi dhe […]

17 March, 2021 13:04 | 0 Komente
© 2021 Gazeta Tema. All Rights Reserved
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.