Aktualitet

ANALIZA: Si mund ta mbrojë SHBA-ja demokracinë nga Kina dhe Rusia?

Nga A | 17 March, 2021 12:43

Nga David Shullman and Patrick Quirk, The Hill

Përparësia kryesore e politikës së jashtme të Biden është forcimi i demokracisë.

Presidenti Biden ka deklaruar se Shtetet e Bashkuara duhet të sigurojnë që demokracia të jetë mbi autoritarizmin e  nxitur nga Kina dhe Rusia.

Të dy vendet kanë minuar demokracinë në të gjithë botën me fushata dezinformimi. Shtetet e Bashkuara duhet të demonstrojnë përfitimet e demokracisë, por gjithashtu të rrisin  përpjekjet e për të ndihmuar vendet partnere të inokulojnë ato sisteme politike kundër përparimit të jo-liberalizmit.

Kjo duhet të përfshijë trajtimin e kërcënimeve  ndaj demokracisë që vijnë nga Kina dhe Rusia. Pekini dhe Moska paraqesin sfida të veçanta dhe përdorin taktika të ndryshme për të ndjekur qëllimet e tyre.

Por të dy e kontestojnë demokracinë si modelin më të mirë për qeverisjen dhe minojnë atë. Kina shfrytëzon dhe përkeqëson boshllëqet e qeverisjes në vendet e pambrojtura, duke përdorur korrupsionin dhe mungesën e transparencës për të bërë marrëveshje që minojnë besimin politik.

Rusia ka taktika të ngjashme strategjike korrupsioni për të mbështetur aleatët e saj brenda vendeve dhe për të minuar udhëheqësit në lidhje me Shtetet e Bashkuara dhe Europën.

Si Kina dhe Rusia shpesh e kanë përmbysur këtë proces politik  demokratik me ndërhyrjen e tyre në zgjedhje dhe në momentin kur kanë siguruar mbështetje financiare për miqtë e tyre autokratë.

Rusia ka ndërhyrë në zgjedhjet në të gjithë Europën ndërsa shfrytëzon përçarjet shoqërore në vendet demokratike dhe Kina nga ana tjetër injekton fondet e saj të errëta në fushatat politike dhe bën investime për të mbështetur fatet e regjimeve të shumta autokratike në të gjithë vendin.

Pekini dhe Moska kanë zbehur  integritetin e informacionit që është thelbësor për demokracinë. Kremlini mbjell konfuzion, shfrytëzon ndarjen dhe përhap dezinformata për të polarizuar debate publike.

Kina miraton disa nga taktikat e Rusisë dhe vendet po punojnë për narrativën e tyre globale dhe informacionin e rremë të shpërndarë me platforma të ndryshme.

Dominimi në rritje i Kinës në mediat sociale dhe investimet e saj  në të gjithë botën mund ta vendosin atë si një monitor kryesor informacioni me fuqinë për të siguruar që njerëzit të informohen kryesisht me burimet e lajmeve të lejuara nga Pekini.

Kina dhe Rusia gjithashtu kanë nxitur autoritarizmin digjital duke ndarë me më shumë autokratë teknologjinë dhe kornizën për të monitoruar qytetarët e tyre, për të heshtur gazetarët dhe shoqërinë civile dhe për të pasur kontroll mbi internetin.

Kina promovon modelin e saj si superiore ndaj demokracisë në vendet nga Nepali në Kenia. Ajo përdor trajnime për partitë politike për të krijuar rrëfimin e reagimit të saj ndaj koronavirusit duke  nxitur ide pozitive në lidhje me autoritarizmin.

Shtetet e Bashkuara duhet të veprojnë sa më shpejt për të mbrojtur demokracinë nga Kina dhe Rusia.

Sjellja e këtyre vendeve duhet të jetë një çështje e agjendës për çdo thirrje që Sekretari i Shtetit Antony Blinken i ka bërë aleatëve.

Sinjalizimi duhet të kombinohet me demonstrime të një angazhimi më diplomatik dhe ekonomik me vendet që rrezikojnë të tërhiqen nga demokracia. Shtetet e Bashkuara mund të shtyjnë gjithashtu Organizatën e Traktatit të Atlantikut të Veriut, e cila përqendrohet në parimet e demokracisë, për të kuptuar kërcënimet nga Kina dhe Rusia në doktrinën e saj strategjike, të ndërhyjë duke vendosur gjoba ose sanksione.

Aleanca mund të zbatojë gjithashtu standardet minimale të sigurisë kibernetike për qeveritë dhe infrastrukturën kritike, përfshirë zgjedhjet, për t’u mbrojtur nga ndërhyrjet digjitale nga Kina dhe Rusia.

Blloku duhet të mbrojë sisteme të tilla politike nën misionin e tij. Për më tepër, programet e ndihmës së huaj të financuara nga Shtetet e Bashkuara kanë lejuar vendet partnere të zbulojnë dhe të kundërshtojnë ndërhyrjet në sistemet e tyre politike.

Aktivistët e demokracisë dhe mediat e pavarura, duke përfshirë ato në Kinë, po ndërtojnë rezistencë të fortë  ndaj këtij dezinformimi dhe ndikimit në rritje të Pekinit në sektorët e ndjeshëm të mediave.

Dyfishimi i 200 milion dollarëve në buxhetin federal për të kundërshtuar ndikime të tilla që vijnë nga Kina mund të çojë në rritjen e ndërhyrjeve të tilla kritike.

Washingtoni duhet të angazhohet për të eliminuar përpjekjet e  Kinës dhe Rusisë për të formuar sistemet globale të informacionit përmes propagandës dhe dezinformimit.

Shtetet e Bashkuara duhet të përqendrohen në përpjekje të tilla jashtë vendit dhe gjithashtu të forcojnë institucionet e tyre për demokracinë. Biden e di këtë dhe po përpiqet që vendi tij të jetë një model i qeverisjes në botë.(Suksesi i politikës së tij të jashtme dhe fati i demokracisë tani varet nga kjo. Përktheu Sonila Backa/abcnews.al)

Share! Facebook Twitter Whatsapp

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Ministri britanik i Shëndetësisë: Qëndroni të qetë dhe vazhdoni vaksinimin me AstraZeneca

Ministri britanik i Shëndetësisë, Matt Hancock kërkoi sot të vazhdohej procesi i vaksinimit kundër COVID-19 me AstraZeneca, duke siguruar se nuk kishte prova se ajo shkaktonte mpiksje gjaku. Përdorimi i kësaj vaksine u pezullua si masë parandaluese nga disa vende të shqetësuara për efekte të mundshme anësore. “Nuk ka prova që këto vaksina kanë shkaktuar […]

17 March, 2021 13:40 | 0 Komente
Aktualitet

LETRA/ Basha nuk e kandidoi në Vlorë, Këshilltari i Sigurisë në PD jep dorëheqjen. Gjeneral Ahmetaj: Sekserët kanë pushtuar të djathtën

Ish-këshilltari i sigurisë kombëtare pranë PD Piro Ahmetaj ka dhënë dorëheqjen nga ky funksion. Ahmetaj ka kërkuar dorëheqjen e parevokueshme nga detyra përmes një letre drejtuat strukturave të PD-së. Në letrën drejtuar kreut te PD Lulzim Basha, Ahmetaj shpreh ndjesën për të gjithë ata që mund të ketë lënduar ose zhgënjyer me këtë akt. Ai shpreh […]

17 March, 2021 13:23 | 0 Komente
Aktualitet

Asgjë nuk është siç duket: Kulisat e fushatës, nga Meta te Basha

Fushata për zgjedhjet e 25 prillit, si kurrë ndonjëherë po shfaqet si një fushatë atipike dhe e tillë do të jetë deri në fund. Një fushatë e kondicionuar nga pandemia dhe rregullat anti-Covid, por edhe një fushatë ku nuk kemi vetëm dy palët në garë, ata në pushtet dhe ata në opozitë, por shumë faktorë […]

17 March, 2021 13:19 | 0 Komente
Aktualitet

Sadiku në histori, shqiptari i parë në Copa Liberatores

Transferimi në Bolivinë e largët i befasoi të gjithë. Por, Armando Sadiku hyn në histori, si futbollisti i parë shqiptar që luan në Copa Libertadores. Sulmuesi debutoi në turneun që është ekuivalent i Champions në Amerikën Latine, në fitoren 5-0 që skuadra e tij, Bolivar regjistroi përballë uruguaianëve të Wanderers, duke siguruar një biletë në […]

17 March, 2021 13:15 | 0 Komente
Aktualitet

ANALIZA: Serbisë dhe Malit të Zi u ofrohet rrugë më e shkurtër për në BE

Në Bashkimin Evropian janë duke vazhduar përgatitjet që Mali i Zi dhe Serbia të përfshihen në metodologjinë e re të zgjerimit të bllokut, që ishte miratuar në shkurt të vitit 2020. Në një dokument të brendshëm, të përgatitur nga Komisioni Evropian për shtetet anëtare, janë paraqitur hapat përmes së cilave edhe Mali i Zi dhe […]

17 March, 2021 13:04 | 0 Komente
© 2021 Gazeta Tema. All Rights Reserved
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.