Aktualitet

Dështojnë bisedimet për kufirin detar mes Greqisë dhe Turqisë

Nga A | 17 March, 2021 12:46

Greqia dhe Turqia nuk arritën asnjë përparim të martën, gjatë raundit të fundit të bisedimeve mbi kufirin detar Mesdheut lindor dhe të drejtat e kërkimit të hidrokarbureve.

Ministri i Jashtëm grek Nikos Dendias u tha gazetarëve më pas se vendi i tij ishte “duke marrë pjesë në këto bisedime me mirëbesim”. Por të dy palët dukeshin larg arritjes së një marrëveshjeje.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan sinjalizoi se nuk do të bëte asnjë lëshim, duke nxitur të njëjtin reagim edhe nga Athina zyrtare. Duke folur ne një konference për shtyp, ai tha se vendosmëria e Turqisë në Mesdheun lindor mbetet e patundur

Bisedimet e së martës ishin takimi i dytë i mbajtur këtë vit pasi të dy palët u takuan në Stamboll në janar, duke i dhënë fund një pauzë gati pesë-vjeçare në dialog i cili është duke u zhvilluar vetëm pas presionit të Bashkimit Evropian.

Një takim tjetër është planifikuar në Stamboll, por asnjëra nga palët nuk janë optimiste, pasi që nga viti 2000 janë mbajtur më shumë se 60 takime të tilla kanë, të cilat nuk kanë nxjerrë pothuajse asnjë përparim.

Bisedimet e fundit nuk filluan në kushtet më të mira, pasi një ditë më parë Izraelit dhe Greqisë nënshkruan zyrtarisht një marrëveshje për të nisur punën për ndërtimin e një tubacioni naftë nën ujor në Mesdheun lindor, pa kërkuar miratimin e Ankarasë.

Të dy palët përmendin një sërë traktatesh dekadash të vjetra dhe marrëveshjeve ndërkombëtare për të mbështetur pretendimet e tyre territoriale në këtë rajon. Armiqësitë u ndezën vitin e kaluar kur Ankaraja dërgoi një anije kërkimore të shoqëruar nga një flotilje e marinës në ujërat pranë bregdetit turk që Greqia pretendon se i takojnë. Këto ujëra mendohet të jenë një burim i mundshëm i rezervave të gazit natyror.

‘Turqia është e zemëruar që Athina po përdor rrjetin e saj të ishujve për të pretendime pjesë të mëdha të detit Egje dhe Mesdhe.

Por në një samit të dhjetorit të BE, vendet anëtare hartuan një listë kundër Turqisë për “veprimet dhe provokimet e Ankarasë” në Mesdheun lindor. Një diplomat grek thotë Greqia po mbështetet gjithashtu edhe nga presidentit Joe Biden.

Share! Facebook Twitter Whatsapp

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Ministri britanik i Shëndetësisë: Qëndroni të qetë dhe vazhdoni vaksinimin me AstraZeneca

Ministri britanik i Shëndetësisë, Matt Hancock kërkoi sot të vazhdohej procesi i vaksinimit kundër COVID-19 me AstraZeneca, duke siguruar se nuk kishte prova se ajo shkaktonte mpiksje gjaku. Përdorimi i kësaj vaksine u pezullua si masë parandaluese nga disa vende të shqetësuara për efekte të mundshme anësore. “Nuk ka prova që këto vaksina kanë shkaktuar […]

17 March, 2021 13:40 | 0 Komente
Aktualitet

LETRA/ Basha nuk e kandidoi në Vlorë, Këshilltari i Sigurisë në PD jep dorëheqjen. Gjeneral Ahmetaj: Sekserët kanë pushtuar të djathtën

Ish-këshilltari i sigurisë kombëtare pranë PD Piro Ahmetaj ka dhënë dorëheqjen nga ky funksion. Ahmetaj ka kërkuar dorëheqjen e parevokueshme nga detyra përmes një letre drejtuat strukturave të PD-së. Në letrën drejtuar kreut te PD Lulzim Basha, Ahmetaj shpreh ndjesën për të gjithë ata që mund të ketë lënduar ose zhgënjyer me këtë akt. Ai shpreh […]

17 March, 2021 13:23 | 0 Komente
Aktualitet

Asgjë nuk është siç duket: Kulisat e fushatës, nga Meta te Basha

Fushata për zgjedhjet e 25 prillit, si kurrë ndonjëherë po shfaqet si një fushatë atipike dhe e tillë do të jetë deri në fund. Një fushatë e kondicionuar nga pandemia dhe rregullat anti-Covid, por edhe një fushatë ku nuk kemi vetëm dy palët në garë, ata në pushtet dhe ata në opozitë, por shumë faktorë […]

17 March, 2021 13:19 | 0 Komente
Aktualitet

Sadiku në histori, shqiptari i parë në Copa Liberatores

Transferimi në Bolivinë e largët i befasoi të gjithë. Por, Armando Sadiku hyn në histori, si futbollisti i parë shqiptar që luan në Copa Libertadores. Sulmuesi debutoi në turneun që është ekuivalent i Champions në Amerikën Latine, në fitoren 5-0 që skuadra e tij, Bolivar regjistroi përballë uruguaianëve të Wanderers, duke siguruar një biletë në […]

17 March, 2021 13:15 | 0 Komente
Aktualitet

ANALIZA: Serbisë dhe Malit të Zi u ofrohet rrugë më e shkurtër për në BE

Në Bashkimin Evropian janë duke vazhduar përgatitjet që Mali i Zi dhe Serbia të përfshihen në metodologjinë e re të zgjerimit të bllokut, që ishte miratuar në shkurt të vitit 2020. Në një dokument të brendshëm, të përgatitur nga Komisioni Evropian për shtetet anëtare, janë paraqitur hapat përmes së cilave edhe Mali i Zi dhe […]

17 March, 2021 13:04 | 0 Komente
© 2021 Gazeta Tema. All Rights Reserved
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.