Aktualitet

Donald Trump këshillon të gjithë amerikanët: Marrni vaksinën kundër COVID-19

Nga S B | 17 March, 2021 11:37

Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump tha se vaksinat e zhvilluara kundër koronavirusit të ri (COVID-19) janë të sigurta dhe bëri thirrje që të gjithë të vaksinohen, transmeton Anadolu Agency.

I kritikuar për mosmarrjen e masave adekuate kundër pandemisë së COVID-19 gjatë mandatit të tij, Trump foli mbi punimet rreth pandemisë dhe vaksinimit në një intervistë për Fox News.

“Unë rekomandoj që të vaksinohen, sinqerisht unë kam këshilluar shumë njerëz që votuan për mua, e që nuk duan të vaksinohen”, tha Trump.

Duke deklaruar se të gjithë janë të lirë të vaksinohen ose jo, Trump tha se vaksinat kundër COVID-19 janë të sigurta dhe efektive.

Ish-presidentët tjerë amerikanë kanë marrë pjesë më parë në një fushatë të përbashkët dhe u kanë bërë thirrje të gjithëve qytetarëve që të vaksinohen.

Trump përsëriti pretendimin e tij për mashtrim në zgjedhje

Duke argumentuar se demokratët mashtruan dhe gjykatat nuk bënë asgjë në zgjedhjet presidenciale të mbajtura më 3 nëntor 2020, Trump përsëriti pretendimet e tij rreth rezultateve të zgjedhjeve.

Ai theksoi se gjithnjë e më shumë imigrantë që vijnë nga vendet e Amerikës Latine në SHBA do të “shkatërronin vendin” dhe se këto migrime duhet të ndalen.

Më 3 nëntor demokrati Joe Biden fitoi zgjedhjet presidenciale ndërsa Trump kishte refuzuar prej kohësh të pranonte rezultatet e zgjedhjeve.

Share! Facebook Twitter Whatsapp

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Ministri britanik i Shëndetësisë: Qëndroni të qetë dhe vazhdoni vaksinimin me AstraZeneca

Ministri britanik i Shëndetësisë, Matt Hancock kërkoi sot të vazhdohej procesi i vaksinimit kundër COVID-19 me AstraZeneca, duke siguruar se nuk kishte prova se ajo shkaktonte mpiksje gjaku. Përdorimi i kësaj vaksine u pezullua si masë parandaluese nga disa vende të shqetësuara për efekte të mundshme anësore. “Nuk ka prova që këto vaksina kanë shkaktuar […]

17 March, 2021 13:40 | 0 Komente
Aktualitet

LETRA/ Basha nuk e kandidoi në Vlorë, Këshilltari i Sigurisë në PD jep dorëheqjen. Gjeneral Ahmetaj: Sekserët kanë pushtuar të djathtën

Ish-këshilltari i sigurisë kombëtare pranë PD Piro Ahmetaj ka dhënë dorëheqjen nga ky funksion. Ahmetaj ka kërkuar dorëheqjen e parevokueshme nga detyra përmes një letre drejtuat strukturave të PD-së. Në letrën drejtuar kreut te PD Lulzim Basha, Ahmetaj shpreh ndjesën për të gjithë ata që mund të ketë lënduar ose zhgënjyer me këtë akt. Ai shpreh […]

17 March, 2021 13:23 | 0 Komente
Aktualitet

Asgjë nuk është siç duket: Kulisat e fushatës, nga Meta te Basha

Fushata për zgjedhjet e 25 prillit, si kurrë ndonjëherë po shfaqet si një fushatë atipike dhe e tillë do të jetë deri në fund. Një fushatë e kondicionuar nga pandemia dhe rregullat anti-Covid, por edhe një fushatë ku nuk kemi vetëm dy palët në garë, ata në pushtet dhe ata në opozitë, por shumë faktorë […]

17 March, 2021 13:19 | 0 Komente
Aktualitet

Sadiku në histori, shqiptari i parë në Copa Liberatores

Transferimi në Bolivinë e largët i befasoi të gjithë. Por, Armando Sadiku hyn në histori, si futbollisti i parë shqiptar që luan në Copa Libertadores. Sulmuesi debutoi në turneun që është ekuivalent i Champions në Amerikën Latine, në fitoren 5-0 që skuadra e tij, Bolivar regjistroi përballë uruguaianëve të Wanderers, duke siguruar një biletë në […]

17 March, 2021 13:15 | 0 Komente
Aktualitet

ANALIZA: Serbisë dhe Malit të Zi u ofrohet rrugë më e shkurtër për në BE

Në Bashkimin Evropian janë duke vazhduar përgatitjet që Mali i Zi dhe Serbia të përfshihen në metodologjinë e re të zgjerimit të bllokut, që ishte miratuar në shkurt të vitit 2020. Në një dokument të brendshëm, të përgatitur nga Komisioni Evropian për shtetet anëtare, janë paraqitur hapat përmes së cilave edhe Mali i Zi dhe […]

17 March, 2021 13:04 | 0 Komente
© 2021 Gazeta Tema. All Rights Reserved
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.