Aktualitet

Google Nest 2 me pajisje shtëpiake të re: Gjurmon gjithë aktivitetin e trupit tuaj në shtrat

Nga A | 17 March, 2021 10:29

Google Nest Hub do të gjurmojë aktivitetin e trupit të përdoruesve në shtrat për të gjeneruar raporte të personalizuara të gjurmimit të gjumit.

Teknologjia e skanimit e bazuar në radar zbulon lëvizjen, duke përfshirë kollitjen dhe gërhitjen, si dhe ndryshimet e dritës dhe temperaturës. Por tiparet e reja janë kritikuar për mbledhjen e të dhënave kur përdoruesit janë “më të prekshmit”.

Google tha se tiparet e reja ishin “ndërtuar me privatësi në mendje” – dhe të dhënat e mbledhura nuk do të përdoren për të krijuar reklama të personalizuara.

Pronarët gjithashtu mund të zgjedhin të çaktivizojnë gjurmimin e lëvizjes dhe mikrofonin – dhe të fshijnë të gjitha të dhënat e ruajtura

Radari Soli i Google u përdor për herë të parë për të lejuar përdoruesit e smartphone Pixel 4 të heshtnin telefonatat dhe të bënin pauzë ose të kapërcenin gjurmët e muzikës duke bërë gjeste në ajër me gishtat e tyre – por ai u hoq nga Pixel 5 për të ulur kostot.

Përdoruesit e Nest 2 do të jenë në gjendje ta përdorin atë për të aktivizuar funksione të tilla si përgjimi i një alarmi. Por gjithashtu do të mbledhë të dhëna për të gjeneruar këshilla dhe orare të personalizuara të gjumit, fillimisht si një “pamje paraprake falas”, megjithëse Google tha që mund të kërkojë një tarifë pajtimi në të ardhmen.

Në vitin 2019, menaxheri i produktit Pixel, Brandon Barbello i tha The Verge se teknologjia “mund të ndiejë lëvizjen aq precize sa krahët e një fluture”. (BBC)

Share! Facebook Twitter Whatsapp

1 komente në “Google Nest 2 me pajisje shtëpiake të re: Gjurmon gjithë aktivitetin e trupit tuaj në shtrat”

  1. Moto says:

    Nuk mjaftojn shenjat e gishtave, zëri, retina e syrit, por tani duan të na gjurmojnë edhe në gjum!!!???
    Nuk ka më jet private!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Ministri britanik i Shëndetësisë: Qëndroni të qetë dhe vazhdoni vaksinimin me AstraZeneca

Ministri britanik i Shëndetësisë, Matt Hancock kërkoi sot të vazhdohej procesi i vaksinimit kundër COVID-19 me AstraZeneca, duke siguruar se nuk kishte prova se ajo shkaktonte mpiksje gjaku. Përdorimi i kësaj vaksine u pezullua si masë parandaluese nga disa vende të shqetësuara për efekte të mundshme anësore. “Nuk ka prova që këto vaksina kanë shkaktuar […]

17 March, 2021 13:40 | 0 Komente
Aktualitet

LETRA/ Basha nuk e kandidoi në Vlorë, Këshilltari i Sigurisë në PD jep dorëheqjen. Gjeneral Ahmetaj: Sekserët kanë pushtuar të djathtën

Ish-këshilltari i sigurisë kombëtare pranë PD Piro Ahmetaj ka dhënë dorëheqjen nga ky funksion. Ahmetaj ka kërkuar dorëheqjen e parevokueshme nga detyra përmes një letre drejtuat strukturave të PD-së. Në letrën drejtuar kreut te PD Lulzim Basha, Ahmetaj shpreh ndjesën për të gjithë ata që mund të ketë lënduar ose zhgënjyer me këtë akt. Ai shpreh […]

17 March, 2021 13:23 | 0 Komente
Aktualitet

Asgjë nuk është siç duket: Kulisat e fushatës, nga Meta te Basha

Fushata për zgjedhjet e 25 prillit, si kurrë ndonjëherë po shfaqet si një fushatë atipike dhe e tillë do të jetë deri në fund. Një fushatë e kondicionuar nga pandemia dhe rregullat anti-Covid, por edhe një fushatë ku nuk kemi vetëm dy palët në garë, ata në pushtet dhe ata në opozitë, por shumë faktorë […]

17 March, 2021 13:19 | 0 Komente
Aktualitet

Sadiku në histori, shqiptari i parë në Copa Liberatores

Transferimi në Bolivinë e largët i befasoi të gjithë. Por, Armando Sadiku hyn në histori, si futbollisti i parë shqiptar që luan në Copa Libertadores. Sulmuesi debutoi në turneun që është ekuivalent i Champions në Amerikën Latine, në fitoren 5-0 që skuadra e tij, Bolivar regjistroi përballë uruguaianëve të Wanderers, duke siguruar një biletë në […]

17 March, 2021 13:15 | 0 Komente
Aktualitet

ANALIZA: Serbisë dhe Malit të Zi u ofrohet rrugë më e shkurtër për në BE

Në Bashkimin Evropian janë duke vazhduar përgatitjet që Mali i Zi dhe Serbia të përfshihen në metodologjinë e re të zgjerimit të bllokut, që ishte miratuar në shkurt të vitit 2020. Në një dokument të brendshëm, të përgatitur nga Komisioni Evropian për shtetet anëtare, janë paraqitur hapat përmes së cilave edhe Mali i Zi dhe […]

17 March, 2021 13:04 | 0 Komente
© 2021 Gazeta Tema. All Rights Reserved
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.