Aktualitet

Pezullimi i Astrazeneca-s në Gjermani, mjekja shqiptare: Pasojat janë katastrofike

Nga L.B | 17 March, 2021 09:12

Gjermania ka pezulluar përdorimin e vaksinës AstraZeneca deri të martën e ardhshme, pas rasteve që kanë zhvilluar trombozë dhe mpiksje gjaku.

E ftuar në “Dita Jonë” mjekja Aurora Meta Dollenberg tha se në 1.6 milionë të vaksinuar vetëm 7 raste kanë pësuar mpiksje gjaku. Sipas saj  kjo masë është e përkohshme për të cilën është ngritur një komision që do të vërtetojë nëse ka lidhje me vaksinën.

“Pezullimi i AstraZeneca është hap i përkohshëm, ka pasur 7 raste nga 1.6 milionë të vaksinuar në Gjermani dhe për ta vërtetuar nëse ka një lidhje mes trombozës dhe vaksinën është ngritur një komision ekspertësh që do të merret me hetimin e këtij dyshimi për të qetësuar popullatën”.

Duke u shprehur pro vazhdimit të vaksinimit, mjekja Dollenberg thotë se ky vendim u mor për të shmangur panikun në popullatë, por që do të ketë pasoja katastrofike për ekonominë. Sipas saj vaksina AstraZeneca e ka vërtetuar efikasitetin e saj dhe përfitimet nga vaksinimi janë më të mëdha se rreziqet

“Shumë studiues janë shprehur kundër këtij vendimi, po për të shmangur panikun në popullatë do të ketë një pezullim deri të martën që vjen.

Pasojat e pezullimit janë katastrofale se u deshën muaj të tërë që të niste makina e vaksinimit. Janë shumë instanca që do të ngrijnë dhe kjo ka edhe anën e vet ekonomike, dëmi ekonomik është shumë i madh.

Sa më shumë të ngulmohet në raste të rralla, në mjekësi janë të pritshme. Gjykimi bëhet sa përfitohet dhe sa humbet kur nuk e merr atë. AstraZeneca e ka vërtetuar efikasitetin e saj dhe është shumë më e lartë ndaj çdo lloj rreziku.

Jam pro vazhdimit të vaksinës. Duhet të jemi heqim dorë nga ky trend. Shtete dhe biznese varen nga ky proces vaksinimi”, tha ajo.

Share! Facebook Twitter Whatsapp

3 komente në “Pezullimi i Astrazeneca-s në Gjermani, mjekja shqiptare: Pasojat janë katastrofike”

 1. Gogogo says:

  Dhe sikur te jete e vertete, i bie qe ne shqiperi tre milion banorshe te pesojne tromboze 15 vete. Ne kaq po na vdesin cdo dite. Pra, me humbjet e nje dite shpeton gjithe popullsine.

 2. Lala i Lushnjes says:

  Të jem kaq i lajthitur. Në 1, 6 milion 7 raste në 3, 2 milion 14 raste. Në rastin që Rama “gënjen,, dy fish 28 raste të gjithë vdekur (dhe unë brënda 66 vjeç jam). Shpëton mileti.
  Shënim:- Kam bindjen dhe e besoj se politika e 30 vjetëve të fundit duan të dënojnë popujt “deri në vdekje,, . Në as edhe një mënyrë nuk besoj se shkencëtarët e Oksfordit të bëjnë kriminelin.
  Shojlble vëndos ligje në Gjermani dhe ne të jugut na “don,, fort.

 3. Kim été says:

  Gjermania u thotë vëndeve të tjerra të BE-së se ne të Shqipëris jemi budallenj në të gjitha fushat, ndaj do ishte mir asnjë këshill e tyre të mos vihet në jetë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Ministri britanik i Shëndetësisë: Qëndroni të qetë dhe vazhdoni vaksinimin me AstraZeneca

Ministri britanik i Shëndetësisë, Matt Hancock kërkoi sot të vazhdohej procesi i vaksinimit kundër COVID-19 me AstraZeneca, duke siguruar se nuk kishte prova se ajo shkaktonte mpiksje gjaku. Përdorimi i kësaj vaksine u pezullua si masë parandaluese nga disa vende të shqetësuara për efekte të mundshme anësore. “Nuk ka prova që këto vaksina kanë shkaktuar […]

17 March, 2021 13:40 | 0 Komente
Aktualitet

LETRA/ Basha nuk e kandidoi në Vlorë, Këshilltari i Sigurisë në PD jep dorëheqjen. Gjeneral Ahmetaj: Sekserët kanë pushtuar të djathtën

Ish-këshilltari i sigurisë kombëtare pranë PD Piro Ahmetaj ka dhënë dorëheqjen nga ky funksion. Ahmetaj ka kërkuar dorëheqjen e parevokueshme nga detyra përmes një letre drejtuat strukturave të PD-së. Në letrën drejtuar kreut te PD Lulzim Basha, Ahmetaj shpreh ndjesën për të gjithë ata që mund të ketë lënduar ose zhgënjyer me këtë akt. Ai shpreh […]

17 March, 2021 13:23 | 0 Komente
Aktualitet

Asgjë nuk është siç duket: Kulisat e fushatës, nga Meta te Basha

Fushata për zgjedhjet e 25 prillit, si kurrë ndonjëherë po shfaqet si një fushatë atipike dhe e tillë do të jetë deri në fund. Një fushatë e kondicionuar nga pandemia dhe rregullat anti-Covid, por edhe një fushatë ku nuk kemi vetëm dy palët në garë, ata në pushtet dhe ata në opozitë, por shumë faktorë […]

17 March, 2021 13:19 | 0 Komente
Aktualitet

Sadiku në histori, shqiptari i parë në Copa Liberatores

Transferimi në Bolivinë e largët i befasoi të gjithë. Por, Armando Sadiku hyn në histori, si futbollisti i parë shqiptar që luan në Copa Libertadores. Sulmuesi debutoi në turneun që është ekuivalent i Champions në Amerikën Latine, në fitoren 5-0 që skuadra e tij, Bolivar regjistroi përballë uruguaianëve të Wanderers, duke siguruar një biletë në […]

17 March, 2021 13:15 | 0 Komente
Aktualitet

ANALIZA: Serbisë dhe Malit të Zi u ofrohet rrugë më e shkurtër për në BE

Në Bashkimin Evropian janë duke vazhduar përgatitjet që Mali i Zi dhe Serbia të përfshihen në metodologjinë e re të zgjerimit të bllokut, që ishte miratuar në shkurt të vitit 2020. Në një dokument të brendshëm, të përgatitur nga Komisioni Evropian për shtetet anëtare, janë paraqitur hapat përmes së cilave edhe Mali i Zi dhe […]

17 March, 2021 13:04 | 0 Komente
© 2021 Gazeta Tema. All Rights Reserved
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.