Aktualitet

“Populli i 2 marsit është dhjetëfishuar”! Ilir Meta: Presidenca, kala e papushtueshme nga kjo bandë! Me çdo çmim, vota e lirë

Nga J M | 17 March, 2021 12:30

Nga sheshi “Nënë Tereza”, ku Kreu i Shtetit foli për mediat paralajmëroi se populli i dy marsit është dhjetëfishuar.

Duke u ndalur tek  përplasja me policinë bashkiake për zyrat e FRD, Meta tha se u provokua dhunë në prani të Kreut të Shtetit.

“Ata persona që provokuan dhunën ndaj një partie të ligjshme sic është FRD në kulmin e zgjedhjeve në mënyrë banditeske, sot duhet të ishin marrë në ndjekje penale të paktën për shpërdorim detyre.

Në një vend ku funksionin shteti i së drejtës këto çështje zgjidhjen ose me marrëveshje ose zgjidhen në gjykatë.

Të ushtrosh dhunë me persona civile edhe në prezencë të presidentit, tregon se kemi të bëjmë me një bandë që kërkon të nënshtrojë çdo institucion dhe e kam thënë, Presidenca është një kala e papushtueshme e demokracisë, në një shtet ku të gjitha institucionet janë të kapura nga ana e partisë shtet, duhet të kemi të qartë që falë qëndresës së presidentit dhe popullit të 2 marsit, i cili është dhjetëfishuar sipas të dhënave që disponoj do të rivendoset demokracia në të gjitha institucionet”, tha Presidenti.

Sa i takon zgjedhjeve Presidenti u shpreh: “Kjo histori ka marrë fund. Shqipëri me çdo çmim do shkojë në zgjedhje të lira.

Nuk ka sondazh të blerë dhe nuk ka plan djallëzor dhe monstruoz që të dekorojë votën.

Ndryshimi në Shqipëri është i jashtëzakonshëm. Revolta për dhunimet që i janë bërë kushtetutës është e jashtëzakonshme.”

Share! Facebook Twitter Whatsapp

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Ministri britanik i Shëndetësisë: Qëndroni të qetë dhe vazhdoni vaksinimin me AstraZeneca

Ministri britanik i Shëndetësisë, Matt Hancock kërkoi sot të vazhdohej procesi i vaksinimit kundër COVID-19 me AstraZeneca, duke siguruar se nuk kishte prova se ajo shkaktonte mpiksje gjaku. Përdorimi i kësaj vaksine u pezullua si masë parandaluese nga disa vende të shqetësuara për efekte të mundshme anësore. “Nuk ka prova që këto vaksina kanë shkaktuar […]

17 March, 2021 13:40 | 0 Komente
Aktualitet

LETRA/ Basha nuk e kandidoi në Vlorë, Këshilltari i Sigurisë në PD jep dorëheqjen. Gjeneral Ahmetaj: Sekserët kanë pushtuar të djathtën

Ish-këshilltari i sigurisë kombëtare pranë PD Piro Ahmetaj ka dhënë dorëheqjen nga ky funksion. Ahmetaj ka kërkuar dorëheqjen e parevokueshme nga detyra përmes një letre drejtuat strukturave të PD-së. Në letrën drejtuar kreut te PD Lulzim Basha, Ahmetaj shpreh ndjesën për të gjithë ata që mund të ketë lënduar ose zhgënjyer me këtë akt. Ai shpreh […]

17 March, 2021 13:23 | 0 Komente
Aktualitet

Asgjë nuk është siç duket: Kulisat e fushatës, nga Meta te Basha

Fushata për zgjedhjet e 25 prillit, si kurrë ndonjëherë po shfaqet si një fushatë atipike dhe e tillë do të jetë deri në fund. Një fushatë e kondicionuar nga pandemia dhe rregullat anti-Covid, por edhe një fushatë ku nuk kemi vetëm dy palët në garë, ata në pushtet dhe ata në opozitë, por shumë faktorë […]

17 March, 2021 13:19 | 0 Komente
Aktualitet

Sadiku në histori, shqiptari i parë në Copa Liberatores

Transferimi në Bolivinë e largët i befasoi të gjithë. Por, Armando Sadiku hyn në histori, si futbollisti i parë shqiptar që luan në Copa Libertadores. Sulmuesi debutoi në turneun që është ekuivalent i Champions në Amerikën Latine, në fitoren 5-0 që skuadra e tij, Bolivar regjistroi përballë uruguaianëve të Wanderers, duke siguruar një biletë në […]

17 March, 2021 13:15 | 0 Komente
Aktualitet

ANALIZA: Serbisë dhe Malit të Zi u ofrohet rrugë më e shkurtër për në BE

Në Bashkimin Evropian janë duke vazhduar përgatitjet që Mali i Zi dhe Serbia të përfshihen në metodologjinë e re të zgjerimit të bllokut, që ishte miratuar në shkurt të vitit 2020. Në një dokument të brendshëm, të përgatitur nga Komisioni Evropian për shtetet anëtare, janë paraqitur hapat përmes së cilave edhe Mali i Zi dhe […]

17 March, 2021 13:04 | 0 Komente
© 2021 Gazeta Tema. All Rights Reserved
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.