Aktualitet

Basha takon në Vlorë “kushëririn” e Ramës dhe Bujar Asqeriun: Atë symadhin s’e do askush në fisin tonë, nuk të gënjen vëllai

Lulzim Basha gjatë vizitës së tij në Vlorë, ka takuar disa personazhe interesantë. I pari ishte një tip, që u prezantua si kushëriri i Ramës. “O vlla të uroj shëndet, ne do fitojmë. Unë jam kushëriri i Edi Ramës, më maskarai që ka Shqipëria. Na mori pronat, më hoqi nga puna mua, familjen time, ia […]

17 March, 2021 11:42
Aktualitet

Rrëfimi shokues i këngëtares së njohur: Më përdhunuan kur isha 15 vjeç, dhe prapë kur isha duke vdekur nga mbidoza

Në dokumentarin e saj të ri, “Dancing With the Devil”, Demi Lovato ka folur publikisht për abuzimet seksuale që janë kryer ndaj saj. Dy nga ngjarjet më traumatike për të cilat flet, Demi i kujton në 2018-ën, kur përfundoi në mbidozë nga shpërndarësi i saj i drogës dhe tjetrën, kur ishte 15 vjeç, kësaj here […]

17 March, 2021 11:32
Aktualitet

Nikoll Lesi paralajmëron humbjen: Duhet të përgatitemi për përleshje më 25 prill

Nikoll Lesi nëpërmjet gazetës së tij ka paralajmëruar humbjen e zgjedhjeve më 25 prill. Kjo, me argumentin se ato do të vidhen. Ndaj ai i bën thirrje opozitës që të bëhet gati për përleshje. “Nuk ka asnjë precedentë historikë apo logjikë politike, që sheh fituese përballë një uragani opozitar, një qeveri të kalbur nga korrupsioni […]

17 March, 2021 10:43
Aktualitet

REPLIKAT/ Fermeri ia thotë në sy: Ty nuk ta kam besën! Reagon Basha: Fajin e ka Rama që s’keni besim tek unë

Lulzim Basha ishte në Novoselë të Vlorës këtë të mërkurë ku takoi disa fermerë. Basha premtoi subvencione deri në 100 milionë euro për fermerët, ndërkohë që deklaroi se PD-ja është e vetmja forcë që mund ta çojë në Europë, Shqipërinë. “Gjëja e parë që kemi është 100 mln euro subvencione për fermerin. Që Shqipëria duhet […]

17 March, 2021 10:30
Aktualitet

FOTOT: Arrestohet për skllavëri “Lordi i Seksit”, jetonte me 6 gra dhe drejtonte sektin e çuditshëm

Policia e Australisë ka bërë së fundmi publike fotot nga operacioni i kryer të enjten e kaluar në pronat e të ashtuquajturit “Lordi i Seksit”, i cili u arrestua nën akuzën e skllavërisë. James Robert Davis u arrestua në pronën e tij në Armidale, në veri të Neë South Wales dhe policia ushtroi një kontroll […]

17 March, 2021 10:27
Aktualitet

“O Luli po më merr gruaja, hajde ta bëjmë një foto”, Basha: Ma jep mua. Thëllëzë, si je? Ta kam kapur për dore burrin

Lulzim Basha ka qenë këtë të mërkurë në Novoselë, në një fabrikë vaji. Në këtë moment, pronari i fabrikës ka qenë duke folur me të shoqen në telefon. Basha ia ka marrë telefonin dhe ka foluar me gruan e tij. Dialogu është një perlë. Pirro: O Luli po më merr gruaja, hajde të bëjmë një fotografi. […]

17 March, 2021 10:12
Aktualitet

Gjermania bllokon vizat e punës për Shqipërinë dhe Ballkanin

5500 viza pune në vit ka vënë në dispozicion Gjermania për kosovarët që duan të punojnë në Gjermani. Kjo përbën një të pestën e vizave të parashikuara në kuadër të kontingjentit të rregullores së Ballkanit Perëndimor. Kjo bëhet e ditur në një përgjigje të qeverisë gjermane ndaj një pyetjeje me shkrim të grupit parlamentar të […]

17 March, 2021 10:06
Aktualitet

Ilir Meta u çmend, se i hapën vetëm një derë: Bashës ia hapën të dyja dyert

Sali Shehu thotë se Ilir Meta u çmend të premten dhe u përlesh me policinë, pse i hapën vetëm një derë. “Më datën 3 ose 4 menjëherë pasi kam nënshkruar marrëveshjen me PD, mbledhjn e asamblesë në seli, ka ardhur një shkresë e paidentifkuar, pa autoritet shtetëror. Kam tentuar të kontaktoj me Erion Veliaj, nuk […]

17 March, 2021 10:01
Aktualitet

Bastexhinjtë e Tiranës: Nga drejtori, tek trajneri…

Nga Adriatik Dosti Kush eshte Tefik Osmani …i akuzuari nga UEFA per shitje ndeshjesh  qe Tirana e Refik Halilit e  ka drejtor teknik te klubit dhe sot e gradon edhe  ne Antar te Bordit drejtues te klubit… Dikur i akuzuari kryesor prej ish- presidentit te Partizanit Albert Xhani per shit-blerje ndeshjesh e sidomos per baste […]

17 March, 2021 09:35
Aktualitet

FAKTET: Të gjitha gënjeshtrat mbi problemet e vaksinës së AstraZeneca

Aspak panik: pavarësisht psikozës së përgjithshme, të dhënat e vetme zyrtare që kemi lidhur me vaksinën antiCovid na thonë se është efikase dhe e sigurtë. Rastet e trombozës midis të vaksinuarve janë në linjë me pjesën tjetër të popullsisë. Nga Andrea Casadio Franca, Gjermania, por edhe Italia, kanë vendosur ta pezullojnë përdorimin e vaksinës AstraZeneca […]

17 March, 2021 09:20

Editorial

mero.jpg

 LDK e re, që ka përballë Albin Kurti

Nga Mero Baze Zgjedhjet në Lidhjen Demokratike të Kosovës kanë krijuar një frymë shprese, se udhëheqësi i ri i kësaj partie, Lumir Abdixhiku do të mundë të ringrejë partinë më të vjetër të Kosovës, e cila ka tani liderin më të ri politik të Kosovës, në krye të saj. Abdixhiku, një ekonomist i ri, i […]

16 March, 2021 18:38 28 Komente

Antena

Antena-logo-1.jpg

Bilushi i Metës shikon me dyshim ndryshimet në listat e Bashës

Sot është afati i fundit në KQZ, që duhet të regulloheshin gabimet në lista. LSI dhe PS nuk patën proleme dhe bënë korrigjimet e tyre, ndërsa PD ka këmbëngulur të shtojë pafundësisht numrin e deputetëve në lista, duke tejkaluar tavanin e vendosur nga ligji. Bilushi i Metës filloi ta analizojë këtë fenomen. Shqetësimi i lindi, […]

16 March, 2021 19:21 1 Komente

Të fundit

hancok.jpg

Ministri britanik i Shëndetësisë: Qëndroni të qetë dhe vazhdoni vaksinimin me AstraZeneca

Ministri britanik i Shëndetësisë, Matt Hancock kërkoi sot të vazhdohej procesi i vaksinimit kundër COVID-19 me AstraZeneca, duke siguruar se nuk kishte prova se ajo shkaktonte mpiksje gjaku. Përdorimi i kësaj vaksine u pezullua si masë parandaluese nga disa vende të shqetësuara për efekte të mundshme anësore. “Nuk ka prova që këto vaksina kanë shkaktuar […]

17 March, 2021 13:40 0 Komente
Piro.jpg

LETRA/ Basha nuk e kandidoi në Vlorë, Këshilltari i Sigurisë në PD jep dorëheqjen. Gjeneral Ahmetaj: Sekserët kanë pushtuar të djathtën

Ish-këshilltari i sigurisë kombëtare pranë PD Piro Ahmetaj ka dhënë dorëheqjen nga ky funksion. Ahmetaj ka kërkuar dorëheqjen e parevokueshme nga detyra përmes një letre drejtuat strukturave të PD-së. Në letrën drejtuar kreut te PD Lulzim Basha, Ahmetaj shpreh ndjesën për të gjithë ata që mund të ketë lënduar ose zhgënjyer me këtë akt. Ai shpreh […]

17 March, 2021 13:23 0 Komente
Meta-6.jpg

Asgjë nuk është siç duket: Kulisat e fushatës, nga Meta te Basha

Fushata për zgjedhjet e 25 prillit, si kurrë ndonjëherë po shfaqet si një fushatë atipike dhe e tillë do të jetë deri në fund. Një fushatë e kondicionuar nga pandemia dhe rregullat anti-Covid, por edhe një fushatë ku nuk kemi vetëm dy palët në garë, ata në pushtet dhe ata në opozitë, por shumë faktorë […]

17 March, 2021 13:19 0 Komente
sadikuuu-1024x576-1.jpg

Sadiku në histori, shqiptari i parë në Copa Liberatores

Transferimi në Bolivinë e largët i befasoi të gjithë. Por, Armando Sadiku hyn në histori, si futbollisti i parë shqiptar që luan në Copa Libertadores. Sulmuesi debutoi në turneun që është ekuivalent i Champions në Amerikën Latine, në fitoren 5-0 që skuadra e tij, Bolivar regjistroi përballë uruguaianëve të Wanderers, duke siguruar një biletë në […]

17 March, 2021 13:15 0 Komente
Capture-3.jpg

ANALIZA: Serbisë dhe Malit të Zi u ofrohet rrugë më e shkurtër për në BE

Në Bashkimin Evropian janë duke vazhduar përgatitjet që Mali i Zi dhe Serbia të përfshihen në metodologjinë e re të zgjerimit të bllokut, që ishte miratuar në shkurt të vitit 2020. Në një dokument të brendshëm, të përgatitur nga Komisioni Evropian për shtetet anëtare, janë paraqitur hapat përmes së cilave edhe Mali i Zi dhe […]

17 March, 2021 13:04 0 Komente
fr-cov-765x383-1.jpg

Franca me një variant të ri Covid-19 që nuk zbulohet nga testet: Nuk ka prova të një mutacioni më ngjitës

Një variant i ri Covid-19 po përhapet në rajonin francez të Bretanjës, ku disa pacientë kanë zhvilluar simptoma të dukshme por janë testuan negativisht me virus. Analiza e hershme nuk sugjeron që patogjeni i mutuar është më ngjitës ose shkakton sëmundje më të rëndë se versionet e tjera, tha ministria e shëndetësisë e Francës. Eksperimentet […]

17 March, 2021 12:57 0 Komente
Dendias-800x450-1.jpg

Dështojnë bisedimet për kufirin detar mes Greqisë dhe Turqisë

Greqia dhe Turqia nuk arritën asnjë përparim të martën, gjatë raundit të fundit të bisedimeve mbi kufirin detar Mesdheut lindor dhe të drejtat e kërkimit të hidrokarbureve. Ministri i Jashtëm grek Nikos Dendias u tha gazetarëve më pas se vendi i tij ishte “duke marrë pjesë në këto bisedime me mirëbesim”. Por të dy palët […]

17 March, 2021 12:46 0 Komente
Capture-185.jpg

ANALIZA: Si mund ta mbrojë SHBA-ja demokracinë nga Kina dhe Rusia?

Nga David Shullman and Patrick Quirk, The Hill Përparësia kryesore e politikës së jashtme të Biden është forcimi i demokracisë. Presidenti Biden ka deklaruar se Shtetet e Bashkuara duhet të sigurojnë që demokracia të jetë mbi autoritarizmin e  nxitur nga Kina dhe Rusia. Të dy vendet kanë minuar demokracinë në të gjithë botën me fushata dezinformimi. […]

17 March, 2021 12:43 0 Komente
Leli.png

Basha fton Dritan Lelin t’i bashkohet opozitës: Do fitosh edhe ti, edhe Vlora!

Lulzim  Basha i ka bërë thirrje të hapur kryebashkiakut të Vlorës Dritan Leli, që t’i bashkohet opozitës. Kjo thirrje erdhi pikerisht ne qytetin e drejtuar nga Leli, në Vlorë. Basha i ka dhënë përgjigje pyetjes nga gazetarët sesi e gjykon ai shkarkimin pas kaq vitesh të kryebashkiakut Dritan Leli nga Rama, pikërisht në prag të […]

17 March, 2021 12:41 0 Komente

Blogu TemA

Shiko më shumë Blogu TemA

Politika

Piro.jpg
Politika

LETRA/ Basha nuk e kandidoi në Vlorë, Këshilltari i Sigurisë në PD jep dorëheqjen. Gjeneral Ahmetaj: Sekserët kanë pushtuar të djathtën

Ish-këshilltari i sigurisë kombëtare pranë PD Piro Ahmetaj ka dhënë dorëheqjen nga ky funksion. Ahmetaj ka kërkuar dorëheqjen e parevokueshme nga detyra përmes një letre drejtuat strukturave të PD-së. Në letrën drejtuar kreut te PD Lulzim Basha, Ahmetaj shpreh ndjesën për të gjithë ata që mund të ketë lënduar ose zhgënjyer me këtë akt. Ai shpreh […]

17 March, 2021 13:23 0 Komente
Meta-6.jpg
Politika

Asgjë nuk është siç duket: Kulisat e fushatës, nga Meta te Basha

Fushata për zgjedhjet e 25 prillit, si kurrë ndonjëherë po shfaqet si një fushatë atipike dhe e tillë do të jetë deri në fund. Një fushatë e kondicionuar nga pandemia dhe rregullat anti-Covid, por edhe një fushatë ku nuk kemi vetëm dy palët në garë, ata në pushtet dhe ata në opozitë, por shumë faktorë […]

17 March, 2021 13:19 0 Komente
Leli.png
Politika

Basha fton Dritan Lelin t’i bashkohet opozitës: Do fitosh edhe ti, edhe Vlora!

Lulzim  Basha i ka bërë thirrje të hapur kryebashkiakut të Vlorës Dritan Leli, që t’i bashkohet opozitës. Kjo thirrje erdhi pikerisht ne qytetin e drejtuar nga Leli, në Vlorë. Basha i ka dhënë përgjigje pyetjes nga gazetarët sesi e gjykon ai shkarkimin pas kaq vitesh të kryebashkiakut Dritan Leli nga Rama, pikërisht në prag të […]

17 March, 2021 12:41 0 Komente
Metatata.jpg
Politika

Meta kundër reformës në drejtësi: Eshtë e kapur, merret me ‘cironkat’ e jo ‘peshkaqenët’ dhe pastrimin e parave të drogës

Presidenti i Republikës Ilir Meta u pyet sot gjatë një dalje për mediat në sheshin “Nënë Tereza” dhe për akuzat e kryeministrit Edi Rama se opozita dhe Presidenti duan të kapin reformën në drejtësi. Ai tha se reforma s’mund të jetë më e kapur se sa është tani, duke iu referuar sërish çështjes së selisë […]

17 March, 2021 12:36 0 Komente
rama-7.jpg
Politika

Rama-Bashës: Grumbullon njerëz duke ngritur gishtat mbi makina, injorancë e papërgjegjshmëri e madhe

Kryeministri Edi Rama nga Fieri ka komentuar mitingjet që kreu i PD Lulzim Basha po zhvillon me militantët e PD në disa qytete të vendit duke shkelur që të gjitha masat antiCovid. Në fjalën e tij ku inspektoi procesin e vaksinimit të mësuesve në një nga shkollat në Fier , Rama e quajti “fatkeqësi e […]

17 March, 2021 12:35 0 Komente
meta-per-ramen-433x300-1.jpg
Politika

“Populli i 2 marsit është dhjetëfishuar”! Ilir Meta: Presidenca, kala e papushtueshme nga kjo bandë! Me çdo çmim, vota e lirë

Nga sheshi “Nënë Tereza”, ku Kreu i Shtetit foli për mediat paralajmëroi se populli i dy marsit është dhjetëfishuar. Duke u ndalur tek  përplasja me policinë bashkiake për zyrat e FRD, Meta tha se u provokua dhunë në prani të Kreut të Shtetit. “Ata persona që provokuan dhunën ndaj një partie të ligjshme sic është […]

17 March, 2021 12:30 0 Komente
asqeriu.jpg
Politika

Basha takon në Vlorë “kushëririn” e Ramës dhe Bujar Asqeriun: Atë symadhin s’e do askush në fisin tonë, nuk të gënjen vëllai

Lulzim Basha gjatë vizitës së tij në Vlorë, ka takuar disa personazhe interesantë. I pari ishte një tip, që u prezantua si kushëriri i Ramës. “O vlla të uroj shëndet, ne do fitojmë. Unë jam kushëriri i Edi Ramës, më maskarai që ka Shqipëria. Na mori pronat, më hoqi nga puna mua, familjen time, ia […]

17 March, 2021 11:42 3 Komente
Basha-vlore.png
Politika

Lulzim Basha, miting në kushte pandemie në Vlorë. Thirrjet: Ja kali i PD-së! Rama ik

Kryedemokrati Lulzim Basha është pritur nga qytetare në qytetin e Vlorës, duke mos respektuar asnje prej kushteve te mbrojtjes kunder Covid. Qytetarët kanë dalë me flamuj të Partisë Demokratike në duar duke brohoritur: Rama ik! Basha! Ja kali i PD-së! Ndërkohë në një prononcim për mediat, Basha tha se beteja e 25 prillit nuk është […]

17 March, 2021 11:34 0 Komente
pato-750x375-1.jpg
Politika

Patozi nis fushatën në Elbasan: Ata që përdorën “Ditën e Verës” nuk mund të jenë zgjidhja

Koordinatori i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, shpalli nisjen e fushatës në Elbasan, pas një takimi me të gjithë kandidatët për deputetët të këtij Qarku në një prej hoteleve të qytetit. Patozi tha mes të tjerash se lista e Bindjes Demokratike në Elbasan përfaqëson më shumë se kudo tjetër etjen dhe vrullin e rinisë shqiptare për […]

17 March, 2021 11:12 0 Komente
1561718758_zefhila.jpg
Politika

Nuk sosin telashet për kandidatin e PD-së së Shkodrës: Gjykata Kushtetuese cakton datën për Zef Hilen

Kandidati i PD-së së Shkodrës Zef Hila, përveç problemeve që i kanë dalë me hetimet e tij nga ana e Prokurorisë për abuzim me detyrën, pritet të gjykohet edhe nga Gjykata Kushtetuese. Institucioni që interpreton ligjin themeltar të shtetit shqiptar ka caktuar datën kur do të gjykojë shkarkimin e Zef Hilës nga ana e qeverisë […]

17 March, 2021 11:01 0 Komente
Shiko më shumë Politika

Ekonomia

ilace.jpg
Ekonomia

Vetëm bukë e ilaçe; Pandemia nxit shpenzime rekord për barna në tremujorin e fundit, rriten 22-26%

Konsumi u rimëkëmb në tremujorin e fundit të vitit, për herë të parë pas pandemisë. INSTAT raportoi se shitjet në volum në tregtinë me pakicë janë rritur 2,6%,krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2019. Por, të dhënat më të detajuara sipas aktiviteteve ekonomike tregojnë se rritja e shpenzimeve për konsum ka ardhur kryesisht për […]

17 March, 2021 11:09 0 Komente
d-3.jpg
Ekonomia

Dhoma Amerikane: Po vijnë investitorë amerikanë, luftoni informalitetin

Dhoma Amerikane e Tregtisë e konsideron moment historik ardhjen e investitorëve të mëdhenj amerikanë në Shqipëri: njëri për ndërtimin e hidrocentralit të Skavicës dhe tjetri për të operuar TEC-in e Vlorës, por presidenti i kësaj Dhome kërkon nga ana administratës tatimore luftë ndaj informalitetit, e cila do të vendoste barazi dhe eliminim të konkurrencës së […]

16 March, 2021 19:49 0 Komente
kursime.jpg
Ekonomia

Eurostat: Shqiptarët me fitimet më të ulëta mujore në Europë, gjysma e punonjësve marrin më pak se 302 euro

Me 302 euro në muaj, Shqipëria renditet e fundit në Europë për fitimet mesatare mujore bruto për vitin 2018 të qytetarëve të saj, sipas një publikimi të sotshëm të Eurostat. Këto të dhëna referojnë që gjysma e shqiptarëve fitojnë më pak se 302 euro në muaj dhe gjysma tjetër më shumë. Më pak në Europë […]

16 March, 2021 18:32 0 Komente
thumbnail_RR.KAVAJES-2493.jpg
Ekonomia

Mesazhet e rreme në celular: Sqaron ABI Bank

ABI Bank njofton se në sportelet e degëve të saj po shpërndahet VETËM bonusi për fëmijët e porsalindur. Ky është një shërbim që ABI Bank e ka trashëguar nga ish banka NBG Albania që prej vitit 2018. Nuk ka asnjë shpërblim apo ndihmë tjetër që shpërndahet në sportelet e ABI Bank. Theksojmë se këto shërbime […]

16 March, 2021 12:55 0 Komente
Ekonomia

Studimi i Bankës Qendrore Europiane: Shqiptarët rrisin preferencat për të mbajtur euro cash

Pjesa e shqiptarëve që mbajnë euro cash është rritur vitet e fundit, pas rënies që kishte pësuar pas vitit 2007. Ashtu si edhe në Shqipëri, pesha e euros cash është rritur në të gjitha vendet e Europës Lindore raporton Banka Qendrore Europiane në një studim për kërkesën e jashtme për euro. BQE e cila i […]

15 March, 2021 09:38 0 Komente
Ekonomia

Për çfarë ia vlen të hapësh biznes? Zbuloni sektorët ku fitohet më shumë në Shqipëri

Të menaxhosh një biznes, sidomos të vogël sa vjen e po bëhet më e vështirë. Rënia e konsumit, shtimi i konkurrencës nga zinxhirët dhe qendrat e mëdha vetëm sa po ulin xhiron, por dhe fitimet që nxjerr subjekti në fund të muajit. Por, a e dini se cilët janë ato lloje biznesesh që kanë fituar […]

15 March, 2021 09:29 0 Komente
Ekonomia

Ahmetaj flet për programin e PS: Amortizim i përshpejtuar në 3-4 vite për ta bërë tatim fitimin zero

Mninistri i Shtetit për Rindërtimin Arben Ahmetaj gjatë një takimi me dy sipërmarrje fasonerie ka prezantuar programin e PS. Ai tha se në programin e Partisë Socialiste, kanë menduar një paketë të dedikuar masash ne favor të manifakturës: amortizim të përshpejtuar në 3-4 vite për ta bërë tatim fitimin zero! 100% mbulim i kostove për trajnimin e […]

13 March, 2021 15:33 1 Komente
Reker.jpg
Ekonomia

Marrëveshja për TEC-in e Vlorës, Zv.sekretari i Shtetit Reeker, letër Ballukut, ministrja: Hapim një faqe të re në historinë e energjetikës shqiptare

Pasditen e sotme do të nënshkruhet në Hjuston, Teksas marrëveshja e bashkëpunimit midis Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë dhe Exxon Mobil e Excelerate Energy për vlerësimin e kuadrit rregullator teknik dhe komercial të futjes së gazit të lëngshëm natyror (LNG) në Shqipëri. Kjo marrëveshje, e cila do të nënshkruhet nga ministrja Belinda Balluku është përshëndetur […]

12 March, 2021 13:22 11 Komente
t-6.jpg
Ekonomia

Paketa e Pages nga Fibank ofron shume avantazhe ne nje llogari!

Duke zgjedhur Fibank per llogarine e pages, krijohet mundesia per shume perfitime ne nje pakete te kombinuar produktesh e sherbimesh bankare! Kushdo qe hap nje llogari page perfiton deri ne 6 paga overdraft si fond ekspres per cdo nevoje ne jeten e perditshme si nje burim i mire te ardhurash te menjehershme. Per te lehtesuar […]

12 March, 2021 10:12 2 Komente
Ekonomia

Parashikime optimiste për ekonominë botërore për vitin 2021

Organizata për Zhvillim dhe Bashkëpunim Ekonomik ka parashikuar një rritje shumë më të madhe për ekonominë globale në vitin 2021 në një kohë kur shumë vende po e marrin veten gradualisht nga pasojat e pandemisë së koronavirusit. Agjencia ndërkombëtare me bazë në Paris tha të mërkurën se ekonomia botërore do të rritet me 5.6 për […]

10 March, 2021 22:40 0 Komente
Shiko më shumë Ekonomia

Lifestyle

ajola4-e1410979111806.jpg
Lifestyle

Ajola Xoxa sqaron zërat për një lidhje të vjetër me Kastro Zizon: Nuk e kam patur kurrë të dashur

Bashkëshortja e kryebashkiakut të Tiranës, Ajola Xoxa ka dhënë përgjigje për të gjitha thashethemet që kanë dalë lart e poshtë për një lidhje të hershme mes saj dhe këngëtarit Kastro Zizo. ‘Videoklipi shumë i bukur. Po për Kastro Zizon do bësh videoklip? Meqë thon që e ke pas të dashur në gjimnaz” i shkruan një ndjekëse […]

17 March, 2021 12:13 0 Komente
lovato.jpg
Lifestyle

Rrëfimi shokues i këngëtares së njohur: Më përdhunuan kur isha 15 vjeç, dhe prapë kur isha duke vdekur nga mbidoza

Në dokumentarin e saj të ri, “Dancing With the Devil”, Demi Lovato ka folur publikisht për abuzimet seksuale që janë kryer ndaj saj. Dy nga ngjarjet më traumatike për të cilat flet, Demi i kujton në 2018-ën, kur përfundoi në mbidozë nga shpërndarësi i saj i drogës dhe tjetrën, kur ishte 15 vjeç, kësaj here […]

17 March, 2021 11:32 0 Komente
2052410-1.png
Lifestyle

FOTOT: Modelja e famshme poston padashje videon që po bën xhiron e rrjetit

Modelja Gigi Hadid, padashje ka publikuar një video në rrjetet sociale ku duket fytyra e vajzës së saj, Khai. Për herë të parë, gjashtë muaj pas lindjes së saj, publiku u njoh me fytyrën e vajzës së modeles, pork jo e fundit e fshiu me shpejtësi. Gjithsesi, fansat e Hadid janë treguar mjaft të shpejtë […]

17 March, 2021 11:04 0 Komente
40513218-9366639-davis_centre_.jpg
Lifestyle

FOTOT: Arrestohet për skllavëri “Lordi i Seksit”, jetonte me 6 gra dhe drejtonte sektin e çuditshëm

Policia e Australisë ka bërë së fundmi publike fotot nga operacioni i kryer të enjten e kaluar në pronat e të ashtuquajturit “Lordi i Seksit”, i cili u arrestua nën akuzën e skllavërisë. James Robert Davis u arrestua në pronën e tij në Armidale, në veri të Neë South Wales dhe policia ushtroi një kontroll […]

17 March, 2021 10:27 1 Komente
itali-3.jpg
Lifestyle

Blerja e shtëpive për 1 euro në Itali, më e lehtë se asnjëherë

Qyteti italian i Laurenzanas, i vendosur në rajonin Basilicata të Italisë Jugore, e ka veçuar veten nga vendet e tjera italiane të cilat nga shpopullimi kanë hedhur në treg një numër shtëpish të braktisura për vetëm një euro, duke zbutur disa nga rregullat për skemën e saj, e cila filloi muajin e kaluar. Ndërsa rregulloret […]

16 March, 2021 22:25 0 Komente
b-6.jpg
Lifestyle

Burri në spital këshillonte gruan të flinte me meshkuj të tjerë, pas vdekjes vejusha gjen ngushëllimi tek…

Një ish-parukiere ka marrë lejën e bashkëshortit para se të vdiste të dilte dhe të flinte me meshkuj të tjerë. Ata u takuan në vitin 1999 dhe menjëherë patën një kimi me njëri-tjetrin. “Në kishim kimi, kaluam shumë mirë në dhomën e gjumit, unë jam nga ato femra që mund të shkoj me orë të […]

16 March, 2021 22:00 0 Komente
m-9.jpg
Lifestyle

Sëmundja e mëlçisë yndyrore: Nëse vëreni këto shenja, shkoni tek mjeku

Sëmundja e mëlçisë yndyrore është një gjendje e zakonshme por serioze e shkaktuar për shkak të akumulimit të dhjamit në mëlçi. Ekzistojnë dy lloje kryesore të sëmundjes së mëlçisë yndyrore: sëmundja e mëlçisë yndyrore joalkoolike (NAFLD) dhe sëmundja alkoolike e mëlçisë yndyrore. E para shkaktohet nga pirja e tepërt e alkoolit, e dyta prek njerëzit […]

16 March, 2021 21:50 0 Komente
t-8.jpg
Lifestyle

Pse Donald Trump sulmon Meghan Markle?

“Ajo nuk është e mirë! Unë e kam thënë më parë, dhe tani të gjithë e shohin që kisha të drejtë,” tha Donald Trump për Meghan Markle pasi ajo dhe Princi Harry hapën shpirtrat dhe zemrat e tyre për Oprah Winfrey dhe audiencat televizive në të gjithë botën. Por ish-presidenti i SHBA nuk e konsideron Meghan […]

16 March, 2021 21:30 5 Komente
jurss.png
Lifestyle

FOTOT: Anxhelina Hadërgjonaj mesazh fansave me poza provokuese

Këngëtarja e njohur, Anxhelina Hadërgjonaj, ka dalluar gjithmonë për stilin e veçantë të veshjes. Ajo merr gjithmonë vëmendje për postimet në Instagram, ku pasqyron jetën luksoze. Edhe me foton e publikuar së fundmi, nuk kishte se si të kalonte pa u vënë re. Anxhelina është shfaqur me llokët gjysmë bionde dhe me makijazhin me nuanca […]

16 March, 2021 17:26 0 Komente
trwjwjwjw.png
Lifestyle

FOTOT: Domethënia e veçantë që qëndron pas tatuazhit të preferuar të Rita Orës

Rita Ora ka qenë në qendër të kritikave pasi organizoi një festë për përvjetorin e 30-të në një restorant në Londër në fund të vitit të kaluar, në një kohë kur ishin marrë masa të rrepta për shkak të pandemisë. Së fundmi, këngëtarja shqiptare ka udhëtuar drejt Australisë, pasi është pjesë e jurisë së spektaklit […]

16 March, 2021 15:43 4 Komente
Shiko më shumë Lifestyle

Sociale

ajola4-e1410979111806.jpg
Sociale

Ajola Xoxa sqaron zërat për një lidhje të vjetër me Kastro Zizon: Nuk e kam patur kurrë të dashur

Bashkëshortja e kryebashkiakut të Tiranës, Ajola Xoxa ka dhënë përgjigje për të gjitha thashethemet që kanë dalë lart e poshtë për një lidhje të hershme mes saj dhe këngëtarit Kastro Zizo. ‘Videoklipi shumë i bukur. Po për Kastro Zizon do bësh videoklip? Meqë thon që e ke pas të dashur në gjimnaz” i shkruan një ndjekëse […]

17 March, 2021 12:13 0 Komente
bombola.jpg
Sociale

REPORTAZHI: Tregu i zi i shitjes së oksigjenit lulëzon mes pandemisë së COVID-19

Mijëra pacientë në nevojë kritike për oksigjen po i drejtohen tregut të parregulluar për pajisje mjekësore dhe bombula – çmimet e së cilave kanë shkuar në qiell me rrijten e infektimeve, ndërkohë që ekspertët paralajmërojnë për rrezikun e përdorimit të pajisjeve të pacertifikuara dhe pa asistencë mjekësore. Kur motra e Elvira Dushkut doli nga spitali […]

17 March, 2021 12:02 0 Komente
tampon.jpg
Sociale

Simptoma që tregon se mund ta kaloni lehtë Covid-19

Një studim i udhëhequr nga shkencëtarë spanjollë ka zbuluar se cila është simptoma që tregon se do ta kaloni lehtë koronavirusin. Një nga simptomat kryesore pas infektimit me Covid-19 (dhe një nga më të zakonshmet) është humbja e nuhatjes dhe shijes. Sipas një studimi të ri, të kesh këtë simptomë mund të ketë edhe anën […]

17 March, 2021 11:55 0 Komente
ilace.jpg
Sociale

Vetëm bukë e ilaçe; Pandemia nxit shpenzime rekord për barna në tremujorin e fundit, rriten 22-26%

Konsumi u rimëkëmb në tremujorin e fundit të vitit, për herë të parë pas pandemisë. INSTAT raportoi se shitjet në volum në tregtinë me pakicë janë rritur 2,6%,krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2019. Por, të dhënat më të detajuara sipas aktiviteteve ekonomike tregojnë se rritja e shpenzimeve për konsum ka ardhur kryesisht për […]

17 March, 2021 11:09 0 Komente
vuze-pritje.jpg
Sociale

Gjermania bllokon vizat e punës për Shqipërinë dhe Ballkanin

5500 viza pune në vit ka vënë në dispozicion Gjermania për kosovarët që duan të punojnë në Gjermani. Kjo përbën një të pestën e vizave të parashikuara në kuadër të kontingjentit të rregullores së Ballkanit Perëndimor. Kjo bëhet e ditur në një përgjigje të qeverisë gjermane ndaj një pyetjeje me shkrim të grupit parlamentar të […]

17 March, 2021 10:06 0 Komente
astra.jpg
Sociale

FAKTET: Të gjitha gënjeshtrat mbi problemet e vaksinës së AstraZeneca

Aspak panik: pavarësisht psikozës së përgjithshme, të dhënat e vetme zyrtare që kemi lidhur me vaksinën antiCovid na thonë se është efikase dhe e sigurtë. Rastet e trombozës midis të vaksinuarve janë në linjë me pjesën tjetër të popullsisë. Nga Andrea Casadio Franca, Gjermania, por edhe Italia, kanë vendosur ta pezullojnë përdorimin e vaksinës AstraZeneca […]

17 March, 2021 09:20 1 Komente
Rama-9.jpg
Sociale

“100 ditë, 100 arritje”, Rama: 11.078 mijë mësues të rinj janë punësuar nga 2014-2020, s’ka kohë për pushim

Kryeministri Edi Rama përmes një “Instastory” ka publikuar një ndër 100 arritjet e qeverisë gjatë mandatit të dytë. Teksa na ndajnë 39 ditë nga zgjedhjet parlamentare më 25 prill, Rama përmes një kuici ka ndërtuar një pyetje lidhur me numrin e mësuesve që janë punësuar përmes portalit “Mësues për Shqipërinë”. Më pas ai ka faktuar […]

17 March, 2021 09:18 0 Komente
m-10.jpg
Sociale

Pezullimi i Astrazeneca-s në Gjermani, mjekja shqiptare: Pasojat janë katastrofike

Gjermania ka pezulluar përdorimin e vaksinës AstraZeneca deri të martën e ardhshme, pas rasteve që kanë zhvilluar trombozë dhe mpiksje gjaku. E ftuar në “Dita Jonë” mjekja Aurora Meta Dollenberg tha se në 1.6 milionë të vaksinuar vetëm 7 raste kanë pësuar mpiksje gjaku. Sipas saj  kjo masë është e përkohshme për të cilën është […]

17 March, 2021 09:12 3 Komente
Sociale

Vaksinë ruse dhe kineze në Shqipëri? Ahmetaj: Po negociojmë me të gjithë globin

Ministri i Rindërtimit, Arben Ahmetaj mbrëmjen e sotme ka qenë i ftuar në Radarin Informativ në ABC, ku ka folur rreth situatës me pandeminë në vendin tonë. Ahmetaj është ndalur tek vaksinat ku është pyetur lidhur me vaksinën kineze dhe atë ruse. Ministri është shprehur se Shqipëria po mundohet që të sigurojë çdo vaksinë efikase. […]

16 March, 2021 23:17 1 Komente
tomini-590x354.png
Sociale

Eugena Tomini: U vendos që të vijojë aplikimi i Astrazenecas, të vaksinuarit po monitorohen për efekte anësore

Procesi i vaksinimit të mësuesve me Astrazeneca është shtrirë në të gjithë Shqipërinë, pavarësisht debatit dhe dyshimeve që janë ngritur gjatë kohëve të fundit mbi vaksinat e AstraZeneca, që janë pezulluar nga shumë vende në Europë dhe jo vetëm. Sipas zëvendësministres së Shëndetësisë, Eugena Tomini, nuk është gjetur lidhje shkak-pasojë mes aplikimit të vaksinës dhe […]

16 March, 2021 22:40 0 Komente
Shiko më shumë Sociale

Turizëm

AEATAA.png
Turizëm

VIDEO: Një shpjegim epik për turistin e huaj

Një turist i huaj ka shpërndarë një video në rrjetet sociale. Ai është ndalur në një fshat të Skraparit, ku ka kërkuar të orientohet për të shkuar tek kanionet. Shpjegimi i shqiptarit është epik. (TemA)

11 March, 2021 18:45 8 Komente
kukes3.jpg
Turizëm

FOTOT: Qyteti shqiptar më i varfri në Europë, por me një bukuri mbreslënëse

Rrethi i Kukësit, sipas një raporti të Eurostat, konsiderohet si më i varfëri në Europë. Është për t’u habitur në fakt, pasi peizazhi i këtij vendi është fantastik dhe mund të kishte pasur investime në turizëm, që mund ta ringjallnin zonën. Më poshtë një galeri që tregon se edhe pse i varfër, Kukësi ka një […]

8 March, 2021 10:17 20 Komente
covid-patient-seaside-GETTY.jpg
Turizëm

STATISTIKAT: Nga dhe sa turistë të huaj të vaksinuar mund të vijnë në Shqipëri

Edhe sikur vaksinimi në Shqipëri të mos eci me atë shpejtësi sa të japë sigurinë në celje të sezonit të verës, për turizmin ka një dritë më shumë në fund të tunelit sesa sezonin e kaluar. Shpresa mund të vij nga përtej kufirit. Nga vendet ku Shqipëria importon shumicën e pushuesve. Vitin e kaluar kur masat […]

7 March, 2021 13:34 0 Komente
banjat-termale-benje.jpg
Turizëm

FOTOT: Turizmi dimëror në Jug, ujërat termale të Bënjës shndërrohen në një qendër turistike natyrore

Turizmi dimëror në jug të Shqipërisë ka një kryeqendër. Ajo është Ujërat Termale të Bënjës. Këtu vizitorë të shumtë nga Shqipëria dhe jashtë vendit po vijnë për të kaluar disa orë të këndshme. Megjithëse temperaturat janë nën zero, janë të shumtë turistët që po zgjedhin këtë pikë natyrore . “Shikoni çfarë mrekullie. Këtu është ujë […]

28 February, 2021 20:07 9 Komente
ks-9.jpg
Turizëm

FOTOT/ Faqja e njohur: Ksamili ose Maldivet e Shqipërisë së Jugut

Ksamili është një nga vendet më befasuese që kam vizituar në Ballkan, shtëpia e ushqimeve të shijshme të një deti shumëngjyrësh dhe ishujve të bukur, kështu shkruan për faqen e njohur turistike MagnificientWorld fotografja dhe blogerja e njohur e udhëtimeve, Julia Berkuta. ”E kam vizituar Ksamilin në dy raste tani dhe e rekomandoj atë për […]

21 February, 2021 11:44 0 Komente
Serbi-shqiperi.jpg
Turizëm

Media serbe i bën reklamë turizmit në Shqipëri: ‘Greqia e re’, nuk kërkohet tampon! Nxitoni të pronontoni

Teksa e gjithë bota po vuan nga koronavirusi dhe pushimet verore edhe këtë vit janë ende në pikëpyetje, media serbe “B92” i ka bërë reklamë turizmit në Shqipëri, duke e cilësuar si “Greqia e re”. Ajo shkruan se Shqipëria është zgjedhja e duhur për serbët për të kaluar pushimet, njësoj siç bënë edhe verën e […]

11 February, 2021 14:56 27 Komente
turizem-shqiperia-jug-bregdet-2-765x383.jpg
Turizëm

SHIFRAT/ Korça “kokë më kokë” me Durrësin: Ja cilat janë destinacionet më të preferuara turistike për shqiptarët

Tirana është destinacioni i preferuar për qëllime personale apo biznesi në Shqipëri, për vitin 2019. Referuar Vjetarin Rajonal Statistikor të Institutit të Statistikave, kryeqyteti zë 35.3% të totalit. Korça renditet e dyta, me 15.2%, Vlora e treta, me 14.4%, ndërsa më tej Durrësi, me përkatësisht 12.8%. Megjithatë, specifikisht për qëllime pushimi dhe kohe të lirë, […]

9 February, 2021 11:45 5 Komente
Turizëm

Princi i Kurorës, i interesuar për investime të mëdha në Përmet

Nga Gjirokastra kryeministri Edi Rama tha se grupi i ngarkuar nga Princi i Kurorës saudite ka shprehur interes për investime në Përmet, duke e konsideruar një nga zonat me potencialin më të madh turistik në Shqipëri. “Grupi i ngarkuar nga Princi i Kurorës ka shprehur shumë interes për të investuar në Përmet. Ata kanë bërë […]

6 February, 2021 10:25 22 Komente
1.png
Turizëm

FOTO: “Parajsa”! Këmbëkryq e buzë ujit të kristaltë, Rama mesazh nga Nivica

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar ditën e sotme një tur vizitash në Tepelenë. Pak më parë ai ka publikuar një foto nga Nivica, ku shihet i ulur këmbë kryq duke shijuar natyrën e bukur të këtij fshati. Larg situatës politike, me këmbët kryq dhe buzë ujit, Rama në foton e publikuar shkruan “Parajsa e Nivicës”.   […]

5 February, 2021 23:07 12 Komente
Plazh.jpg
Turizëm

Si do të jenë pushimet verore të 2021?

Mes pandemisë së COVID – 19, Europa po haset sa me kufizime të një shteti, në ato të një tjetër vendi. Mbase, një pjesë e njerëzve do të donin të kalonin në mënyrë të menjëhershme te vera. Por, pyetja që shtrohet është se çfarë do të ndodhë me pushimet e 2020- shit? Pronari i një […]

2 February, 2021 12:00 1 Komente
Shiko më shumë Turizëm

Sport

sadikuuu-1024x576-1.jpg
Sport

Sadiku në histori, shqiptari i parë në Copa Liberatores

Transferimi në Bolivinë e largët i befasoi të gjithë. Por, Armando Sadiku hyn në histori, si futbollisti i parë shqiptar që luan në Copa Libertadores. Sulmuesi debutoi në turneun që është ekuivalent i Champions në Amerikën Latine, në fitoren 5-0 që skuadra e tij, Bolivar regjistroi përballë uruguaianëve të Wanderers, duke siguruar një biletë në […]

17 March, 2021 13:15 0 Komente
osmani.jpg
Sport

Bastexhinjtë e Tiranës: Nga drejtori, tek trajneri…

Nga Adriatik Dosti Kush eshte Tefik Osmani …i akuzuari nga UEFA per shitje ndeshjesh  qe Tirana e Refik Halilit e  ka drejtor teknik te klubit dhe sot e gradon edhe  ne Antar te Bordit drejtues te klubit… Dikur i akuzuari kryesor prej ish- presidentit te Partizanit Albert Xhani per shit-blerje ndeshjesh e sidomos per baste […]

17 March, 2021 09:35 6 Komente
gjimshiti.jpg
Sport

Champions League: Gjimshiti jashtë, Real e Manchester City “fluturojnë” në çerekfinale

Real Madrid dhe Manchester City janë dy skuadrat e para që janë kualifikuar në çerekfinalet e Champions League. E pritshme diçka e tillë, pasi dy klubet e mëdha i kishin fituar edhe duelet e para në transfertë kundër Atalantës dhe gjermanëve të Borussia M’Gladbah. “Qytetarët” e Pep Guardiola i zgjidhën llogaritë shumë shpejt, pasi realizuan […]

16 March, 2021 22:58 0 Komente
C660F90D-953C-498E-B4AD-B0E651B532BD.jpeg
Sport

Bajrami në Kombëtare, Reja: Nuk kam lojtar tjetër si ai

Trajneri i Kombëtares Edy Reja së fundmi ka dhënë një intervistë për ‘Gazeetta dello Sport’ ku ka folur për afrimin më të ri në skuadër Nedim Bajramin, i cili luan te Empoli. Ai është bindur të jetë pjesë e kuqezinjve edhe pse për këtë duhet të marrë pasaportën shqiptare. Në rubrikën katër pyetje për Edy […]

16 March, 2021 22:28 0 Komente
Bardhi-Lila.jpg
Sport

Mbeti jashtë listës për deputet, Andi Lila: Duhet të pyesni Bashën, po nuk mbajti premtimet do i gjuaj me top kokës

Andi Lila ka komentuar në Procesin Sportiv se përse mbeti jashtë listës për deputet në qarkun e Tiranës. Ish-futbollisti i Kombëtares kuqezi, tregoi se për këtë duhet pyetur kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha. Lila tha se nuk është i mërzitur për këtë, teksa do japë kontributin e tij për PD, pasi ka qysh prej […]

16 March, 2021 17:16 11 Komente
Luan-Shpuza-.jpg
Sport

“Dashuri” mes kryebashkiakes dhe sponsorit/ Shpuza tregon problemet brenda Vllaznisë: Futbollistët 4 muaj pa rroga

Luan Shpuza, ish futbollist dhe menaxher futbolli, ishte i ftuari i gazetarit Altin Sulçe në “Sport Magazine” në Ora News ku foli mbi situatën që po kalon aktualisht Vllaznia me largimin dhe më pas riafrimin e trajnerit Thomas Brdariç. Ekipi kuqeblu e shihte veten +11 pikë para ndjekësve të saj, por rënia ishte aq e […]

16 March, 2021 16:03 0 Komente
air-albania-1-339x225.jpg
Sport

Kërkesa për tifozë në stadium, ministria “lë thatë” FSHF-në, asnjë përgjigje nga qeveria shqiptare

Ndeshja kualifikese më Anglinë në 28 mars për Kombëtaren shqiptare shënjon fillimin e kualifikueseve për Botërorin Katar 2022. Dueli që do zhvillohet në “Air Albania Stadium” duke nisur nga ora 18:00, është kërkuar nga FSHF që të luhet me tifozë. Në lidhje me këtë dëshirë në kohë Covidi, FSHF pak ditë më parë shkroi një […]

16 March, 2021 15:23 0 Komente
604f84769505d732ff6891d6_o_U_v2-850x450-1.jpg
Sport

FOTOT: Jeta e re e Lichtsteiner, nga mbrojtës në dyqan orësh

Për t’u shkëputur më parë nga puna, duhet të kërkojë leje, edhe pse këtë herë do të ketë një shef ndryshe. Stephan Lichtsteiner, “Swiss Express”, por edhe “Liftsteiner”, i quajtur kështu pas një gare me ashensorin në një reklamë të Puma-s. Ish mbrojtësi i Lazio, Juventus e Arsenal, ka nisur një praktikë në një dyqan […]

16 March, 2021 15:01 2 Komente
1000x-1.jpg
Sport

Ibrahimovic kundër Kosovës, emri i tij në listën paraprake të Suedisë

Kosova duhet të bëjë llogaritë me Zlatan Ibrahimovicin në fushë për sfidën me Suedinë, më 28 mars, në kuadër të kualifikueseve të Botërorit. Mediet suedeze shkruajnë se sulmuesi i Milanit është përfshirë në listën paraprake të trajnerit Jan Andersson për sfidat e fundit të muajit, ku përfshihet edhe përplasja me “Dardanët”. Hera e fundit kur […]

16 March, 2021 12:59 0 Komente
conte.jpg
Sport

10 rregullat e Antonio Contes për të fituar titullin kampion

Nëntë pikë përpara vendit të dytë në renditje, tetë fitore radhazi në po aq ndeshje në fazën e dytë. Interi i Antonio Conte vrapon, drejt titullit kampion e, pas një pjese të parë zhgënjyese të sezonit, me eliminimin fillimisht nga Champions League dhe më pas nga Kupa e Italisë, tani duket si një makinë e […]

16 March, 2021 09:56 0 Komente
Shiko më shumë Sport

Hi-Tech

google-nest-765x383-1.jpg
Hi-Tech

Google Nest 2 me pajisje shtëpiake të re: Gjurmon gjithë aktivitetin e trupit tuaj në shtrat

Google Nest Hub do të gjurmojë aktivitetin e trupit të përdoruesve në shtrat për të gjeneruar raporte të personalizuara të gjurmimit të gjumit. Teknologjia e skanimit e bazuar në radar zbulon lëvizjen, duke përfshirë kollitjen dhe gërhitjen, si dhe ndryshimet e dritës dhe temperaturës. Por tiparet e reja janë kritikuar për mbledhjen e të dhënave […]

17 March, 2021 10:29 1 Komente
87537a99854ff31ed85d8c48f3259ce2.jpg
Hi-Tech

“Google Maps” lejon përdoruesit të shtojnë informacione

Kompania “Google” po sjell në “Maps” mundësinë që përdoruesit të shtojnë informacione për rrugë që mungojnë, foto vendesh dhe orare dyqanesh. “Me të gjitha ndryshimet që ka kaluar bota jonë gjatë vitit të kaluar, njerëzit gjithnjë e më shumë po mbështeten në mjete dixhitale për të ditur nëse një restorant apo dyqan ushqimesh pranë është […]

16 March, 2021 10:36 0 Komente
lap.jpg
Hi-Tech

Pse duhet ta vendosni laptopin mënjanë kur hani bukë

Është bërë mjaft e zakonshme ngrënia para laptopëve, mund të jetë një drekë e shpejte në zyrë ose një mbrëmje duke parë një film. Sidoqoftë, ky zakon ka shumë efekte negative që duhet t’i konsiderojmë seriozisht. Mbipesha, zgjedhjet e pashëndetshme të ushqimit dhe mos përmbushja janë disa prej tyre. 1. Mund të shkaktojë fryrje dhe […]

15 March, 2021 21:50 0 Komente
fcb-al-765x383-1.jpg
Hi-Tech

Facebook: Inteligjenca artificiale do të kuptojë përmbajtjen e videove

Facebook ka filluar trajnimin e algoritmeve të inteligjencës artificiale për të kuptuar përmbajtjen e videove të cilat do të publikohen në platformë. Kompania njoftoi një projekt të ri, të quajtur “Të Mësuarit nga Videot”, i cili synon të përmirësojë sistemet e të mësuarit dhe të fuqizojë aplikacione të reja. Facebook tha se një pjesë e […]

15 March, 2021 16:14 0 Komente
80e9509846dd48a566050b48c7b4a8c8.jpg
Hi-Tech

Njihuni me bishën e BMW, motorin R 1250 RT

Mbi katër dekada si një sinonim i udhëtimit dhe rehatisë, por edhe performancës, motoçikleta BMW R 1250 RT rinovon përsëri gamën e saj për vitin 2021. Mbretëresha e rrugës edhe më dinamike dhe akoma më e padiskutueshme e turmave,  BMW Motorrad, është përsëri në skenë me një seri përditësimesh që synojnë të ndërthurin rehatinë në […]

15 March, 2021 10:30 1 Komente
Hi-Tech

Nuk ndalet Bitcoin, çmimi rritet në më shumë se 60 mijë $

Kriptomonedha Bitcoin ka arritur për herë të parë vlerën 60 mijë dollarë, duke përmbushur parashikimet e disa ekspertëve të bëra muaj më parë. Që prej fundit të vitit të kaluar, vlera e Bitcoin është trefishuar, falë edhe përqafimit të kësaj metodë pagese edhe nga kompani të njohura. Në shkurt Elon Musk bleu 1,5 miliardë dollarë […]

14 March, 2021 09:21 0 Komente
zoom-monitor-screen-640x537.png
Hi-Tech

Si ka ndikuar në mendjet e njerëzve, gjatë këtij viti, aplikacioni Zoom

Është bërë më shumë se një vit që nga mbyllja e parë e Covid-19. Kjo do të thotë se shumë prej nesh kanë punuar nga shtëpia dhe kanë parë fytyrat e kolegëve të tyre vetëm nga ekrani. Zoom është bërë pjesë e rëndësishme e fluksit të sotëm të punës. Por si ka ndikuar në turit […]

13 March, 2021 14:30 0 Komente
k1.jpg
Hi-Tech

Shkencëtarët zhbllokojnë misteret e “kompjuterit” më të vjetër në botë

Një pajisje 2000-vjeçare e cila shpesh quhet “kompjuteri” më i vjetër në botë është rikrijuar nga shkencëtarët duke u përpjekur të kuptojnë se si funksiononte. Mekanizmi Antikythera ka habitur ekspertët që kur u gjet në një anije të mbytur të epokës Romake në Greqi në 1901. Pajisja greke e lashtë greke mendohet se është përdorur […]

13 March, 2021 11:29 13 Komente
yt-730x383.jpg
Hi-Tech

Njeriu që shpiku internetin tregon problemin e botës online: Po prodhon një ndarje dixhitale, shumë të rinj s’mund ta shfrytëzojnë

Tim Berners-Lee, shkencëtar britanik i kompjuterave që shpiku internetin në 1989, është i shqetësuar se po ndodh një “ndarje dixhitale” globale sepse shumë të rinj nuk janë në gjendje të hyjnë në internet. Në një letër të botuar të Premten, Berners-Lee dhe Rosemary Leith, bashkëthemelues të Fondacionit Web, shkruajnë: “Shumë të rinj mbeten të përjashtuar […]

13 March, 2021 11:06 0 Komente
thumbnail_foto.jpg
Hi-Tech

eBiznes, një app për shumë shërbime

Koha vazhdon të diktojë nevoja të pashmangshme për shërbime e lehtësira që mund t’i ofrojë vetëm teknologjia. Ndërkaq njerëzit ndihen gjithnjë e më në ngut e domosdoshmëri, për t’i pasur e përvetësuar në të përditshmen e tyre ato. Jo vetëm për komunikim, takime e mbledhje, por sidomos dhe për mirëfunksionimin e zgjerimin e mëtejshëm të […]

12 March, 2021 15:29 0 Komente
Shiko më shumë Hi-Tech

Bota

hancok.jpg
Bota

Ministri britanik i Shëndetësisë: Qëndroni të qetë dhe vazhdoni vaksinimin me AstraZeneca

Ministri britanik i Shëndetësisë, Matt Hancock kërkoi sot të vazhdohej procesi i vaksinimit kundër COVID-19 me AstraZeneca, duke siguruar se nuk kishte prova se ajo shkaktonte mpiksje gjaku. Përdorimi i kësaj vaksine u pezullua si masë parandaluese nga disa vende të shqetësuara për efekte të mundshme anësore. “Nuk ka prova që këto vaksina kanë shkaktuar […]

17 March, 2021 13:40 0 Komente
fr-cov-765x383-1.jpg
Bota

Franca me një variant të ri Covid-19 që nuk zbulohet nga testet: Nuk ka prova të një mutacioni më ngjitës

Një variant i ri Covid-19 po përhapet në rajonin francez të Bretanjës, ku disa pacientë kanë zhvilluar simptoma të dukshme por janë testuan negativisht me virus. Analiza e hershme nuk sugjeron që patogjeni i mutuar është më ngjitës ose shkakton sëmundje më të rëndë se versionet e tjera, tha ministria e shëndetësisë e Francës. Eksperimentet […]

17 March, 2021 12:57 0 Komente
Capture-185.jpg
Bota

ANALIZA: Si mund ta mbrojë SHBA-ja demokracinë nga Kina dhe Rusia?

Nga David Shullman and Patrick Quirk, The Hill Përparësia kryesore e politikës së jashtme të Biden është forcimi i demokracisë. Presidenti Biden ka deklaruar se Shtetet e Bashkuara duhet të sigurojnë që demokracia të jetë mbi autoritarizmin e  nxitur nga Kina dhe Rusia. Të dy vendet kanë minuar demokracinë në të gjithë botën me fushata dezinformimi. […]

17 March, 2021 12:43 0 Komente
trump.jpg
Bota

Donald Trump këshillon të gjithë amerikanët: Marrni vaksinën kundër COVID-19

Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump tha se vaksinat e zhvilluara kundër koronavirusit të ri (COVID-19) janë të sigurta dhe bëri thirrje që të gjithë të vaksinohen, transmeton Anadolu Agency. I kritikuar për mosmarrjen e masave adekuate kundër pandemisë së COVID-19 gjatë mandatit të tij, Trump foli mbi punimet rreth pandemisë dhe vaksinimit në një intervistë […]

17 March, 2021 11:37 0 Komente
Capture-184.jpg
Bota

ANALIZA: Diplomacia ndërkombëtare, çelësi për t’i dhëne fund luftës 10-vjeçare në Siri

Euronews I dërguari special i Kombeve të Bashkuara për Sirinë ka deklaruar se diplomacia ndërkombëtare është thelbësore për t’i dhënë fund luftës 10-vjeçare. Geir Pedersen i tha Këshillit të Sigurimit se është e rëndësishme të vendoset një format i ri për të bashkuar kombet kryesore që kanë një ndikim në konflikt, duke përfshirë Shtetet e […]

17 March, 2021 11:25 0 Komente
francez.jpg
Bota

Kryeministri francez qetëson qytetarët: Do të vaksinohem me AstraZeneca!

Kryeministri francez, Jean Castex theksoi për BFM-TV se menjëherë pas lejimit të vaksinimit nga EMA me vaksinën anglo-suedeze, ai do të vaksinohej me AstraZeneca. Edhe presidenti francez, Emmanuel Macron theksoi se shpresonte të rifillonte sa më shpejt vaksinimin në të gjithë vendin me vaksinën e AstraZeneca nëse EMA do ta lejonte, ndërkohë që disa shtete […]

17 March, 2021 11:15 0 Komente
AB-Jan2019Full002.jpg
Bota

ANALIZA: “Me shpejtësinë e Bourla”. CEO i Pfizer avancon garën e vaksinave duke ndryshuar çdo rregull

Mesdheu, Amerika, Izraeli dhe kuptimi i historisë. CEO i Pfizer e ka avancuar garën e vaksinave duke ndryshuar çdo rregull. Avantazhi i Albert Bourla, CEO grek me origjinë hebreje në krye të kompanisë farmaceutike amerikane Pfizer, ka qenë që ka kuptuar se me pandeminë asgjë nuk do të lëvizte më me të njëjton shpejtësi. Gjithçka […]

17 March, 2021 11:11 0 Komente
40541330-9367841-Missiles_are_shown_in_footage_broadcast_by_state_TV_which_said_t-a-6_1615913493279.jpg
Bota

FOTOT: Një qytet plot me raketa, Irani nxjerr “dhëmbët”

Irani ka prezantuar para botës atë që e quan “qytetin e raketave”, i cili është i pajisur me raketa të një teknologjie shumë të lartë që operohen nga Rojet Revolucionare. Tuneli nëntokësor u vizitua ditët e fundit nga komandanti Hossein Salami, i cili deklaroi se ai përfaqëson vetëm një sasi të vogël të kapaciteteve raketore […]

17 March, 2021 10:48 2 Komente
macron-draghi.jpg
Bota

COVID-19, Macron dhe Draghi: Inkurajuese deklarata e EMA-s për AstraZeneca

Presidenti francez, Emmanuel Macron dhe kryeministri italian, Mario Draghi i gjykuan inkurajuese deklaratat e Agjencisë Europiane të Medikamenteve (EMA), e cila u shpreh dje shumë e bindur për avantazhet e vaksinës  AstraZeneca kundër COVID-19. “Deklaratat e bëra sot nga EMA janë inkurajuese”, theksuan Macron dhe Draghi pas një bisede telefonike, sipas një komunikate të kabinetit […]

17 March, 2021 10:29 0 Komente
arab.png
Bota

ANALIZA: Pse Arabia Saudite “shtypëse” mbetet një aleat i SHBA?

The Conversation Princi i Kurorës Saudite Mohammad bin Salman “dha urdhrin … për të rrëmbyer ose vrarë gazetarin saudit Jamal Khashoggi”, sipas një raporti nga administrata e Biden. Megjithatë presidenti Joe Biden ka deklaroi se SHBA nuk do të sanksionojë qeverinë Saudite, duke llogaritur se çdo ndëshkim i drejtpërdrejtë mund të rrezikojë bashkëpunimin e Arabisë […]

17 March, 2021 10:27 2 Komente
Shiko më shumë Bota

History

K.png
History

VIDEO/ Këshilltari shpërthen ndaj Voltana Ademit: Ju meritoni pushkatim po të jetë personale. Shkodrën po e mbani peng, jeni bashki e kalbur, ju ka vdekur çdo qelizë

Këshilltari Arbis Vjerdha ka shpërthyer ne keshillin bashkiak ndaj kryebashkiakes Voltana Ademi dhe stafit te saj.  “Ju meritoni pushkatim po te jetë personale, Shkodrën po e mbani peng dhe jeni bashki e kalbur, ju ka vdekur çdo qelizë. Ju keni degjeneru Shkodrën.”- tha Arbis Vjerdha.  (TemA)

1 January, 2020 14:55 26 Komente
galaktike.jpg
History

Superkompjuteri simulon evolucionin e galaktikës

Evolucioni i galaktikave është rikonstruktuar falë super kompjuterit “UniverseMachine”, i cili ka lejuar lindjen e mbi 8 milionë universeve. Në këtë mënyrë, studiuesit e Universitetit të Arizonës, të udhëhequr nga Peter Behroozi, zbuluan disa gjëra të reja në lidhje me formimin e yjeve, siç shpjegohet në revistën “Monthly Notices of the Royal Astronomical Society”. Ky […]

12 August, 2019 20:25 4 Komente
History

Zbulohet në det krateri i një objekti misterioz qiellor

Zbulohet krateri i një asteroidi në Skoci që është përplasur me tokën 1.2 miliardë vjet më parë. Sipas gjeologëve britanikë të Oksford dhe Aberdeen, objekti qiellor mendohet se ka pasur një diametër prej jo më shumë se 1 km dhe ka ndodhur kur ishulli ishte një hapësirë toke e thatë me vendndodhje pranë ekuatorit. Krateri […]

11 June, 2019 22:22 1 Komente
History

Historia e “Cenit të Shijakut”, mjekut shqiptar që shëroi mbi 700.000 pacientë dhe u mjaftua vetëm me një “faleminderit”

Të gjithë shqiptarët i kanë njohur ose kanë dëgjuar për dy mjekët e famshëm popullorë, Cenin e Shijakut dhe Cenin e Tiranës. “Ceni i Tiranës”, mjeku Pëllumb Bulku ai që trashëgoi zanatin e babait të tij (Cenit të Shijakut) ishte i ftuar disa kohë më parë në emisionin “Histori me Zhurmues” të autorit dhe drejtuesit […]

1 November, 2018 17:12 16 Komente
Shiko më shumë History

Kulture

3db1d02c-557f-49b0-bcbe-f8437c7c324c.jpg
Kulture

Credins bank gjithmonë në mbështetje të artit dhe artistëve

Arti ka fuqinë të inspirojë, të edukojë dhe të motivojë. Credins Bank është gjithmonë në mbështetje të artit dhe artistëve, sidomos në këto kohëra sfiduese. Këtë herë, kemi vendosur të bashkëpunojmë me artistin e mirënjohur Helidon Haliti duke sjellë pranë degës tonë qëndrore një ekpozitë të veçantë me veprat e tij.   Helidon Haliti është […]

17 March, 2021 09:12 0 Komente
060120_BB_dead-sea_feat-1028x579-1-768x433-1.jpg
Kulture

Zbulohen pranë Detit të Vdekur fragmente të Biblës

Fragmente të një dokumenti të lashtë biblik u zbuluan në një shpellë afër Detit të Vdekur në Izrael, zbulimi i parë i tillë në dekada, njoftoi Autoriteti Izraelit i Antikiteteve. Zbulimi vjen 60 vjet pasi dorëshkrimi ”Qumran” u gjetën në shpellat në skajin verior të Detit të Vdekur. Ato konsiderohen të jenë fragmentet më të […]

16 March, 2021 13:10 0 Komente
161078814_2879178725659054_4245048104619138219_o.jpg
Kulture

Ndërtohet edhe shtëpia-muze e Sterio Spasses, ministrja Margariti: Nga kotec pulash e bëmë qëndër kulturore, për Dritëroin s’kemi para por t’i gjejnë vetë

Ministria e Kulturës ka ndërtuar disa shtëpi muze për figurat e shquara në vend. E fundit ishte ajo e shkrimtarit Sterio Spasse në fshatin Gollomboç, në Prespë. Vetë ministrja inspektoi punimet ku disa nga detajet i përcolli edhe në rrjetin social Facebook:  “Në fshatin Gollomboç, në Prespë, ku po merr jetë shtëpia-muze e shkrimtarit Sterio […]

15 March, 2021 15:46 2 Komente
Kulture

Si u ngrit flamuri pa yll në Spaç: Revolta që tronditi sistemin komunist dhe dënimi me 23 vite të tjera burg i Bedri Çokut

Burgu i Spaçit, ishte tmerri i diktaturës. Të burgosurit që punon në minierë çdo ditë përballeshin me pyetjen po sot kush e ka radhën të vdesë në minierë. Torturat c’njërëzore bënë që 800 të burgosurit në maj të 1973 të çoheshin në revolte, dhe të ngrinin flamurin kombëtarë pa yllin me 5 cepa. Për këtë […]

14 March, 2021 21:30 1 Komente
161337970_1714505608734350_4103939300836716972_n.jpg
Kulture

Artisti i njohur flet nga SHBA për incidentin në Elbasan: Mos i afroni plehrat e qytetit!

Astrit Çerma, një nga aktorët e njohur shqiptar, i cili ka lindur e jetuar në Elbasan, por që prej vitesh ka emigruar në SHBA, është prononcuar për incidentin e sotëm që prishi ditën e verës, nga provokimi i disa militantëve të PD-së. Çerma, i cili gjithë jetën e tij ka qenë aktor i teatrit “Skampa” […]

14 March, 2021 18:02 34 Komente
14-750x375.jpg
Kulture

Fotot e panjohura: Kur Enveri dhe Nexhmija mrekulloheshin nga dhuratat që u’a sollën Princi Norodom Sihanuk me princeshën

Memorie.al publikon disa foto të rralla nga vizita në Shqipëri e Princit të Kamboxhias, Samde Norodom Sihanuk dhe bashkëshortes së tij, Monika, të cilët me ftesë zyrtare të sekretarit të parë të Komitetit Qëndror të Partisë së Punës së Shqipërisë, Enver Hoxha, vizituan pesë herë vëndin tonë, në periudhën kohore 1972 – 1985. Imazhet e panjohura […]

13 March, 2021 11:37 5 Komente
Kulture

“Shqiptar m***”, Ermal Meta iu përgjigjet komentuesve italinë: Urrejtja juaj është idiotësi, jam krenar për rrënjët dhe gjakun tim

Sado të qëndrojë e fshehur, në një moment apo një tjetër ksenofobia e tregon fytyrën e saj, e kjo ndodhi edhe me Ermal Metën. Pavarësisht arritjeve të tij të mëdha në vendin fqinj si një kantautor tepër i talentuar, i cili ka bërë përpara vetëm falë aftësive të tij duke u kthyer në një figurë […]

12 March, 2021 10:40 48 Komente
thumbnail_Xhuvani-cover_page-0001.jpg
Kulture

Botohet vepra madhore e Aleksandër Xhuvanit

Prof. Dr. Valter Memisha Ndër botimet që Akademia e Shkencave ka realizuar këtë vit, Fjalori i Gjuhës Shqipe i prof. Aleksandër Xhuvanit, merr një vlerë të posaçme veçanërisht sot kur gjuha shqipe ashtu si gjuhët e tjera gjendet nën trysninë e deformimeve të ndryshme që vijnë veçanërisht nga përdorimi i saj në internet dhe nga […]

10 March, 2021 13:39 3 Komente
ebooks-pros-and-cons-820x450-1.jpg
Kulture

Pse librat elektronikë kanë ndryshuar perceptimin tonë për leximin

Debati për libra elektronikë dhe libra të shtypur ka ndezur prej kohësh diskutimet mes njerëzve që merren me librin. Në një artikull të fundit, faqja në internet e “Book Riot” (faqe kulturore angleze) e ka rihapur këtë debat. Një studim i kryer në fillim të viteve ‘90, në fakt, kishte treguar se leximi në ekrane […]

9 March, 2021 17:19 1 Komente
Kulture

Diskutimi i Enverit: “Njollat e murrme” nuk më pëlqeu, është mikroborgjeze, se po t’ia shash brigadieren e ndershme një komunisti…

Memorie.al publikon historinë e panjohur të dramës “Njolla të murrme” të dramaturgut Minush Jero, e cila u vu fillimisht në skenë nga regjisori njohur Mihallaq Luarasi, në Teatrin “Andon Zako Çajupi” të Korçës ku fitoi kupën e festivalit të teatrove dramatike dhe u vlerësua me superlative nga ana e kryeministrit të asaj kohe, Mehmet Shehu, por […]

8 March, 2021 19:27 0 Komente
Shiko më shumë Kulture
© 2021 Gazeta Tema. All Rights Reserved
Letër botuesit » | Qëndroni i lidhur | Kontakt | Ankesa per faqen online | Cookie Policy |
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.