Aktualitet

hancok.jpg
Aktualitet

Ministri britanik i Shëndetësisë: Qëndroni të qetë dhe vazhdoni vaksinimin me AstraZeneca

Ministri britanik i Shëndetësisë, Matt Hancock kërkoi sot të vazhdohej procesi i vaksinimit kundër COVID-19 me AstraZeneca, duke siguruar se nuk kishte prova se ajo shkaktonte mpiksje gjaku. Përdorimi i kësaj vaksine u pezullua si masë parandaluese nga disa vende të shqetësuara për efekte të mundshme anësore. “Nuk ka prova që këto vaksina kanë shkaktuar […]

17 March, 2021 13:40 | 0 Komente
Piro.jpg
Aktualitet

LETRA/ Basha nuk e kandidoi në Vlorë, Këshilltari i Sigurisë në PD jep dorëheqjen. Gjeneral Ahmetaj: Sekserët kanë pushtuar të djathtën

Ish-këshilltari i sigurisë kombëtare pranë PD Piro Ahmetaj ka dhënë dorëheqjen nga ky funksion. Ahmetaj ka kërkuar dorëheqjen e parevokueshme nga detyra përmes një letre drejtuat strukturave të PD-së. Në letrën drejtuar kreut te PD Lulzim Basha, Ahmetaj shpreh ndjesën për të gjithë ata që mund të ketë lënduar ose zhgënjyer me këtë akt. Ai shpreh […]

17 March, 2021 13:23 | 0 Komente
Meta-6.jpg
Aktualitet

Asgjë nuk është siç duket: Kulisat e fushatës, nga Meta te Basha

Fushata për zgjedhjet e 25 prillit, si kurrë ndonjëherë po shfaqet si një fushatë atipike dhe e tillë do të jetë deri në fund. Një fushatë e kondicionuar nga pandemia dhe rregullat anti-Covid, por edhe një fushatë ku nuk kemi vetëm dy palët në garë, ata në pushtet dhe ata në opozitë, por shumë faktorë […]

17 March, 2021 13:19 | 0 Komente
sadikuuu-1024x576-1.jpg
Aktualitet

Sadiku në histori, shqiptari i parë në Copa Liberatores

Transferimi në Bolivinë e largët i befasoi të gjithë. Por, Armando Sadiku hyn në histori, si futbollisti i parë shqiptar që luan në Copa Libertadores. Sulmuesi debutoi në turneun që është ekuivalent i Champions në Amerikën Latine, në fitoren 5-0 që skuadra e tij, Bolivar regjistroi përballë uruguaianëve të Wanderers, duke siguruar një biletë në […]

17 March, 2021 13:15 | 0 Komente
Capture-3.jpg
Aktualitet

ANALIZA: Serbisë dhe Malit të Zi u ofrohet rrugë më e shkurtër për në BE

Në Bashkimin Evropian janë duke vazhduar përgatitjet që Mali i Zi dhe Serbia të përfshihen në metodologjinë e re të zgjerimit të bllokut, që ishte miratuar në shkurt të vitit 2020. Në një dokument të brendshëm, të përgatitur nga Komisioni Evropian për shtetet anëtare, janë paraqitur hapat përmes së cilave edhe Mali i Zi dhe […]

17 March, 2021 13:04 | 0 Komente
fr-cov-765x383-1.jpg
Aktualitet

Franca me një variant të ri Covid-19 që nuk zbulohet nga testet: Nuk ka prova të një mutacioni më ngjitës

Një variant i ri Covid-19 po përhapet në rajonin francez të Bretanjës, ku disa pacientë kanë zhvilluar simptoma të dukshme por janë testuan negativisht me virus. Analiza e hershme nuk sugjeron që patogjeni i mutuar është më ngjitës ose shkakton sëmundje më të rëndë se versionet e tjera, tha ministria e shëndetësisë e Francës. Eksperimentet […]

17 March, 2021 12:57 | 0 Komente
Dendias-800x450-1.jpg
Aktualitet

Dështojnë bisedimet për kufirin detar mes Greqisë dhe Turqisë

Greqia dhe Turqia nuk arritën asnjë përparim të martën, gjatë raundit të fundit të bisedimeve mbi kufirin detar Mesdheut lindor dhe të drejtat e kërkimit të hidrokarbureve. Ministri i Jashtëm grek Nikos Dendias u tha gazetarëve më pas se vendi i tij ishte “duke marrë pjesë në këto bisedime me mirëbesim”. Por të dy palët […]

17 March, 2021 12:46 | 0 Komente
Capture-185.jpg
Aktualitet

ANALIZA: Si mund ta mbrojë SHBA-ja demokracinë nga Kina dhe Rusia?

Nga David Shullman and Patrick Quirk, The Hill Përparësia kryesore e politikës së jashtme të Biden është forcimi i demokracisë. Presidenti Biden ka deklaruar se Shtetet e Bashkuara duhet të sigurojnë që demokracia të jetë mbi autoritarizmin e  nxitur nga Kina dhe Rusia. Të dy vendet kanë minuar demokracinë në të gjithë botën me fushata dezinformimi. […]

17 March, 2021 12:43 | 0 Komente
Leli.png
Aktualitet

Basha fton Dritan Lelin t’i bashkohet opozitës: Do fitosh edhe ti, edhe Vlora!

Lulzim  Basha i ka bërë thirrje të hapur kryebashkiakut të Vlorës Dritan Leli, që t’i bashkohet opozitës. Kjo thirrje erdhi pikerisht ne qytetin e drejtuar nga Leli, në Vlorë. Basha i ka dhënë përgjigje pyetjes nga gazetarët sesi e gjykon ai shkarkimin pas kaq vitesh të kryebashkiakut Dritan Leli nga Rama, pikërisht në prag të […]

17 March, 2021 12:41 | 0 Komente
Metatata.jpg
Aktualitet

Meta kundër reformës në drejtësi: Eshtë e kapur, merret me ‘cironkat’ e jo ‘peshkaqenët’ dhe pastrimin e parave të drogës

Presidenti i Republikës Ilir Meta u pyet sot gjatë një dalje për mediat në sheshin “Nënë Tereza” dhe për akuzat e kryeministrit Edi Rama se opozita dhe Presidenti duan të kapin reformën në drejtësi. Ai tha se reforma s’mund të jetë më e kapur se sa është tani, duke iu referuar sërish çështjes së selisë […]

17 March, 2021 12:36 | 0 Komente
See more from Aktualitet
© 2021 Gazeta Tema. All Rights Reserved
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.