Sociale

ajola4-e1410979111806.jpg
Aktualitet

Ajola Xoxa sqaron zërat për një lidhje të vjetër me Kastro Zizon: Nuk e kam patur kurrë të dashur

Bashkëshortja e kryebashkiakut të Tiranës, Ajola Xoxa ka dhënë përgjigje për të gjitha thashethemet që kanë dalë lart e poshtë për një lidhje të hershme mes saj dhe këngëtarit Kastro Zizo. ‘Videoklipi shumë i bukur. Po për Kastro Zizon do bësh videoklip? Meqë thon që e ke pas të dashur në gjimnaz” i shkruan një ndjekëse […]

17 March, 2021 12:13 | 0 Komente
bombola.jpg
Aktualitet

REPORTAZHI: Tregu i zi i shitjes së oksigjenit lulëzon mes pandemisë së COVID-19

Mijëra pacientë në nevojë kritike për oksigjen po i drejtohen tregut të parregulluar për pajisje mjekësore dhe bombula – çmimet e së cilave kanë shkuar në qiell me rrijten e infektimeve, ndërkohë që ekspertët paralajmërojnë për rrezikun e përdorimit të pajisjeve të pacertifikuara dhe pa asistencë mjekësore. Kur motra e Elvira Dushkut doli nga spitali […]

17 March, 2021 12:02 | 0 Komente
tampon.jpg
Aktualitet

Simptoma që tregon se mund ta kaloni lehtë Covid-19

Një studim i udhëhequr nga shkencëtarë spanjollë ka zbuluar se cila është simptoma që tregon se do ta kaloni lehtë koronavirusin. Një nga simptomat kryesore pas infektimit me Covid-19 (dhe një nga më të zakonshmet) është humbja e nuhatjes dhe shijes. Sipas një studimi të ri, të kesh këtë simptomë mund të ketë edhe anën […]

17 March, 2021 11:55 | 0 Komente
ilace.jpg
Aktualitet

Vetëm bukë e ilaçe; Pandemia nxit shpenzime rekord për barna në tremujorin e fundit, rriten 22-26%

Konsumi u rimëkëmb në tremujorin e fundit të vitit, për herë të parë pas pandemisë. INSTAT raportoi se shitjet në volum në tregtinë me pakicë janë rritur 2,6%,krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2019. Por, të dhënat më të detajuara sipas aktiviteteve ekonomike tregojnë se rritja e shpenzimeve për konsum ka ardhur kryesisht për […]

17 March, 2021 11:09 | 0 Komente
vuze-pritje.jpg
Aktualitet

Gjermania bllokon vizat e punës për Shqipërinë dhe Ballkanin

5500 viza pune në vit ka vënë në dispozicion Gjermania për kosovarët që duan të punojnë në Gjermani. Kjo përbën një të pestën e vizave të parashikuara në kuadër të kontingjentit të rregullores së Ballkanit Perëndimor. Kjo bëhet e ditur në një përgjigje të qeverisë gjermane ndaj një pyetjeje me shkrim të grupit parlamentar të […]

17 March, 2021 10:06 | 0 Komente
astra.jpg
Aktualitet

FAKTET: Të gjitha gënjeshtrat mbi problemet e vaksinës së AstraZeneca

Aspak panik: pavarësisht psikozës së përgjithshme, të dhënat e vetme zyrtare që kemi lidhur me vaksinën antiCovid na thonë se është efikase dhe e sigurtë. Rastet e trombozës midis të vaksinuarve janë në linjë me pjesën tjetër të popullsisë. Nga Andrea Casadio Franca, Gjermania, por edhe Italia, kanë vendosur ta pezullojnë përdorimin e vaksinës AstraZeneca […]

17 March, 2021 09:20 | 1 Komente
Rama-9.jpg
Aktualitet

“100 ditë, 100 arritje”, Rama: 11.078 mijë mësues të rinj janë punësuar nga 2014-2020, s’ka kohë për pushim

Kryeministri Edi Rama përmes një “Instastory” ka publikuar një ndër 100 arritjet e qeverisë gjatë mandatit të dytë. Teksa na ndajnë 39 ditë nga zgjedhjet parlamentare më 25 prill, Rama përmes një kuici ka ndërtuar një pyetje lidhur me numrin e mësuesve që janë punësuar përmes portalit “Mësues për Shqipërinë”. Më pas ai ka faktuar […]

17 March, 2021 09:18 | 0 Komente
m-10.jpg
Aktualitet

Pezullimi i Astrazeneca-s në Gjermani, mjekja shqiptare: Pasojat janë katastrofike

Gjermania ka pezulluar përdorimin e vaksinës AstraZeneca deri të martën e ardhshme, pas rasteve që kanë zhvilluar trombozë dhe mpiksje gjaku. E ftuar në “Dita Jonë” mjekja Aurora Meta Dollenberg tha se në 1.6 milionë të vaksinuar vetëm 7 raste kanë pësuar mpiksje gjaku. Sipas saj  kjo masë është e përkohshme për të cilën është […]

17 March, 2021 09:12 | 3 Komente
Aktualitet

Vaksinë ruse dhe kineze në Shqipëri? Ahmetaj: Po negociojmë me të gjithë globin

Ministri i Rindërtimit, Arben Ahmetaj mbrëmjen e sotme ka qenë i ftuar në Radarin Informativ në ABC, ku ka folur rreth situatës me pandeminë në vendin tonë. Ahmetaj është ndalur tek vaksinat ku është pyetur lidhur me vaksinën kineze dhe atë ruse. Ministri është shprehur se Shqipëria po mundohet që të sigurojë çdo vaksinë efikase. […]

16 March, 2021 23:17 | 1 Komente
tomini-590x354.png
Aktualitet

Eugena Tomini: U vendos që të vijojë aplikimi i Astrazenecas, të vaksinuarit po monitorohen për efekte anësore

Procesi i vaksinimit të mësuesve me Astrazeneca është shtrirë në të gjithë Shqipërinë, pavarësisht debatit dhe dyshimeve që janë ngritur gjatë kohëve të fundit mbi vaksinat e AstraZeneca, që janë pezulluar nga shumë vende në Europë dhe jo vetëm. Sipas zëvendësministres së Shëndetësisë, Eugena Tomini, nuk është gjetur lidhje shkak-pasojë mes aplikimit të vaksinës dhe […]

16 March, 2021 22:40 | 0 Komente
See more from Sociale
© 2021 Gazeta Tema. All Rights Reserved
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.