Blogu TemA

capajev-gjokutaj.jpg
Blogu TemA

AstraZeneca: I zoti e shet, tellalli s’e jep

Nga Çapajev Gjokutaj Ka diçka kontraversale: shkencëtarët thonë se nuk ka prova bindëse që AstraZeneca shkakton tromboza, politikanët nxitojnë të pezullojnë përdorimin e saj; institucione të populluara nga shkencëtarë si OBSh deklarojnë se dobitë e kësaj vaksine i tejkalojnë dukshëm rreziqet potenciale, por shumë shtetete të BE- së, përfshirë dhe Gjermaninë e Francën, kanë pezulluar […]

17 March, 2021 12:10 | 0 Komente
WhatsApp-Image-2021-03-17-at-12.37.58-3.jpeg
Blogu TemA

Një letër nga Italia për ish-ushtarakun që kandidon me Bindjen Demokratike në Shkodër

Nga Aleks Vulaj, Legnano-Itali Në fushatën elektorale për zgjedhjet në parlamentin shqiptar kemi edhe Renato Coku, i cili kandidon me partinë Bindje Demokratike duke përfaqësuar zonën e Shkodrës dhe mbiShkodrës. Në këtë “rrëmujë” partish dhe koalicjonesh ndjejmë akoma një shpresë të gjallë për angazhimin e të rinjve në politikë për vetë situatën e vështirë që […]

17 March, 2021 11:44 | 0 Komente
meta-lesi-3.jpg
Aktualitet

Nikoll Lesi paralajmëron humbjen: Duhet të përgatitemi për përleshje më 25 prill

Nikoll Lesi nëpërmjet gazetës së tij ka paralajmëruar humbjen e zgjedhjeve më 25 prill. Kjo, me argumentin se ato do të vidhen. Ndaj ai i bën thirrje opozitës që të bëhet gati për përleshje. “Nuk ka asnjë precedentë historikë apo logjikë politike, që sheh fituese përballë një uragani opozitar, një qeveri të kalbur nga korrupsioni […]

17 March, 2021 10:43 | 18 Komente
meta1-1.jpg
Aktualitet

Artan Fuga: Gjuha e dhunës në fushatën elektorale dëmton shumë rëndë opozitën

Nga Artan Fuga Kush përfiton nga gjuha e dhunës në fushatën elektorale. Gjuha e dhunës në fushatën elektorale, nga pikëpamja e sociologjisë funksionaliste, dhe e teorive pragmatiste në shkencat e komunikimit, shërben për: 1. Tërhequr vëmendjen nga problemt e vërteta sociale dhe ekonomike të shoqërisë duke e zëvendësuar me sherre të pakuptimta individuale. 2. Ndihmon […]

17 March, 2021 09:29 | 0 Komente
Fredi.jpg
Aktualitet

Pse Meta e Basha po sfidojnë njëri- tjetrin dhe jo Ramën!

Nga Alfred Peza Ajo që po ndodh me dy liderët kryesorë në opozitë, është e paprecedentë jo vetëm për historinë tonë politike, por ndoshta edhe atë të gjithë botës demokratike. Në vend që të bashkojnë forcat për të sfiduar sëbashku Edi Ramën, me qëllimin për të rikthyer LSI e PD në pushtet, Ilir Meta dhe […]

16 March, 2021 21:03 | 4 Komente
Ngjela-2.jpg
Aktualitet

Gjithçka ka filluar të flasë për shqiptarët. Prisni dhe shikoni

Nga Spartak Ngjela Në të gjithë politikën perëndimore sot po shihet me një interesim të madhe aleanca amerikano – shqiptare për Ballkanin Perëndimor. Kjo do jetë në këtë kohë, nyja speciale e historisë së re në Ballkanin Perëndimor. Por, edhe në Evropë. l.Aleancë midis Shqipërisë dhe Amerikës, që tani duket të jetë shumë më aktive, […]

16 March, 2021 18:53 | 12 Komente
Frrok-Çupi-590x354.png
Aktualitet

“Do vish se ta çova Ilir Metën”: Pse nuk mund të qeshet me gjithçka

Nga Frrok Çupi Sot po qeshim, por nuk mund të qeshet me gjithçka. Qysh se mbaroi beteja e Ilir Metës, president, me Policinë, nisëm të qeshim. Tani kush do të kruhet me tjetrin, e kërcënon se ‘do të të bëhem Ilir Meta, ta dish!’; dikush që të do në kafe sa më shpejt, të sulet: […]

16 March, 2021 15:29 | 41 Komente
S-Minxhozi.jpg
Aktualitet

Për ata që vaksinat iu duken si vota!

Nga Skënder Minxhozi Ndoshta edhe janë të tilla vaksinat. Pra, që sjellin lëvizje e spostime në një garë elektorale, ose në pëlqyeshmërinë e një qeverie. Kjo nuk është e pakuptueshme dhe as e pashpjegueshme. Njerëzimi ndodhet prej një viti në një garë që si çmim ka jetën. Dhe kur bëhet fjalë për jetë a vdekje, […]

16 March, 2021 13:02 | 11 Komente
arbana-xharra-1.jpg
Aktualitet

Pse Kosovës i duhet SHBA dhe Izraeli?!

Nga Arbana Xharra Qytetarët e Kosovës e kanë humbur besimin tek Bashkësia Evropiane. Ajo nuk është kujdesur fare që të veprojë si një institucion që ka interes për mirëqenien e Kosovës dhe njohjen e saj nga shtetet që e përbëjnë. Përkundrazi ajo e ka futur Kosovën në një udhë pa shteg kur përfiton vetëm Serbia, […]

16 March, 2021 09:28 | 27 Komente
Metatata.jpg
Aktualitet

Dikush duhet t’i thotë që s’është ai demokracia!

Nga Ben Andoni Shqipëria ka të ngjarë që deri më 25 Prill të ketë shumë e shumë situata të tilla sherresh dhe patetizmash, që po tentojnë t’ia shkëpusin vëmendjen nga përditmëria e vështirë. Por, pa asnjë arsye bindëse, përveç një propagande jo normale flamurin e ka marrë presidenti i vendit, Ilir Meta. Në orët e […]

15 March, 2021 19:15 | 4 Komente
See more from Blogu TemA
© 2021 Gazeta Tema. All Rights Reserved
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.