Bota

hancok.jpg
Aktualitet

Ministri britanik i Shëndetësisë: Qëndroni të qetë dhe vazhdoni vaksinimin me AstraZeneca

Ministri britanik i Shëndetësisë, Matt Hancock kërkoi sot të vazhdohej procesi i vaksinimit kundër COVID-19 me AstraZeneca, duke siguruar se nuk kishte prova se ajo shkaktonte mpiksje gjaku. Përdorimi i kësaj vaksine u pezullua si masë parandaluese nga disa vende të shqetësuara për efekte të mundshme anësore. “Nuk ka prova që këto vaksina kanë shkaktuar […]

17 March, 2021 13:40 | 0 Komente
fr-cov-765x383-1.jpg
Aktualitet

Franca me një variant të ri Covid-19 që nuk zbulohet nga testet: Nuk ka prova të një mutacioni më ngjitës

Një variant i ri Covid-19 po përhapet në rajonin francez të Bretanjës, ku disa pacientë kanë zhvilluar simptoma të dukshme por janë testuan negativisht me virus. Analiza e hershme nuk sugjeron që patogjeni i mutuar është më ngjitës ose shkakton sëmundje më të rëndë se versionet e tjera, tha ministria e shëndetësisë e Francës. Eksperimentet […]

17 March, 2021 12:57 | 0 Komente
Capture-185.jpg
Aktualitet

ANALIZA: Si mund ta mbrojë SHBA-ja demokracinë nga Kina dhe Rusia?

Nga David Shullman and Patrick Quirk, The Hill Përparësia kryesore e politikës së jashtme të Biden është forcimi i demokracisë. Presidenti Biden ka deklaruar se Shtetet e Bashkuara duhet të sigurojnë që demokracia të jetë mbi autoritarizmin e  nxitur nga Kina dhe Rusia. Të dy vendet kanë minuar demokracinë në të gjithë botën me fushata dezinformimi. […]

17 March, 2021 12:43 | 0 Komente
trump.jpg
Aktualitet

Donald Trump këshillon të gjithë amerikanët: Marrni vaksinën kundër COVID-19

Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump tha se vaksinat e zhvilluara kundër koronavirusit të ri (COVID-19) janë të sigurta dhe bëri thirrje që të gjithë të vaksinohen, transmeton Anadolu Agency. I kritikuar për mosmarrjen e masave adekuate kundër pandemisë së COVID-19 gjatë mandatit të tij, Trump foli mbi punimet rreth pandemisë dhe vaksinimit në një intervistë […]

17 March, 2021 11:37 | 0 Komente
Capture-184.jpg
Aktualitet

ANALIZA: Diplomacia ndërkombëtare, çelësi për t’i dhëne fund luftës 10-vjeçare në Siri

Euronews I dërguari special i Kombeve të Bashkuara për Sirinë ka deklaruar se diplomacia ndërkombëtare është thelbësore për t’i dhënë fund luftës 10-vjeçare. Geir Pedersen i tha Këshillit të Sigurimit se është e rëndësishme të vendoset një format i ri për të bashkuar kombet kryesore që kanë një ndikim në konflikt, duke përfshirë Shtetet e […]

17 March, 2021 11:25 | 0 Komente
francez.jpg
Aktualitet

Kryeministri francez qetëson qytetarët: Do të vaksinohem me AstraZeneca!

Kryeministri francez, Jean Castex theksoi për BFM-TV se menjëherë pas lejimit të vaksinimit nga EMA me vaksinën anglo-suedeze, ai do të vaksinohej me AstraZeneca. Edhe presidenti francez, Emmanuel Macron theksoi se shpresonte të rifillonte sa më shpejt vaksinimin në të gjithë vendin me vaksinën e AstraZeneca nëse EMA do ta lejonte, ndërkohë që disa shtete […]

17 March, 2021 11:15 | 0 Komente
AB-Jan2019Full002.jpg
Aktualitet

ANALIZA: “Me shpejtësinë e Bourla”. CEO i Pfizer avancon garën e vaksinave duke ndryshuar çdo rregull

Mesdheu, Amerika, Izraeli dhe kuptimi i historisë. CEO i Pfizer e ka avancuar garën e vaksinave duke ndryshuar çdo rregull. Avantazhi i Albert Bourla, CEO grek me origjinë hebreje në krye të kompanisë farmaceutike amerikane Pfizer, ka qenë që ka kuptuar se me pandeminë asgjë nuk do të lëvizte më me të njëjton shpejtësi. Gjithçka […]

17 March, 2021 11:11 | 0 Komente
40541330-9367841-Missiles_are_shown_in_footage_broadcast_by_state_TV_which_said_t-a-6_1615913493279.jpg
Aktualitet

FOTOT: Një qytet plot me raketa, Irani nxjerr “dhëmbët”

Irani ka prezantuar para botës atë që e quan “qytetin e raketave”, i cili është i pajisur me raketa të një teknologjie shumë të lartë që operohen nga Rojet Revolucionare. Tuneli nëntokësor u vizitua ditët e fundit nga komandanti Hossein Salami, i cili deklaroi se ai përfaqëson vetëm një sasi të vogël të kapaciteteve raketore […]

17 March, 2021 10:48 | 2 Komente
macron-draghi.jpg
Aktualitet

COVID-19, Macron dhe Draghi: Inkurajuese deklarata e EMA-s për AstraZeneca

Presidenti francez, Emmanuel Macron dhe kryeministri italian, Mario Draghi i gjykuan inkurajuese deklaratat e Agjencisë Europiane të Medikamenteve (EMA), e cila u shpreh dje shumë e bindur për avantazhet e vaksinës  AstraZeneca kundër COVID-19. “Deklaratat e bëra sot nga EMA janë inkurajuese”, theksuan Macron dhe Draghi pas një bisede telefonike, sipas një komunikate të kabinetit […]

17 March, 2021 10:29 | 0 Komente
arab.png
Aktualitet

ANALIZA: Pse Arabia Saudite “shtypëse” mbetet një aleat i SHBA?

The Conversation Princi i Kurorës Saudite Mohammad bin Salman “dha urdhrin … për të rrëmbyer ose vrarë gazetarin saudit Jamal Khashoggi”, sipas një raporti nga administrata e Biden. Megjithatë presidenti Joe Biden ka deklaroi se SHBA nuk do të sanksionojë qeverinë Saudite, duke llogaritur se çdo ndëshkim i drejtpërdrejtë mund të rrezikojë bashkëpunimin e Arabisë […]

17 March, 2021 10:27 | 2 Komente
See more from Bota
© 2021 Gazeta Tema. All Rights Reserved
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.