Dossier

Abaz.jpg
Aktualitet

Kujtimet e misionarit britanik të botuara në Londër në ’47: Pse nuk e morëm me vete Abaz Kupin, kur u larguam nga Kepi Rodonit në nëntorin e 1944

Nga Dashnor Kaloçi Publikohen disa pjesë nga kujtimet e ish-ushtarakut britanik, Julian Amery, që ka qenë me mision në Shqipëri në vitet 1941 – ’44, i cili në vitin 1947 botoi në Londër librin me kujtime “Bijtë e Shqipes”, ku ai përshkruan detaje të gjitha raportet dhe marrëdhëniet e misionarëve britanikë me komunistët e Enver Hoxhës […]

16 March, 2021 10:09 | 1 Komente
Berisha-4.jpg
Aktualitet

Dëshmi mbi Fatmir Mediun, Shkëlzen Berishën dhe Mihal Delijorgjin, në momentin e shpërthimit të Gërdecit

Nga Mero Baze Për të kuptuar se si lidhen personazhet e Gërdecit me njëri- tjetrin, kam bërë një ushtrim të thjeshtë. Kam marrë tabulatet e Fatmir Mediut dhe Mihal Delijorgjit për të kuptuar me kë kanë komunikuar ata në momentin e shpërthimit dhe dy orë më pas. Është pak a shumë ai alarmi i orëve […]

15 March, 2021 18:05 | 13 Komente
Aktualitet

Dëshmia e rrallë e vajzës së ish-kolonelit të Zogut: Edhe pse isha nën moshë, më arrestuan në ’46-ën dhe më mbajtën tetë muaj në hetuesi, ku më torturonin…

Memorie.al publikon historinë e panjohur të familjes Dema me origjinë nga fshati Homesh i Zerqanit të rrethit të Dibrës, ku një ndër burrat më në zë të saj, Dine Dema, që në periudhën e sundimit osman ishte shpallur armik nga Porta e Lartë e Stambollit dhe më pas së bashku me disa nga burrat e tjerë […]

14 March, 2021 09:14 | 19 Komente
Aktualitet

Historia e pazakontë: Futbollisti i Flamurtarit u ndalua me rrobat e nuses veshur në doganë

Sportistët tanë, kur dilnin jashtë shtetit pësonin një tronditje të thellë. Atje ku shkonin dallonin prapambetjen e thellë ku ndodhej Shqipëria. Mundoheshin gjithsesi që të blinin ndonjë magnetofon, orë etj. Me vete merrnin fshehurazi ndonjë dollar, “gjel”, për të blerë diçka më shumë nga “norma” etj. Ekipi i futbollit ”Flamurtari” i Vlorës, i famshëm në […]

13 March, 2021 19:44 | 10 Komente
Aktualitet

Letra për Ramizin: Si janë mbledhur në Tiranë familja e Arshi Pipës dhe lidhjet e tyre me fisin Dani, Boletini, Bekteshi, Bushati, Ulqinaku.…

Memorie.al publikon një dokument arkivor të nxjerrë nga Arkivi Qëndror i Shtetit në Tiranë, (fondi i ish – Komitetit Qëndror të PPSH-së), ku ndodhet një letër e një veterani të njohur të Luftës nga qyteti i Shkodrës dërguar në adresë të Sekretarit të Komitetit Qëndror të PPSH-së Ramiz Alisë, ku në kuadrin e mbledhjeve të organizatave […]

12 March, 2021 21:15 | 4 Komente
bridzi.jpg
Aktualitet

Shkrimi i panjohur i “NYT” për eksodin shqiptar: Pantallona dhe xhaketa blu të konsumuara që vinin nga një epokë tjetër flaken në rrugicat e Brindizit

Publikohet shkrimi i panjohur i gazetares amerikane, Brenda Fowler, korrespondente e gazetës së famshme, New York Times, e botuar prej saj më 9 mars të vitit 1991, ku në reportazhin e saj me titull “Refugjatët shqiptarë, dërgohen në strehimore”, ajo ka përshkruar me detaje mbërritjen e refugjatëve shqiptarë në brigjet italiane me anë të anijeve […]

10 March, 2021 08:43 | 22 Komente
Hoxha.jpg
Aktualitet

Raporti sekret i Enver Hoxhës në ’57-ën: Koçi Xoxe po të ishte gjallë duhej varur! Udhëheqja jugosllave, përgjegjëse për vetëvrasjen e Nako Spirut

Memorie.al publikon një dokument arkivor të nxjerrë nga Arkivi Qëndror i Shtetit (fondi i ish-Komitetit Qëndror të PPSH-së) i cili i përket vitit 1957, ku ndodhet fjala e Enver Hoxhës e mbajtur në Pleniumin e III-të të Komitetit Qëndror të PPSH-së, ku ai ka marrë në analizë marrëdhëniet me Jugosllavinë që nga periudha e Luftës, kur […]

9 March, 2021 10:24 | 11 Komente
Aktualitet

Diskutimi i Enverit: “Njollat e murrme” nuk më pëlqeu, është mikroborgjeze, se po t’ia shash brigadieren e ndershme një komunisti…

Memorie.al publikon historinë e panjohur të dramës “Njolla të murrme” të dramaturgut Minush Jero, e cila u vu fillimisht në skenë nga regjisori njohur Mihallaq Luarasi, në Teatrin “Andon Zako Çajupi” të Korçës ku fitoi kupën e festivalit të teatrove dramatike dhe u vlerësua me superlative nga ana e kryeministrit të asaj kohe, Mehmet Shehu, por […]

8 March, 2021 19:27 | 0 Komente
unnamed-3.jpg
Aktualitet

URDHËRI/ Hysni Kapo në ‘73: Hiqni përforcuesit e televizioneve italiane, kanë shthurje

Një qarkore e datës 12 mars 1973, flet për heqjen urgjente, në shumë qytete të Shqipërisë, të përforcuesve televizive përmes të cilëve shqiptarët shihnin kanalet italiane. Qarkorja ishte shkruar nga Sekretari i Komitetit Qendror të PPSH-së, Hyni Kapo dhe u drejtohej Sekretarëve të Parë të rretheve Berat, Elbasan, Fier, Skrapar, Sarandë e Lushnje dhe zbulon […]

7 March, 2021 11:01 | 17 Komente
Aktualitet

Historia e panjohur e ish-ministrit të Drejtësisë Vasil Avrami, i cili nuk pranoi të çonte Kurorën e Skënderbeut në Romë, peripecitë e jetës së tij…

Memorie.al publikon historinë e panjohur të Vasil Avramit me origjinë nga qyteti i Korçës, ku babai i tij, Rafaeli që njihej si një pronar i madh tokash, e dërgoi të birin të studionte fillimisht në Athinë dhe më pas në Stamboll, ku ai u diplomua në Fakultetin e Drejtësisë me rezultate të larta. Pas kësaj, ai […]

7 March, 2021 08:59 | 19 Komente
See more from Dossier
© 2021 Gazeta Tema. All Rights Reserved
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.