Editorial

mero.jpg
Editorial

 LDK e re, që ka përballë Albin Kurti

Nga Mero Baze Zgjedhjet në Lidhjen Demokratike të Kosovës kanë krijuar një frymë shprese, se udhëheqësi i ri i kësaj partie, Lumir Abdixhiku do të mundë të ringrejë partinë më të vjetër të Kosovës, e cila ka tani liderin më të ri politik të Kosovës, në krye të saj. Abdixhiku, një ekonomist i ri, i […]

16 March, 2021 18:38 | 28 Komente
Editorial

FAKTET/ Të gjithë ata që nuk u ndëshkuan për Gërdecin

Nga Mero Baze Këto fakte i kam publikuar disa herë. Por sa më shumë kohë kalon, aq më shumë bëhet e nevojshme t’ia kujtojmë drejtësisë së re, çfarë nuk ka hetuar në historinë e përfshirjes së familjes së Sali Berishës në krimin e Gërdecit. Këtu janë vetëm kundërthëniet e tyre, ku ata kapen duke gënjyer […]

15 March, 2021 19:11 | 31 Komente
Editorial

Pse duhet refuzuar, spiralja e dhunës që tenton Ilir Meta

Nga Mero Baze Episodi i shoferit në Mamurras, që pasi përplasi veturën kërkoi  Ilir Metën në vendngjarje që të zbonte policinë, ngjan paksa qesharak, por episodi i sotëm në Elbasan nuk është më për të qeshur. Përpjekja për të injektuar dhunën si mjet politik në fushatë, është sot vepër e Presidentit anormal të Republikës, i […]

14 March, 2021 18:10 | 36 Komente
Editorial

Një fushatë parazgjedhore, mes Ilir Metës dhe Lulzim Bashës

Nga Mero Baze Kjo fushatë zgjedhjesh, më shumë se sa një betejë e opozitës së ndarë, me Edi Ramën, po profilizohet si një garë zgjedhore për kreun e opozitës pas 25 prillit, mes Ilir Metës dhe Lulzim Bashës. Eshtë e pazakontë që në një fushatë zgjedhore të një opozite, e cila pretendon të mundë Edi […]

13 March, 2021 19:01 | 24 Komente
Editorial

Më në fund kemi një sukses, të Frymës së Re Demokratike

Nga Mero Baze Dukej sikur Fryma e Re Demkokratike, u themelua dhe u mbyll pa ndonjë sukses. Por ja që suksesi vjen atëhere kur se pret dhe nga ata që nuk e pret. Ai nuk erdhi prej themeluesit të saj, Bamir Topi, i cili e themeloi dhe e la në qetësi. Erdhi nga dikush që […]

12 March, 2021 18:48 | 45 Komente
Editorial

“Kryengritjet” e Vlorës dhe dallimi mes PS e PD

Nga Mero Baze Pas lajmeve se Bujar Leskaj dhe kryesia e PD në Vlorë kanë kërcënuar me dorëheqje, për shkak të listës së Lulzim Bashës, Partia Demokratike në qendër bëri një deklaratë në emër të Bujar Leskajt, ku thotë që ai është në krye të punës dhe lajmet për dorëheqje janë sajime të Edi Ramës. […]

11 March, 2021 18:53 | 19 Komente
Editorial

“Të fyerit” nga Edi Rama, humbën një rast të dukeshin njerëz normalë

Nga Mero Baze Kryeministri Edi Rama ka provokuar një reagim kapilar nga shumica e kandidatëve për deputetë të Partisë Demokratike, që janë ironizuar prej tij në një prezantim krahasues të kandidatëve të tij me ata të PD, në disa qarqe të vendit. Reagimet, në të vërtetë shumëfishojnë parodinë përmes së cilës Edi Rama vizatoi profilet […]

10 March, 2021 19:03 | 38 Komente
Editorial

Pse Berisha ka diktuar listën e kandidatëve të PD?

Nga Mero Baze Lista e Partisë Demokratike nuk është një listë si ajo e 2017-s. Ajo është një listë që ka llogjikë politike, por nuk ka vlera, për shkak se aq vlera kanë mbetur në Partinë Demokratike. Por e shikuar me qetësi, ajo është një listë e hartuar nga Sali Berisha, i cili ka dashur […]

9 March, 2021 19:10 | 15 Komente
Editorial

Ndyshimet që tani mund të lënë gjurmë

Nga Mero Baze Lehtësia e Edi Ramës për të bërë ndryshime drastike në listën e deputetëve, vjen nga fakti se ka pak politikanë në listë. Të vetmit që prodhojnë zhurmë dhe që mund t’ia prodhojnë, edhe pse janë pak, janë figurat politike, që mund të mbeten të mërzitur nga mospërfshirja, apo renditja e pafavorshme. Ndaj […]

8 March, 2021 20:08 | 23 Komente
Editorial

Eduard Halimi, një shishe bosh, në “radhën e qumështit”

Nga Mero Baze Eduard Halimi u tregua deputeti më inteligjent i legjislaturës që po shkon. Në vitin 2018, ai ndjeu se Lulzim Basha nuk kishte ndërmend të rrinte në Parlament, dhe i hapi rrugë deputetit pasardhës, duke shëndoshur dhe financat e tij. Disa muaj më pas, të gjithë shkuan në shtëpi, por jo aq të […]

7 March, 2021 20:11 | 33 Komente
See more from Editorial
© 2021 Gazeta Tema. All Rights Reserved
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.