History

K.png
Aktualitet

VIDEO/ Këshilltari shpërthen ndaj Voltana Ademit: Ju meritoni pushkatim po të jetë personale. Shkodrën po e mbani peng, jeni bashki e kalbur, ju ka vdekur çdo qelizë

Këshilltari Arbis Vjerdha ka shpërthyer ne keshillin bashkiak ndaj kryebashkiakes Voltana Ademi dhe stafit te saj.  “Ju meritoni pushkatim po te jetë personale, Shkodrën po e mbani peng dhe jeni bashki e kalbur, ju ka vdekur çdo qelizë. Ju keni degjeneru Shkodrën.”- tha Arbis Vjerdha.  (TemA)

1 January, 2020 14:55 | 26 Komente
galaktike.jpg
Aktualitet

Superkompjuteri simulon evolucionin e galaktikës

Evolucioni i galaktikave është rikonstruktuar falë super kompjuterit “UniverseMachine”, i cili ka lejuar lindjen e mbi 8 milionë universeve. Në këtë mënyrë, studiuesit e Universitetit të Arizonës, të udhëhequr nga Peter Behroozi, zbuluan disa gjëra të reja në lidhje me formimin e yjeve, siç shpjegohet në revistën “Monthly Notices of the Royal Astronomical Society”. Ky […]

12 August, 2019 20:25 | 4 Komente
Aktualitet

Zbulohet në det krateri i një objekti misterioz qiellor

Zbulohet krateri i një asteroidi në Skoci që është përplasur me tokën 1.2 miliardë vjet më parë. Sipas gjeologëve britanikë të Oksford dhe Aberdeen, objekti qiellor mendohet se ka pasur një diametër prej jo më shumë se 1 km dhe ka ndodhur kur ishulli ishte një hapësirë toke e thatë me vendndodhje pranë ekuatorit. Krateri […]

11 June, 2019 22:22 | 1 Komente
Aktualitet

Historia e “Cenit të Shijakut”, mjekut shqiptar që shëroi mbi 700.000 pacientë dhe u mjaftua vetëm me një “faleminderit”

Të gjithë shqiptarët i kanë njohur ose kanë dëgjuar për dy mjekët e famshëm popullorë, Cenin e Shijakut dhe Cenin e Tiranës. “Ceni i Tiranës”, mjeku Pëllumb Bulku ai që trashëgoi zanatin e babait të tij (Cenit të Shijakut) ishte i ftuar disa kohë më parë në emisionin “Histori me Zhurmues” të autorit dhe drejtuesit […]

1 November, 2018 17:12 | 16 Komente
© 2021 Gazeta Tema. All Rights Reserved
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.