Hi-Tech

google-nest-765x383-1.jpg
Aktualitet

Google Nest 2 me pajisje shtëpiake të re: Gjurmon gjithë aktivitetin e trupit tuaj në shtrat

Google Nest Hub do të gjurmojë aktivitetin e trupit të përdoruesve në shtrat për të gjeneruar raporte të personalizuara të gjurmimit të gjumit. Teknologjia e skanimit e bazuar në radar zbulon lëvizjen, duke përfshirë kollitjen dhe gërhitjen, si dhe ndryshimet e dritës dhe temperaturës. Por tiparet e reja janë kritikuar për mbledhjen e të dhënave […]

17 March, 2021 10:29 | 1 Komente
87537a99854ff31ed85d8c48f3259ce2.jpg
Aktualitet

“Google Maps” lejon përdoruesit të shtojnë informacione

Kompania “Google” po sjell në “Maps” mundësinë që përdoruesit të shtojnë informacione për rrugë që mungojnë, foto vendesh dhe orare dyqanesh. “Me të gjitha ndryshimet që ka kaluar bota jonë gjatë vitit të kaluar, njerëzit gjithnjë e më shumë po mbështeten në mjete dixhitale për të ditur nëse një restorant apo dyqan ushqimesh pranë është […]

16 March, 2021 10:36 | 0 Komente
lap.jpg
Aktualitet

Pse duhet ta vendosni laptopin mënjanë kur hani bukë

Është bërë mjaft e zakonshme ngrënia para laptopëve, mund të jetë një drekë e shpejte në zyrë ose një mbrëmje duke parë një film. Sidoqoftë, ky zakon ka shumë efekte negative që duhet t’i konsiderojmë seriozisht. Mbipesha, zgjedhjet e pashëndetshme të ushqimit dhe mos përmbushja janë disa prej tyre. 1. Mund të shkaktojë fryrje dhe […]

15 March, 2021 21:50 | 0 Komente
fcb-al-765x383-1.jpg
Aktualitet

Facebook: Inteligjenca artificiale do të kuptojë përmbajtjen e videove

Facebook ka filluar trajnimin e algoritmeve të inteligjencës artificiale për të kuptuar përmbajtjen e videove të cilat do të publikohen në platformë. Kompania njoftoi një projekt të ri, të quajtur “Të Mësuarit nga Videot”, i cili synon të përmirësojë sistemet e të mësuarit dhe të fuqizojë aplikacione të reja. Facebook tha se një pjesë e […]

15 March, 2021 16:14 | 0 Komente
80e9509846dd48a566050b48c7b4a8c8.jpg
Aktualitet

Njihuni me bishën e BMW, motorin R 1250 RT

Mbi katër dekada si një sinonim i udhëtimit dhe rehatisë, por edhe performancës, motoçikleta BMW R 1250 RT rinovon përsëri gamën e saj për vitin 2021. Mbretëresha e rrugës edhe më dinamike dhe akoma më e padiskutueshme e turmave,  BMW Motorrad, është përsëri në skenë me një seri përditësimesh që synojnë të ndërthurin rehatinë në […]

15 March, 2021 10:30 | 1 Komente
Aktualitet

Nuk ndalet Bitcoin, çmimi rritet në më shumë se 60 mijë $

Kriptomonedha Bitcoin ka arritur për herë të parë vlerën 60 mijë dollarë, duke përmbushur parashikimet e disa ekspertëve të bëra muaj më parë. Që prej fundit të vitit të kaluar, vlera e Bitcoin është trefishuar, falë edhe përqafimit të kësaj metodë pagese edhe nga kompani të njohura. Në shkurt Elon Musk bleu 1,5 miliardë dollarë […]

14 March, 2021 09:21 | 0 Komente
zoom-monitor-screen-640x537.png
Aktualitet

Si ka ndikuar në mendjet e njerëzve, gjatë këtij viti, aplikacioni Zoom

Është bërë më shumë se një vit që nga mbyllja e parë e Covid-19. Kjo do të thotë se shumë prej nesh kanë punuar nga shtëpia dhe kanë parë fytyrat e kolegëve të tyre vetëm nga ekrani. Zoom është bërë pjesë e rëndësishme e fluksit të sotëm të punës. Por si ka ndikuar në turit […]

13 March, 2021 14:30 | 0 Komente
k1.jpg
Aktualitet

Shkencëtarët zhbllokojnë misteret e “kompjuterit” më të vjetër në botë

Një pajisje 2000-vjeçare e cila shpesh quhet “kompjuteri” më i vjetër në botë është rikrijuar nga shkencëtarët duke u përpjekur të kuptojnë se si funksiononte. Mekanizmi Antikythera ka habitur ekspertët që kur u gjet në një anije të mbytur të epokës Romake në Greqi në 1901. Pajisja greke e lashtë greke mendohet se është përdorur […]

13 March, 2021 11:29 | 13 Komente
yt-730x383.jpg
Aktualitet

Njeriu që shpiku internetin tregon problemin e botës online: Po prodhon një ndarje dixhitale, shumë të rinj s’mund ta shfrytëzojnë

Tim Berners-Lee, shkencëtar britanik i kompjuterave që shpiku internetin në 1989, është i shqetësuar se po ndodh një “ndarje dixhitale” globale sepse shumë të rinj nuk janë në gjendje të hyjnë në internet. Në një letër të botuar të Premten, Berners-Lee dhe Rosemary Leith, bashkëthemelues të Fondacionit Web, shkruajnë: “Shumë të rinj mbeten të përjashtuar […]

13 March, 2021 11:06 | 0 Komente
thumbnail_foto.jpg
Aktualitet

eBiznes, një app për shumë shërbime

Koha vazhdon të diktojë nevoja të pashmangshme për shërbime e lehtësira që mund t’i ofrojë vetëm teknologjia. Ndërkaq njerëzit ndihen gjithnjë e më në ngut e domosdoshmëri, për t’i pasur e përvetësuar në të përditshmen e tyre ato. Jo vetëm për komunikim, takime e mbledhje, por sidomos dhe për mirëfunksionimin e zgjerimin e mëtejshëm të […]

12 March, 2021 15:29 | 0 Komente
See more from Hi-Tech
© 2021 Gazeta Tema. All Rights Reserved
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.