Kulture

3db1d02c-557f-49b0-bcbe-f8437c7c324c.jpg
Aktualitet

Credins bank gjithmonë në mbështetje të artit dhe artistëve

Arti ka fuqinë të inspirojë, të edukojë dhe të motivojë. Credins Bank është gjithmonë në mbështetje të artit dhe artistëve, sidomos në këto kohëra sfiduese. Këtë herë, kemi vendosur të bashkëpunojmë me artistin e mirënjohur Helidon Haliti duke sjellë pranë degës tonë qëndrore një ekpozitë të veçantë me veprat e tij.   Helidon Haliti është […]

17 March, 2021 09:12 | 0 Komente
060120_BB_dead-sea_feat-1028x579-1-768x433-1.jpg
Aktualitet

Zbulohen pranë Detit të Vdekur fragmente të Biblës

Fragmente të një dokumenti të lashtë biblik u zbuluan në një shpellë afër Detit të Vdekur në Izrael, zbulimi i parë i tillë në dekada, njoftoi Autoriteti Izraelit i Antikiteteve. Zbulimi vjen 60 vjet pasi dorëshkrimi ”Qumran” u gjetën në shpellat në skajin verior të Detit të Vdekur. Ato konsiderohen të jenë fragmentet më të […]

16 March, 2021 13:10 | 0 Komente
161078814_2879178725659054_4245048104619138219_o.jpg
Aktualitet

Ndërtohet edhe shtëpia-muze e Sterio Spasses, ministrja Margariti: Nga kotec pulash e bëmë qëndër kulturore, për Dritëroin s’kemi para por t’i gjejnë vetë

Ministria e Kulturës ka ndërtuar disa shtëpi muze për figurat e shquara në vend. E fundit ishte ajo e shkrimtarit Sterio Spasse në fshatin Gollomboç, në Prespë. Vetë ministrja inspektoi punimet ku disa nga detajet i përcolli edhe në rrjetin social Facebook:  “Në fshatin Gollomboç, në Prespë, ku po merr jetë shtëpia-muze e shkrimtarit Sterio […]

15 March, 2021 15:46 | 2 Komente
Aktualitet

Si u ngrit flamuri pa yll në Spaç: Revolta që tronditi sistemin komunist dhe dënimi me 23 vite të tjera burg i Bedri Çokut

Burgu i Spaçit, ishte tmerri i diktaturës. Të burgosurit që punon në minierë çdo ditë përballeshin me pyetjen po sot kush e ka radhën të vdesë në minierë. Torturat c’njërëzore bënë që 800 të burgosurit në maj të 1973 të çoheshin në revolte, dhe të ngrinin flamurin kombëtarë pa yllin me 5 cepa. Për këtë […]

14 March, 2021 21:30 | 1 Komente
161337970_1714505608734350_4103939300836716972_n.jpg
Aktualitet

Artisti i njohur flet nga SHBA për incidentin në Elbasan: Mos i afroni plehrat e qytetit!

Astrit Çerma, një nga aktorët e njohur shqiptar, i cili ka lindur e jetuar në Elbasan, por që prej vitesh ka emigruar në SHBA, është prononcuar për incidentin e sotëm që prishi ditën e verës, nga provokimi i disa militantëve të PD-së. Çerma, i cili gjithë jetën e tij ka qenë aktor i teatrit “Skampa” […]

14 March, 2021 18:02 | 34 Komente
14-750x375.jpg
Aktualitet

Fotot e panjohura: Kur Enveri dhe Nexhmija mrekulloheshin nga dhuratat që u’a sollën Princi Norodom Sihanuk me princeshën

Memorie.al publikon disa foto të rralla nga vizita në Shqipëri e Princit të Kamboxhias, Samde Norodom Sihanuk dhe bashkëshortes së tij, Monika, të cilët me ftesë zyrtare të sekretarit të parë të Komitetit Qëndror të Partisë së Punës së Shqipërisë, Enver Hoxha, vizituan pesë herë vëndin tonë, në periudhën kohore 1972 – 1985. Imazhet e panjohura […]

13 March, 2021 11:37 | 5 Komente
Aktualitet

“Shqiptar m***”, Ermal Meta iu përgjigjet komentuesve italinë: Urrejtja juaj është idiotësi, jam krenar për rrënjët dhe gjakun tim

Sado të qëndrojë e fshehur, në një moment apo një tjetër ksenofobia e tregon fytyrën e saj, e kjo ndodhi edhe me Ermal Metën. Pavarësisht arritjeve të tij të mëdha në vendin fqinj si një kantautor tepër i talentuar, i cili ka bërë përpara vetëm falë aftësive të tij duke u kthyer në një figurë […]

12 March, 2021 10:40 | 48 Komente
thumbnail_Xhuvani-cover_page-0001.jpg
Kulture

Botohet vepra madhore e Aleksandër Xhuvanit

Prof. Dr. Valter Memisha Ndër botimet që Akademia e Shkencave ka realizuar këtë vit, Fjalori i Gjuhës Shqipe i prof. Aleksandër Xhuvanit, merr një vlerë të posaçme veçanërisht sot kur gjuha shqipe ashtu si gjuhët e tjera gjendet nën trysninë e deformimeve të ndryshme që vijnë veçanërisht nga përdorimi i saj në internet dhe nga […]

10 March, 2021 13:39 | 3 Komente
ebooks-pros-and-cons-820x450-1.jpg
Aktualitet

Pse librat elektronikë kanë ndryshuar perceptimin tonë për leximin

Debati për libra elektronikë dhe libra të shtypur ka ndezur prej kohësh diskutimet mes njerëzve që merren me librin. Në një artikull të fundit, faqja në internet e “Book Riot” (faqe kulturore angleze) e ka rihapur këtë debat. Një studim i kryer në fillim të viteve ‘90, në fakt, kishte treguar se leximi në ekrane […]

9 March, 2021 17:19 | 1 Komente
Aktualitet

Diskutimi i Enverit: “Njollat e murrme” nuk më pëlqeu, është mikroborgjeze, se po t’ia shash brigadieren e ndershme një komunisti…

Memorie.al publikon historinë e panjohur të dramës “Njolla të murrme” të dramaturgut Minush Jero, e cila u vu fillimisht në skenë nga regjisori njohur Mihallaq Luarasi, në Teatrin “Andon Zako Çajupi” të Korçës ku fitoi kupën e festivalit të teatrove dramatike dhe u vlerësua me superlative nga ana e kryeministrit të asaj kohe, Mehmet Shehu, por […]

8 March, 2021 19:27 | 0 Komente
See more from Kulture
© 2021 Gazeta Tema. All Rights Reserved
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.