Rajoni

Capture-3.jpg
Aktualitet

ANALIZA: Serbisë dhe Malit të Zi u ofrohet rrugë më e shkurtër për në BE

Në Bashkimin Evropian janë duke vazhduar përgatitjet që Mali i Zi dhe Serbia të përfshihen në metodologjinë e re të zgjerimit të bllokut, që ishte miratuar në shkurt të vitit 2020. Në një dokument të brendshëm, të përgatitur nga Komisioni Evropian për shtetet anëtare, janë paraqitur hapat përmes së cilave edhe Mali i Zi dhe […]

17 March, 2021 13:04 | 0 Komente
Dendias-800x450-1.jpg
Aktualitet

Dështojnë bisedimet për kufirin detar mes Greqisë dhe Turqisë

Greqia dhe Turqia nuk arritën asnjë përparim të martën, gjatë raundit të fundit të bisedimeve mbi kufirin detar Mesdheut lindor dhe të drejtat e kërkimit të hidrokarbureve. Ministri i Jashtëm grek Nikos Dendias u tha gazetarëve më pas se vendi i tij ishte “duke marrë pjesë në këto bisedime me mirëbesim”. Por të dy palët […]

17 March, 2021 12:46 | 0 Komente
vuze-pritje.jpg
Aktualitet

Gjermania bllokon vizat e punës për Shqipërinë dhe Ballkanin

5500 viza pune në vit ka vënë në dispozicion Gjermania për kosovarët që duan të punojnë në Gjermani. Kjo përbën një të pestën e vizave të parashikuara në kuadër të kontingjentit të rregullores së Ballkanit Perëndimor. Kjo bëhet e ditur në një përgjigje të qeverisë gjermane ndaj një pyetjeje me shkrim të grupit parlamentar të […]

17 March, 2021 10:06 | 0 Komente
serbi-1.jpg
Aktualitet

Në vendet e para për numrin e të vaksinuarve, Serbia nuk ia del: Nga sot, gjithë vendi në karantinë

Qeveria serbe ka vendosur që të fusë në karantinë vendin, pasi numri i të infektuarve është rritur ndjeshëm. Mediat vendase kanë raportuar se duke filluar nga e mërkura do të ketë bllokim të lëvizjes së lire deri të hënën. Për këtë, kryeministrja, Ana Brnabiç,  theksoi se Shtabi Emergjent ka vendosur që të vendosë masa më […]

17 March, 2021 08:56 | 0 Komente
1403148_10202573261153623_1268446218_o.jpg
Aktualitet

ANALIZA: Vaksina dhe kolapsi i Evropës

Politikanët e Kosovës duhet të kritikohen ashpër për menaxhimin e dobët të pandemisë. Përgjegjësi të lartë s’ka treguar as opozita e deridjeshme, e cila që nga 14 shkurti po përkundet e vetëkënaqur në rezultatin elektoral. Por, mossigurimi i vaksinës ka arsye më të thella – ato gjenden te dështimi i burokratëve të BE-së dhe OKB-së […]

16 March, 2021 16:36 | 3 Komente
kamberi.png
Aktualitet

Deputeti shqiptar ngre çështjen “Panda” dhe ‘tund’ Parlamentin e Serbisë: Millosheviçi donte ta zgjidhte me armë, Vuçiç të rrëfehet

Deputeti shqiptar në Parlamentin e Serbisë Shuaip Kamberi ka ngritur çështjen e rastit “Panda” në këtë institucion.Ai përmes një postimi në Facebook ka thënë se kapitulli 35, në bisedimet e Serbisë me BE-në, është specifik dhe përmban mekanizma për përcjelljen e marrëveshjeve të arritura në kuadër të dialogut në mes të Beogradit dhe Prishtinës. Sipas […]

16 March, 2021 15:19 | 0 Komente
thumbs_b_c_3b2b34b10bad84fe2450fb8ae6377157.jpg
Aktualitet

Serbia mbyllet pjesërisht për shkak të COVID-19

Në Serbi prej sonte në ora 20:00, e deri të hënën më 22 mars, do të punojnë vetëm dyqanet ushqimore, barnatoret dhe pompat e benzinës, deklaroi kryeministrja Ana Brnabiç, raporton Anadolu Agency. “Ne kemi vendosur që prej sonte gjithçka të mbyllet, ndërsa prej të hënës do të shohim. Nuk do të ketë orë policore as […]

16 March, 2021 11:28 | 0 Komente
18_10_2018_19494917_seanca_e_kuvendit_te_kosoves_2018-768x512.jpg
Aktualitet

Zgjedhja e presidentit në Kosovë, kreu i LDK-së: Do të jemi konstruktiv

Lidhja Demokratike e Kosovës do të jetë konstruktive sa i takon çështjes së zgjedhjes së presidentit të ri të shtetit, tha të martën, kreu i kësaj partie, Lumir Abdixhiku. “Do të punojmë për interesin e Republikës së Kosovës, dhe ky interes nënkupton që do të jemi konstruktiv, të jemi të afërt ndërmjet veti, duke i […]

16 March, 2021 10:00 | 0 Komente
kosova-koronavirusi-1-1024x576-1.jpg
Aktualitet

Kosovë: 13 viktima dhe mbi 500 raste të reja me koronavirus

Trembëdhjetë viktima dhe 574 raste të reja me koronavirus u raportuan të hënën në Kosovë. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) tha se tre raste të vdekjes janë regjistruar në Vushtrri, nga dy në Gjilan, Kamenicë dhe Prizren, si dhe nga një rast në Fushë Kosovë, Istog, Prishtinë dhe Skenderaj. Rastet e reja […]

15 March, 2021 15:53 | 0 Komente
9-NENTOR-HAGA-THACI_frame_44898-1024x576.jpg
Aktualitet

Avokatët e Thaçit: Specialja s’ka juridiksion për gjykimin e tij

Mbrojtja e ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi ka dorëzuar në Dhomat e Specializuara dhe në Zyrën e Prokurorit të Specializuar në Hagë, disa mocionet e parakohshme, e ku në njërën prej tyre kërkohet heqja e aktakuzës ndaj Thaçit, për siç thuhet, “mungesë të juridiksionit”. Sipas mbrojtjes, akuzat e Zyrës së Prokurorit të Specializuar kundër Hashim Thaçit e […]

15 March, 2021 15:44 | 1 Komente
See more from Rajoni
© 2021 Gazeta Tema. All Rights Reserved
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.