Turizëm

AEATAA.png
Aktualitet

VIDEO: Një shpjegim epik për turistin e huaj

Një turist i huaj ka shpërndarë një video në rrjetet sociale. Ai është ndalur në një fshat të Skraparit, ku ka kërkuar të orientohet për të shkuar tek kanionet. Shpjegimi i shqiptarit është epik. (TemA)

11 March, 2021 18:45 | 8 Komente
kukes3.jpg
Aktualitet

FOTOT: Qyteti shqiptar më i varfri në Europë, por me një bukuri mbreslënëse

Rrethi i Kukësit, sipas një raporti të Eurostat, konsiderohet si më i varfëri në Europë. Është për t’u habitur në fakt, pasi peizazhi i këtij vendi është fantastik dhe mund të kishte pasur investime në turizëm, që mund ta ringjallnin zonën. Më poshtë një galeri që tregon se edhe pse i varfër, Kukësi ka një […]

8 March, 2021 10:17 | 20 Komente
covid-patient-seaside-GETTY.jpg
Aktualitet

STATISTIKAT: Nga dhe sa turistë të huaj të vaksinuar mund të vijnë në Shqipëri

Edhe sikur vaksinimi në Shqipëri të mos eci me atë shpejtësi sa të japë sigurinë në celje të sezonit të verës, për turizmin ka një dritë më shumë në fund të tunelit sesa sezonin e kaluar. Shpresa mund të vij nga përtej kufirit. Nga vendet ku Shqipëria importon shumicën e pushuesve. Vitin e kaluar kur masat […]

7 March, 2021 13:34 | 0 Komente
banjat-termale-benje.jpg
Aktualitet

FOTOT: Turizmi dimëror në Jug, ujërat termale të Bënjës shndërrohen në një qendër turistike natyrore

Turizmi dimëror në jug të Shqipërisë ka një kryeqendër. Ajo është Ujërat Termale të Bënjës. Këtu vizitorë të shumtë nga Shqipëria dhe jashtë vendit po vijnë për të kaluar disa orë të këndshme. Megjithëse temperaturat janë nën zero, janë të shumtë turistët që po zgjedhin këtë pikë natyrore . “Shikoni çfarë mrekullie. Këtu është ujë […]

28 February, 2021 20:07 | 9 Komente
ks-9.jpg
Aktualitet

FOTOT/ Faqja e njohur: Ksamili ose Maldivet e Shqipërisë së Jugut

Ksamili është një nga vendet më befasuese që kam vizituar në Ballkan, shtëpia e ushqimeve të shijshme të një deti shumëngjyrësh dhe ishujve të bukur, kështu shkruan për faqen e njohur turistike MagnificientWorld fotografja dhe blogerja e njohur e udhëtimeve, Julia Berkuta. ”E kam vizituar Ksamilin në dy raste tani dhe e rekomandoj atë për […]

21 February, 2021 11:44 | 0 Komente
Serbi-shqiperi.jpg
Aktualitet

Media serbe i bën reklamë turizmit në Shqipëri: ‘Greqia e re’, nuk kërkohet tampon! Nxitoni të pronontoni

Teksa e gjithë bota po vuan nga koronavirusi dhe pushimet verore edhe këtë vit janë ende në pikëpyetje, media serbe “B92” i ka bërë reklamë turizmit në Shqipëri, duke e cilësuar si “Greqia e re”. Ajo shkruan se Shqipëria është zgjedhja e duhur për serbët për të kaluar pushimet, njësoj siç bënë edhe verën e […]

11 February, 2021 14:56 | 27 Komente
turizem-shqiperia-jug-bregdet-2-765x383.jpg
Aktualitet

SHIFRAT/ Korça “kokë më kokë” me Durrësin: Ja cilat janë destinacionet më të preferuara turistike për shqiptarët

Tirana është destinacioni i preferuar për qëllime personale apo biznesi në Shqipëri, për vitin 2019. Referuar Vjetarin Rajonal Statistikor të Institutit të Statistikave, kryeqyteti zë 35.3% të totalit. Korça renditet e dyta, me 15.2%, Vlora e treta, me 14.4%, ndërsa më tej Durrësi, me përkatësisht 12.8%. Megjithatë, specifikisht për qëllime pushimi dhe kohe të lirë, […]

9 February, 2021 11:45 | 5 Komente
Aktualitet

Princi i Kurorës, i interesuar për investime të mëdha në Përmet

Nga Gjirokastra kryeministri Edi Rama tha se grupi i ngarkuar nga Princi i Kurorës saudite ka shprehur interes për investime në Përmet, duke e konsideruar një nga zonat me potencialin më të madh turistik në Shqipëri. “Grupi i ngarkuar nga Princi i Kurorës ka shprehur shumë interes për të investuar në Përmet. Ata kanë bërë […]

6 February, 2021 10:25 | 22 Komente
1.png
Aktualitet

FOTO: “Parajsa”! Këmbëkryq e buzë ujit të kristaltë, Rama mesazh nga Nivica

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar ditën e sotme një tur vizitash në Tepelenë. Pak më parë ai ka publikuar një foto nga Nivica, ku shihet i ulur këmbë kryq duke shijuar natyrën e bukur të këtij fshati. Larg situatës politike, me këmbët kryq dhe buzë ujit, Rama në foton e publikuar shkruan “Parajsa e Nivicës”.   […]

5 February, 2021 23:07 | 12 Komente
Plazh.jpg
Aktualitet

Si do të jenë pushimet verore të 2021?

Mes pandemisë së COVID – 19, Europa po haset sa me kufizime të një shteti, në ato të një tjetër vendi. Mbase, një pjesë e njerëzve do të donin të kalonin në mënyrë të menjëhershme te vera. Por, pyetja që shtrohet është se çfarë do të ndodhë me pushimet e 2020- shit? Pronari i një […]

2 February, 2021 12:00 | 1 Komente
See more from Turizëm
© 2021 Gazeta Tema. All Rights Reserved
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.